גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הילד שלא אהב טבע, והפך לבעלי חברת טיולי שטח: "בני ה־70 קורעים את המסלול. הצעירים הם הפדלאות"

אורי רייס, תושב הרצליה ● בעלי חברת הטיולים New Age Trekking ● בן 31, נשוי ● "בהתחלה היו בקבוצות שלנו 50-55 אנשים. בקורונה הגבילו את ההתקהלויות, הפחתנו ל-15-20 משתתפים, וגילינו שאנחנו הרבה יותר נהנים מזה, זה הופך להיות משפחה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

אורי רייס ועידן אתיה, בעלי חברת הטיולים New Age Trekking / צילום: שנית רייך
אורי רייס ועידן אתיה, בעלי חברת הטיולים New Age Trekking / צילום: שנית רייך

בתור ילד, אורי רייס לא ממש התעניין בבילוי בטבע. נקודת המפנה התרחשה רק בזמן שהיה בצבא. "התחלתי להתעניין בטיולים בזכות האנשים ששירתי איתם, מתנת השחרור שלי מסגן המ"פ הייתה מחצלת", הוא מספר. אחרי השחרור ויתר על לימודים, "כי לא רציתי לעשות תואר אקדמי, ואחרי זה לחפש את עצמי. העדפתי ללמוד מקצוע, ועשיתי קורס מורי דרך". הוא היה אז בן 22, "והכי צעיר אחריי היה בן 45. הרוב עושים את זה כמשהו לפנסיה", הוא צוחק.

"הקורס היה מוכוון לתיירות של צליינים וארכיאולוגיה מקראית, והבנתי שכדאי לי ללכת לכיוון אחר. בחרתי בטיולים בשטח וטרקים, ועשיתי עוד קורס השלמה של משרד החינוך שבו לומדים יותר ניווטים ושטח. שם הכרתי את עידן אתיה, השותף שלי. אחרי הקורס החלטנו שלא מעניין אותנו לעבוד עבור חברות, אלא לבנות משהו חדש".

וכך, ב-2016 השניים הקימו את New Age Trekking, המתמחה בטרקים וטיולי שטח בארץ ובחו"ל, בעיקר מזרח אירופה והבלקן. הם מוציאים קבוצות קטנות, בנות 25 משתתפים בטיולים בארץ, ו-15 בטיולים בחו"ל. "החברות הוותיקות בתחום הטרקים מוציאות מאסות של מטיילים, אין שם קשר אישי עם המדריכים", מסביר רייס. "מודל אחר שמקובל בארץ הוא קהילות מטיילים - מדריך עם פול של 150-200 מטיילים שבונה תוכנית שנתית, ובכל פעם מצטרפים אליו מטיילים אחרים. החיסרון הגדול הוא שזו קבוצה מאוד אליטיסטית וסגורה, וכמעט בלתי אפשרי להצטרף אליה.

"אנחנו החלטנו לייצר משהו שלא היה קיים. מצד אחד יש אצלנו מאפיינים של חברה גדולה, כמו זה שכולם יכולים להירשם, ויש מפגשי הכנה לגבי מה כדאי להביא לטיול וכו'. מצד שני, יש בניית סרגל מאמצים ואימונים לכל הקבוצה, למשל יום תרגול סנפלינג בארץ".

רייס ואתיה מציעים חבילת טרק שלמה, שכוללת הדרכה מקצועית, ליווי לוגיסטי, תיאומים ואישורים מול הרשויות. קהל המטיילים מגוון - מצעירים בשנות ה-20 ועד בני 60-70. "הגיל הממוצע בטרקים בתשלום הוא 45-50. גם בני ה-70 קורעים את השטח. הצעירים הם הפדלאות, יחסית", מספר רייס. הם כבר עשו טיפוס שלג לפסגת החרמון, טיילו בפסגות הבלקן, ראו מטאורים במדבר וזו רק התמצית.

