גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישראייר מסכמת רבעון עם רווח נקי של 1.8 מיליון דולר

הרווח הגולמי של ישראייר ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-4.7 מיליון דולר - פי שלושה מהרווח הגולמי ברבעון המקביל ב-2019, טרום הקורונה ● רואי החשבון של ישראייר העריכו כי החברה מסוגלת לעמוד בכל התחייבויותיה בעתיד הנראה לעין ● מההנהלה נמסר: "ישראייר לא עצרה מלכת לכל אורך משבר הקורונה"

מטוס של חברת ישראייר / צילום: תמר מצפי
מטוס של חברת ישראייר / צילום: תמר מצפי

בדרך להנפקה המתוכננת לחודש יוני - מפרסמת ישראייר דוחות לרבעון הראשון של השנה ומציגה רווח נקי של 1.8 מיליון דולר. הרווח הגולמי הסתכם ב-4.7 מיליון דולר - פי שלושה מהרווח הגולמי ברבעון המקביל ב-2019 (ולעומת הפסד גולמי של 3.4 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד). הכנסות החברה לרבעון צמחו להיקף של כ-56.5 מיליון דולר.

החברה נהנית מהביקוש לטוס ולנפוש המשתקף בהכנסות שנמצאות בצמיחה מדי חודש: בחודש ינואר מחזור הכנסות החברה הסתכם ב-4.8 מיליון דולר, בפברואר הוא עלה ל-8.9 מיליון דולר ושיקף 8% עלייה לעומת 2019. בחודש מרץ החברה נהנתה מהכנסות של 16.7 מיליון דולר, צמיחה של 53% לעומת התקופה המקבילה ב-2019 ובחודשים אפריל ומאי (שישתקפו בדוחות של הרבעון הבא) החברה מכרה בכ-23 מיליון דולר בחודש אפריל וב-20 מיליון דולר במאי. את הזינוק במכירות מנמקת החברה בירידה בהגבלות.

למרות שהמכירות משקפות גידול לעומת פעילות החברה טרום הקורונה מדגישים כי "החזרה להיקף המכירות של שנת 2019 לא מצביעה בהכרח על חזרה של מגמת רווחיות על אף שהרבעון המאוחד הסתיים ברווח". יצוין כי נתוני המכירות מושפעים גם מהתייקרות מחירי הכרטיסים כפועל יוצא מהתייקרות מחירי הדלק והתשומות. החברה הקטינה את הוצאות הדלק באמצעות גידור בסך של 2.8 מיליון דולר. עוד מדווחת ישראייר כי הכנסותיה ממוצרים נלווים לטיסה לרבות הושבה, כבודה, ועוד, זינקו לכ-7% מסך ההכנסות של החברה בהשוואה לכ-3% בשנת 2019.

הרווח הנקי ברבעון הסתכם ב-1.8 מיליון דולר, לעומת הפסד של 4.5 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד והפסד של 4.7 מיליון דולר ברבעון הראשון של שנת 2019.

מתוך סך הכנסות החברה, מגזר התיירות והפעילות הבינלאומית שיקפו כ-48 מיליון דולר, התיירות הפנים ארצית והטיסות לאילת כ-4.5 מיליון דולר וממגזר התיירות הנכנסת הכניסה ישראייר כ-5.7 מיליון דולר.

החברה מפרטת כי היקף ההלוואות שהיא נטלה מתאגידים בנקאיים מסתכמים בכ-70 מיליון דולר לצד התחייבויות בהיקף של כ-30.5 מיליון דולר בגין חכירת מטוסים.

בתקופת הקורונה החברה נטלה הלוואות בערבות מדינה בהיקף של למעלה מ-170 מיליון שקל.

"ישראייר לא עצרה מלכת לכל אורך משבר הקורונה"

עם צי של תשעה מטוסים - במהלך הרבעון הגדילה ישראייר את שעות פעילות מטוסי האיירבוס לסך כולל של 2,100 שעות, לעומת 1,141 שעות טיסה ברבעון המקביל אשתקד ו-1,366 שעות ברבעון הראשון של שנת 2019. הגידול התאפשר לאחר קליטת מטוס איירבוס חמישי לצי המטוסים של ישראייר. במקביל, ביצעה החברה שיפוץ בשני מטוסי איירבוס שבבעלותה (בעלות של כ-2 מיליון דולר). החברה מחזיקה גם בשני מטוסי איי טי אר המשמשים בטיסות הפנים ובשני מטוסים חכורים.