איך הצלחתם לפרוץ לתודעת המטיילים?
"התחלנו עם טרק ללא תשלום, כמו שעושים בחו"ל עם טיולים עירוניים. הכנו טרק של יומיים, לאנשים בריאים מעל גיל 18, בלי לחייב לתת טיפים. די מהר הוצאנו 4-5 טרקים בחודש, ההרשמה נסגרה במהירות שיא. בשנתיים הראשונות עשינו הרבה טרקים כאלה, רוב המשתתפים היו סטודנטים, וחלק כן נתנו טיפים. במקביל היו קצת טרקים בתשלום, אבל זה לא היה מאוד כלכלי. על טרק אחד אתה עובד שבוע שלם. באותה תקופה התפרנסנו מהדרכות בחברות אחרות כשכירים".

איזה טעויות עשיתם בדרך?
"היו דברים שלא עבדו. למשל, בפסח רציתי לעשות טרק למשפחות. פרסמנו את זה באינסטגרם, פייסבוק ובקבוצת ווטסאפ עם יותר מאלף איש, ואף אחד לא נרשם. למדנו מזה שהקהל שלנו נמצא במקום אחר. יכול להיות גם שעשינו את ההרשמה מאוחר מדי. המסקנה היא שכדי לייצר מוצר חדש צריך לגשת לדברים בצורה שונה, אפילו לבנות לוח שנה מראש".

גם הקורונה לימדה אותם שיעור חשוב. "עולם התיירות קיבל מכה. זה היה קשוח מאוד, אבל זה גרם לנו לחשוב יותר בגדול, ולהיות יותר דינמיים. המצאנו טרקים בזום, באמצעות תוכנה של גוגל שמאפשרת לעשות טיול שבו אתה רואה את השטח על המסך, כמו בגוגל סטריט ויו. זה היה מדליק, אבל בעיקר נועד לשמר את האנשים בזמן המגפה.

"הקורונה גם גרמה לנו לשנות תוכניות - היה לנו טרק מתוכנן באולימפוס, ופחות מחודש לפני התאריך, יוון הוכרזה מדינה אדומה. החלטנו לא לבטל, אלא להוציא אנשים לאוסטריה, ליעד שלא היינו בו בחיים. יצרנו קשר עם מדריך אלפיני מקומי, ובסוף היה מדהים. עוד דבר שהשתנה - בהתחלה היו בקבוצות שלנו 50-55 אנשים. בקורונה הגבילו את ההתקהלויות, הפחתנו ל-15-20 משתתפים, וגילינו שאנחנו הרבה יותר נהנים מזה, זה הופך להיות משפחה".

היום מעסיק רייס שלושה מדריכים פרילנסרים, שאותם הוא מגדיר כ"מטיילים רציניים, שחיים את הטרקים. אנחנו רוצים שבעולם הטיולים יהיה הרבה יותר מגע עם הטבע, ולא עמידה מול מדריך שמספר איך ומה היה. יש לנו טבע מטריף, ורק צריך להגיע אליו עם האדם הנכון, שיידע להצביע על זה. המטייל כבר יידע לעשות את החיבור".

מה השלב הבא מבחינתכם?
"אנחנו מתחילים לעשות גם שייט קיאקים, סנפלינג, סדנאות צילום בתל אביב וטיולי עומק בגולן. ההתפזרות הזו מלמדת אותנו מה אנחנו יכולים, ומה לא. החלום הוא שכל מי שרוצה לעשות פעילות פנאי, יפתח את האפליקציה שלנו וימצא מה משהו - אם זה לקרוע את ההימלאיה או לעשות סיור קולינרי במחנה יהודה או סדנת צילום. אמנם הטרקים זה העולם שאנחנו בתוכו 99% מהזמן, אבל אנחנו יכולים לעשות עוד הרבה דברים".

עצמאים, בעלי עסקים קטנים ושכירים בעלי שליטה - אנחנו רוצים לשמוע אתכם. להשתתפות במדור אפשר לפנות למייל i-can-help@globes.co.il 

עוד כתבות

יונתן כהן, בעל השליטה בגיבוי / צילום: אתר החברה

אפקט יונט? חשש לליקויים בפעילות המימון של גיבוי אחזקות שבשליטת יהונתן כהן

גיבוי דיווחה על מינוי בודק חיצוני עקב האטה בקצב פירעון הצ'קים בסניף הצפוני שלה וגידול בבקשות לפריסות תשלומים בסניף זה ● "החברה פועלת לניטור תיק האשראי והחלה לנקוט פעולות גבייה משמעותיות בתיק, הידוק ביטחונות ובקרה על עסקאות חדשות"

מפרץ חיפה / צילום: Shutterstock, Max Zalevsky

מתכות כבדות נמצאו בגופן של נשים הרות במפרץ חיפה

כיצד משפיעה חשיפה למזהמים סביבתיים על היריון ולידה? מחקר חדש מטעם המשרד להגנת הסביבה מצא חשיפה גבוהה משמעותית למתכות כבדות ומזהמים באימהות במפרץ חיפה, בהשוואה לאימהות ממרכז הארץ ● לפי החוקרים, נדרשת בדיקה נוספת, בין היתר של חשיפה לשילוב של מתכות כבדות ומזהמים, גם אם בחשיפה העומדת בסף ארגון הבריאות העולמי עבור כל מזהם בודד

פתיחת מסחר של חברת פאגאיה בנאסד''ק / צילום: עידו איז'ק  - יח''צ

התרסקה: בפחות משבוע איבדה פאגאיה כ-70% משווייה במיזוג ל-SPAC

שווי חברת הפינטק מישראל צנח ביותר מ-5.5 מיליארד דולר לעומת שווייה במיזוג

אילוסטרציה / צילום: שלומי יוסף

הסבתא שנלחמה בנכדים שרימו אותה וזכתה

סבתא יהודיה בת 95 מאוהיו נדהמה לגלות שנכדיה ביצעו מאות העברות כספיות בסך של 80 מיליון דולר מהונה, כאשר מרביתן הניבו לה הפסדים בסכום של מיליונים, ותבעה את נכדיה במוסד בוררות ● הבורר פסק כי נכדיה וכן בית ההשקעות בו הועסקו ביצעו עבירות של מרמה, מצג שווא, הפרה של חובת הנאמנות, וכן "הונאת קשישים"

ד''ר גליה ברקאי מדגימה את השירות החדש / צילום: דוברות שיבא

בשיבא מקדמים את הרפואה הדיגיטלית

במסגרת שבוע החדשנות ARC Summit שנערך בימים אלה בבית החולים שיבא, חטיבת אשפוז הבית שיבא Beyond השיקה שירות ייחודי: אשפוז בית לנשים בדיכאון במהלך ההיריון ולאחר הלידה ● וגם: ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק יכהן כיו"ר משותף בחברת הטל-רפואה שח"ל, הנסחרת בבורסה של שווייץ ● אירועים ומינויים

מרכז שליטה של לוחמה רב מימדית / צילום: אלביט מערכות

חוזים ב-768 מיליון דולר לאלביט מערכות באסיה פסיפיק

הבוקר דיווחה החברה לבורסה על חוזה בסך 548 מיליון דולר לאספקת יכולות לוחמה רשתית רב-ממדית למדינה באסיה פסיפיק, לאחר שאתמול דיווחה על חוזה של 220 מיליון דולר לאספקת פתרון חימוש מונחה מדויק אווירי ● במקביל הודיעה כי הושלמה מכירת השליטה בעשות אשקלון לקרן פימי