נכון לסוף הרבעון הראשון הועסקו בחברה 327 עובדים לעומת 490 עובדים ברבעון הראשון של 2019. לנוכח זאת ירדו עלויות השכר מ-27 מיליון שקל ל-18 מיליון דולר. נתח השוק של ישראייר בפעילות הבינלאומית בנתב"ג עמד על 4%. בפעילות הטיסות לאילת מחזיקה החברה בנתח של כ-40% (בשאר מחזיקה ארקיע).

ב-21 בינואר 2021 השלימו רמי לוי ושלום חיים את עסקת הרכישה של ישראייר מידי נושי אי די בי. לאחרונה שינתה בי ג'י איי המחזיקה בבעלות על ישראייר את שמה לישראייר גרופ - והחברה נערכת להנפקה שתתקיים בשבועות הקרובים. רואי החשבון של ישראייר העריכו כי החברה מסוגלת לעמוד בכל התחייבויותיה בעתיד הנראה לעין.

מהנהלת ישראייר נמסר: "ישראייר לא עצרה מלכת לכל אורך משבר הקורונה. תפיסה ניהולית ותפעולית זאת, אפשרה לה לבצע שינויים בתהליכי עבודה, בהטמעת מערכות מידע חדישות ובהתייעלות חסרת תקדים. החברה מבקשת להודות לבעלי המניות, למערך הבנקאי, למשרדי האוצר והתחבורה, לספקים השונים, לרשות התעופה האזרחית ולרשות שדות התעופה על הליווי, על האמון ועל התמיכה לכל אורך המשבר".

עוד כתבות

נושא הניתוק הרגשי הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך המקדים / צילום: Shutterstock

הכתובת על הקיר: מה גורם באמת לעובדים להתפטר

מחקר חדש בחן 751 עובדים בתקופה שקדמה להתפטרותם כדי להבין מה המכנה המשותף לכולם ● לפי מסקנות המחקר הכתובת הייתה על הקיר: העובדים הרגישו חסרי משמעות ● איך אפשר להתמודד עם התופעה?

משפט נתניהו, 10.5 / צילום: אורן בן חקון

ג'וקר או משקולת? סיכום עדות פילבר בתיק 4000

לאחר 28 ימי עדות סיים שלמה פילבר להעיד ● פילבר הציב קשיים רבים לפרקליטות ונראה כי הוא ייזכר כעד שנתפס כלא אמין על ידי שני הצדדים ● במהלך עדותו התהלך על קו דק מאוד, מצד אחד קיים לכאורה את חלקו בהסכם עד המדינה, אך מצד שני שינה את עדותו לעומת הגרסה שמסר במשטרה

סניף וולמארט בפילדלפיה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

וולמארט רוכשת חברת מציאות רבודה אופטית שנוסדה ע"י ישראלים

ענקית הקמעונאות האמריקאית רוכשת סטארט-אפ אמריקאי נוסד ע"י ישראלים לאחר שלוש שנים של עבודה משותפת ● הטכנולוגיה של סבן מאפשרת לרכוש מוצרי אופטיקה באמצעות מראה דיגיטלית

פאינה קירשנבאום בדיון בערעור על גזר דינה / צילום: רפי קוץ

השופטים הציעו לפאינה קירשנבאום לחזור מהערעור על הרשעתה ורמזו: נקל בעונשה

ראש ההרכב השופט בעליון יצחק עמית רמז כי אם פאינה קירשנבאום תקבל אחריות על מעשיה בדרך של חזרה מהערעור, בית המשפט יפחית מעונש המאסר בן ה-10 שנים שהוטל עליה

מימין: ניצן צעיר הרים, יוחנן דנינו ואמיל וינשל / צילום: רמי זרנגר

ווישור הפכה לבעלת השליטה באיילון: רכשה 67% תמורת 448 מיליון שקל

חברת הביטוח הדיגיטלית רכשה 67% מאיילון • המימון התאפשר בעקבות הפיכת צבי ברק לבעל שליטה בווישור, השקעה של 20 מיליון שקל מצד משפחת בן ישי בתמורה לכ-3.7% מהמניות והלוואה מתאגיד בנקאי בסך 90 מיליון שקל

זהות המעסיק ותדמיתו נושאים על גבם את עיקר ערך המותג של עובדים / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

תגידו מי המעסיק שלכם, ונדע מה הערך שלכם בשוק העבודה

הארגון ומיצובו בשוק חשובים להצלחה בקריירה יותר מהעובד, מכישוריו, התפקיד שהוא ממלא, ומהמגזר שבו הוא מועסק

כשהבוס הוא אלגוריתם / צילום: shutterstock

וולט ואובר הן רק ההתחלה: מה קורה לעובדים כשהמנהל הישיר שלהם הוא אלגוריתם

חוקרים שליוו מקרוב את חברת אובר כדוגמה לניהול האלגוריתמי שופכים אור על הצדדים הפחות מדוברים של השיטה: החברה שמנצלת את פערי המידע לטובתה, נהגים שמנסים להטעות את האלגוריתם, כי ממילא הם לא לא מרגישים שייכים ● הפקולטה, מאמרים של חוקרי הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב 

טקס פרישת השופט ג'ורג' קרא, בית המשפט העליון / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

חוות דעת של היועמ"שית עשויה להשפיע דרמטית על אסטרטגיית הפרסום באינטרנט

במסגרת תביעה ייצוגית קובעת בהרב־מיארה שאתרי תוכן אחראים לוודא כי קטינים אינם נחשפים לתוכן אסור ● העמדה רלוונטית הן לאתרים ישראליים והן לענקיות תוכן כמו פייסבוק ● מאחר שהורים וילדים משתמשים לעתים באותו מחשב, המשמעות היא הגבלת התאמת הפרסומות להיסטוריית הגלישה

ירידות שערים בבורסות אירופה / צילום: Shutterstock, Blue Planet Studio

אירופה נסחרת במגמה יציבה; הניקיי נפל ב1.7%

אמש וול סטריט נסגרה בירידות: מדד הנאסד"ק רשם ירידה של 1.3%, הדאו ג'ונס ירד ב-0.8% ומדד S&P 500 נסוג בכ-0.9% ● בשוק הסחורות, חבית נפט ברנט נסחרת סביב 108 דולר, בעוד חבית נפט גולמי נסחרת סביב 105 דולר

חגית ציטיאט- לוין / צילום: מיה כרמי דרור

מנכ"לית חדשה לבית ההשקעות של הראל: חגית ציטיאט לוין

ציטיאט-לוין, שמכהנת כיום כמנכ"לית בססח - החברה הישראלית לביטוח אשראי, מונתה לנהל את הראל פיננסים ותחליף את טל קדם שפרש לאחר 5.5 שנים

פסל ''לב הים'' של משה זורע / צילום: גיא מלל

גם ביומיים לא תספיקו לחוות את כל מה שיש לקיבוץ הזה להציע

מעגן של יזמים: מבוסתן של 110 עצי פרי אקזוטיים דרך מוזיאון למורשת הקיבוץ, אמנות ואומנות ועד לבית אופנה מקומי-מקורי ויוזמות תיירות חדשות שזה עתה נפתחו

אילוסטרציה / צילום: שלומי יוסף

הסבתא שנלחמה בנכדים שרימו אותה וזכתה

סבתא יהודיה בת 95 מאוהיו נדהמה לגלות שנכדיה ביצעו מאות העברות כספיות בסך של 80 מיליון דולר מהונה, כאשר מרביתן הניבו לה הפסדים בסכום של מיליונים, ותבעה את נכדיה במוסד בוררות ● הבורר פסק כי נכדיה וכן בית ההשקעות בו הועסקו ביצעו עבירות של מרמה, מצג שווא, הפרה של חובת הנאמנות, וכן "הונאת קשישים"

אהוד ברק / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

לא רק קנאביס: אהוד ברק ימונה ליו"ר משותף בשחל טלרפואה

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר יצטרף ליו"ר יריב אלראי והשניים ינסו להוביל יחד את הצמיחה הגלובלית של שחל, שעוסקת בפתרונות רפואה מרחוק ● ברק עומד גם בראש חברת הקנאביס הרפואי אינטרקיור