סניף וולמארט בפילדלפיה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

וולמארט רוכשת חברת מציאות רבודה אופטית שנוסדה ע"י ישראלים

ענקית הקמעונאות האמריקאית רוכשת סטארט-אפ אמריקאי נוסד ע"י ישראלים לאחר שלוש שנים של עבודה משותפת ● הטכנולוגיה של סבן מאפשרת לרכוש מוצרי אופטיקה באמצעות מראה דיגיטלית

בניין ברחוב בר כוכבא בתל אביב / צילום: איל יצהר

פסיקה דרמטית של העליון: העברת נכס מקרקעין לנאמנות חייבת במס שבח ורכישה

הפסיקה הדרמטית של בית המשפט העליון סוגרת את הפתח לתכנוני מס והעברות נכסים באמצעות מנגנון הנאמנות ● מומחי מס: "מדובר בביטול של מכשיר הנאמנות הישראלי, כאשר המפסידים העיקריים יהיו תושבי חוץ אשר בבעלותם נכסי נדל"ן בישראל"

בניית דירות חדשות / צילום: Shutterstock, Yuri Dondish

ראשי רשויות מוחים נגד האוצר שבלם תקצוב רשויות המאיצות בנייה למגורים

משרד האוצר מתמהמה באישור החלטת מועצת רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי לתקצוב רשויות ב-30 אלף שקל עבור כל יחידת דיור שתשווק ● ברשויות המקומיות טוענים כי המשרד פועל כך בכוונה תחילה: "הפקידות במשרד האוצר מנסה לטרפד בכל דרך את יישום ההחלטה" ● משרד האוצר בתגובה: "בוחנים את ההחלטה"

אלון קסטיאל / צילום: שלומי יוסף

זהירות משיח פופוליסטי: כמה נתונים שכדאי להכיר כשמתווכחים על שחרור קסטיאל ודומיו

החלטת שחרורו המוקדם של עבריין המין אלון קסטיאל עוררה השבוע סערה ● אך מבעד לשיח הצר, התמונה מורכבת: הצפיפות בבתי הכלא מובילה בכל חודש לשחרורם של מאות אסירים, ללא ועדות וללא שיקום ● האם לא עדיף לשחרר את אלו שהשתקמו ושיפרו את התנהגותם? ● טור סופ"ש

נשים מהחברה החרדית בחברת הייטק. בשנים האחרונות חלה עלייה בביקוש להשתתפות בתוכנית / צילום: Reuters, Darren Whiteside

ללא צורך בתעודת בגרות: התוכנית שמשלבת נשים חרדיות בעולם ההייטק צוברת תאוצה

בחברה החרדית הביקוש למקצועות ההוראה מצוי בעודף ובשנים האחרונות יותר נשים עוברות להייטק ● בשל כך, הוקמה תוכנית הסבה לנשים חרדיות המשלבת לימודי הנדסה בסמינרים להוראה, ונשענת על מודל מעניין: במקום זכאות לבגרות מלאה, הן עושות בגרות רק במתמטיקה, באנגלית ובעברית

נושא הניתוק הרגשי הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך המקדים / צילום: Shutterstock

הכתובת על הקיר: מה גורם באמת לעובדים להתפטר

מחקר חדש בחן 751 עובדים בתקופה שקדמה להתפטרותם כדי להבין מה המכנה המשותף לכולם ● לפי מסקנות המחקר הכתובת הייתה על הקיר: העובדים הרגישו חסרי משמעות ● איך אפשר להתמודד עם התופעה?