בניית דירות חדשות / צילום: Shutterstock, Yuri Dondish

ראשי רשויות מוחים נגד האוצר שבלם תקצוב רשויות המאיצות בנייה למגורים

משרד האוצר מתמהמה באישור החלטת מועצת רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי לתקצוב רשויות ב-30 אלף שקל עבור כל יחידת דיור שתשווק ● ברשויות המקומיות טוענים כי המשרד פועל כך בכוונה תחילה: "הפקידות במשרד האוצר מנסה לטרפד בכל דרך את יישום ההחלטה" ● משרד האוצר בתגובה: "בוחנים את ההחלטה"

חן ליכטנשטיין / צילום: שלומי יוסף

הבכיר הישראלי שמחפש פתרון למחסור העולמי בחיטה

חן ליכטנשטיין, סמנכ"ל הכספים והחדשנות של תאגיד החקלאות השוויצרי סינג'נטה, סבור שאיום משבר התזונה רלוונטי מתמיד אבל הוא משוכנע שהפתרון כבר אצלו: "לקחנו 500 חוות בסין שהן בפיגור של 40 שנה, הפכנו אותן להיי אנד והבאנו לעלייה דרמטית בתפוקה"

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן ביה''ס למנהל עסקים INSEAD / צילום: איל יצהר

דיקן המוסד המוביל שמשוכנע: התחזיות של הפד נאיביות וארה"ב בדרך למיתון

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, בי"ס מוביל בעולם למינהל עסקים, חושש שהפד לא יצליח לרסן את האינפלציה בלי העלאת ריבית אגרסיבית ● לדבריו, גלי ההדף יפגעו בעולם כולו ויכניסו מדינות באסיה לבעיית נזילות ● וגם: המלכודת שמאיימת על כלכלת סין

החזון הקודר לגבי האינפלציה: נגידי הבנקים המרכזיים החשובים בעולם נפגשו על במה אחת

יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול, נגיד בנק אנגליה אנדרו ביילי, ונשיאת הבנק המרכזי האירופי כריסטין לגארד, שאחראיים ביחד על מאזנים של כ־20 טריליון דולר, נפגשו השבוע באירופה והציגו תחזית עגומה לגבי עידן של עליות מחירים שסופו לא ידוע ● לדברי לגארד, ישנם כוחות חזקים שהשתחררו בתקופה האחרונה "שהולכים לשנות לחלוטין את הסביבה שבמסגרתה אנו פועלים"

מליאת הכנסת היום / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

73 חוקים חדשים ושיא בח"כים נורבגים: כך נראתה הכנסת שפוזרה במספרים

הכנסת ה-24 פוזרה אחרי שנה ושלושה חודשים בלבד ● מה היה בה? חוק הסדרים חסר תקדים, מפלגה ערבית בקואליציה, שלוש העלאות מסים ורק ראשת מפלגה אחת ● וכמה מחברי הכנסת עשויים להישאר בחוץ?

יונתן כהן, בעל השליטה בגיבוי / צילום: אתר החברה

אפקט יונט? חשש לליקויים בפעילות המימון של גיבוי אחזקות שבשליטת יהונתן כהן

גיבוי דיווחה על מינוי בודק חיצוני עקב האטה בקצב פירעון הצ'קים בסניף הצפוני שלה וגידול בבקשות לפריסות תשלומים בסניף זה ● "החברה פועלת לניטור תיק האשראי והחלה לנקוט פעולות גבייה משמעותיות בתיק, הידוק ביטחונות ובקרה על עסקאות חדשות"

מנסור עבאס עם יאיר לפיד במליאת פיזור הכנסת / צילום: רפי קוץ

כיצד עמדו המפלגות בהסכמים הקואליציוניים, ומה ניתן ללמוד מזה

מבדיקת המרכז להעצמת האזרח עולה כי ביחס לזמן הכהונה הקצר, הממשלה היוצאת רשמה הישגים ביצועיים רבים מקודמותיה ● המצטיינת במימוש ההסכמים הקואליציוניים היא רע"ם, עם ביצוע של 63% מסעיפי המדיניות שהתחייבה להם ● המפלגה הגדולה בממשלה, יש עתיד, הגיעה ל־53% בלבד