ישי דוידי, עומד בראש קרן פימי / צילום: יונתן בלום

ישי דוידי כבר מורווח: קרן פימי השלימה את רכישת השליטה בעשות אשקלון

פימי שילמה לאלביט 291 מיליון שקל בתמורה ל-85% ממניות עשות ● העסקה בוצעה לפי מחיר של 14.5 שקל למניה, כשבינתיים היא טיפסה למחיר של 16.4 שקל

פרופ' נוריאל רוביני / צילום: Reuters, Yuri Gripas

נוריאל רוביני: המניות עלולות לצנוח ב-50%, המצב יהיה יותר גרוע לפני שנראה שיפור

לדברי פרופ' נוריאל רוביני, הכלכלה העולמית תתדרדר למצב חמור יותר משנות ה-70 או מהשפל הגדול ● "רוב האנליסטים מעריכים שהבנקים המרכזיים ישארו ניציים, אבל אני לא בטוח בכך" הוא אומר

מימין: אלקין, ליברמן ושקד / צילום: דוברות האוצר

חלופת שקד וחוק המכר אושרו: מה יקרה לשאר תוכניות הדיור אחרי פיזור הכנסת?

הממשלה קידמה בשנה האחרונה שלל צעדים לטיפול במשבר הדיור ● חלק מהמהלכים אושרו ברגע האחרון, ואחרים עוד ממתינים ● מה עוד אפשר לקדם למרות פיזור הכנסת, ומה ייאלץ להמתין לממשלה הבאה?

מליאת הכנסת היום / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

73 חוקים חדשים ושיא בח"כים נורבגים: כך נראתה הכנסת שפוזרה במספרים

הכנסת ה-24 פוזרה אחרי שנה ושלושה חודשים בלבד ● מה היה בה? חוק הסדרים חסר תקדים, מפלגה ערבית בקואליציה, שלוש העלאות מסים ורק ראשת מפלגה אחת ● וכמה מחברי הכנסת עשויים להישאר בחוץ?

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן ביה''ס למנהל עסקים INSEAD / צילום: איל יצהר

דיקן המוסד המוביל שמשוכנע: התחזיות של הפד נאיביות וארה"ב בדרך למיתון

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, בי"ס מוביל בעולם למינהל עסקים, חושש שהפד לא יצליח לרסן את האינפלציה בלי העלאת ריבית אגרסיבית ● לדבריו, גלי ההדף יפגעו בעולם כולו ויכניסו מדינות באסיה לבעיית נזילות ● וגם: המלכודת שמאיימת על כלכלת סין

מנסור עבאס עם יאיר לפיד במליאת פיזור הכנסת / צילום: רפי קוץ

כיצד עמדו המפלגות בהסכמים הקואליציוניים, ומה ניתן ללמוד מזה

מבדיקת המרכז להעצמת האזרח עולה כי ביחס לזמן הכהונה הקצר, הממשלה היוצאת רשמה הישגים ביצועיים רבים מקודמותיה ● המצטיינת במימוש ההסכמים הקואליציוניים היא רע"ם, עם ביצוע של 63% מסעיפי המדיניות שהתחייבה להם ● המפלגה הגדולה בממשלה, יש עתיד, הגיעה ל־53% בלבד

דרור פאר, מייסד ושותף בפאר תיווך נכסים / צילום: ערן קליגר

איש הנדל"ן שחולם לחנך דור חדש של מתווכים: "הפוליטיקאים מרתיחים את השוק ומייצרים אי ודאות"

דרור פאר, תל אביב, בן 53 ● גרוש פלוס 1 ● מייסד ושותף בפאר תיווך נכסים ● "אני שואף להקים אקדמיה לתיווך נדל״ן, כדי להקים ולחנך דור חדש של מתווכי נדל״ן - מקצוענים עם מתודת עבודה מדויקת ומוכחת"● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

בניין של פירמת רואי החשבון הגלובלית ארנסט & יאנג / צילום: Shutterstock, Michael Vi

ה-SEC כלל בהסדר עם ארנסט אנד יאנג דרישה לחקירה חיצונית חדשה לגבי התנהלותה

גורמים ברשות ניירות ערך האמריקאית אומרים שחברת הייעוץ והביקורת צריכה לממן חקירה של צד שלישי, שמטרתה לראות מעבר מעבר לווילון שמסתיר את עצות עורכי הדין לקליינטים שלה