גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הגיוס המשולש של ד"ר אורי גייגר, מייסד אקסלמד

וגם: מוצ'ילרו בהווה, סטודנט לעתיד? ● מיליון דולר בהפתעה ● מצנח הזהב ● וחדשות טובות ● אירועים ומינויים 

מימין לשמאל: לו פל, ד''ר ארז און , לין פל, ד''ר אורי גייגר וקרן גייגר / צילום: ילנית סולומונוביץ חבוט
מימין לשמאל: לו פל, ד''ר ארז און , לין פל, ד''ר אורי גייגר וקרן גייגר / צילום: ילנית סולומונוביץ חבוט

אל בניין הדקוטה האייקוני בשדרות סנטרל פארק, שבפתחו נרצח ג'ון לנון ובו חיים אשתו יוקו אונו ובנו עד היום, התקבצו לאחרונה שורה של אנשי עסקים בכירים. הם הגיעו לאירוע התרמה לטובת הקמתו של מרכז השיקום לצפון בפדה פוריה שערך ד"ר אורי גייגר, שותף מייסד של אקסלמד, קרן המכשור הרפואי הגדולה בישראל, בביתם של לין ומשקיע הביומד לו פל. באירוע גויס סכום של כחצי מיליון דולר.

המרכז נמצא בימים אלה בשלבי בנייה מתקדמים, ובישורת האחרונה של גיוס 8 מיליון דולר שנותרו לצורך סיומה של הבנייה. עם פתיחתו יתווספו בצפון כ-400 מקומות עבודה חדשים בכל מקצועות הרפואה. ד"ר ארז און, מנהל פדה פוריה, הזכיר באירוע כי המיזם הוא פרויקט לאומי. "אנחנו מחוללים פה מהפכה שתיצור שינוי לא רק בתחום השיקום, אלא גם בתחומי הכלכלה והתעסוקה וגם בתחום החברתי".

האירוע במנהטן הוא השני לטובת הקמת מרכז השיקום לצפון, כאשר הראשון נערך בחודש מרץ בביתם של בני הזוג גייגר במיאמי ביץ', וכלל ארוחת ערב ל-25 איש. בין התורמים הראשיים למרכז, מלבד בני הזוג גייגר ובני הזוג פל, נמנים גם רפי נקש מבעלי ג'ורדש ומלונות סטאי, מנהל בית החולים לשעבר 'בית ישראל' במנהטן דיויד שולקין ואנשי עסקים פרטיים.

גייגר הוא בנו של ד"ר רולנד גייגר ז"ל שעבד בפדה פוריה. "מבחינתי, לא מדובר באירוע התרמה שגרתי", הוא אומר. "נולדתי וגדלתי בפוריה, ואבי הקים ויסד את מחלקת הילדים בבית החולים. אני כיום גאה מאוד בעובדה שהוא מוביל בתחומים רבים כמו קרדיולוגיה, פה ולסת, עיניים, יולדות, ובקרוב מאוד שיקום - לכל תושבי הארץ, הגליל והגולן.

"אנחנו מתכננים אירוע שלישי החודש בפילדלפיה, ואני פועל נמרצות, יחד עם הנהלת בית החולים, עמותת הידידים וחבריי אנשי העסקים, להקמת המרכז שיהיה מהמובילים בתחומו בהיבטים בינלאומיים, ברמה המקצועית והטכנולוגית. הוא יעמוד בקדמת רפואת השיקום - ולכך דרושים תקציבים".

מוצ'ילרו בהווה, סטודנט לעתיד? 

האם הצעירים הישראלים שמגיעים לטיול אחרי צבא בדרום אמריקה מעוניינים לחשוב על העתיד המצפה להם עם שובם לארץ, בין אם אלה לימודים ובין אם זו עבודה, או שהם היו מעדיפים להתנתק ולשכוח מהכול ולו לכמה חודשים?

שלט של אוניברסיטת בר אילן בקוסקו, פרו / צילום: יח''צ

התשובה היא לכאורה ברורה (לא), אבל באוניברסיטת בר אילן חושבים אחרת. בימים האחרונים הציבה האוניברסיטה שלטים ב"סמטת המציקים" בקוסקו בפרו - שאליה  נוהגים להגיע מטיילים ישראלים, ואשר קיבלה את כינויה בעקבות ריבוי המקומיים המנסים למכור בה סחורה לצעירים. בשלטים מזמינה אותם האוניברסיטה לפגישת זום במסגרת "יום פתוח" שבו יוכלו להתרשם מהאפשרויות האקדמיות שהיא מציעה.

"האוניברסיטה מגיעה לצעירים המתעניינים בלימודים באשר הם, בכל רחבי העולם", אומרת נעמה גת, סמנכ"לית השיווק והפיתוח העסקי. "לאחר תקופת הקורונה הצעירים חזרו לטוס, והזום מהווה כלי נפלא לקשר מכל מקום. הצעירים של היום גם מטיילים, גם מתכננים את עתידם וגם מחוברים לאפשרויות הדיגיטליות של יצירת קשר מכל העולם, וזה מה שאנחנו מאפשרים להם".

מיליון דולר בהפתעה

איש העסקים והיזם אהרון פרנקל היה אמור להגיע לאירוע גיוס תרומות שנערך בבית משפחת דקל שבסביון, לטובת אגודת "עזרא למרפא", בראשות הרב פירר. אלא שהוא לא יכול היה להגיע, ובמקום זאת התקיימה עמו שיחת וידאו ממונקו, שבה הכריז על תרומה של מיליון דולר לאחזקה שוטפת של 20 האמבולנסים של אגודת "עזרא למרפא". נזכיר כי השבוע השתתף פרנקל בהנפקה של בנק לאומי, ורכש מניות בקרוב למיליארד שקל.

היזם אהרון פרנקל / צילום: מורג ביטן

באירוע לקחו חלק כ-150 אורחים, המנחה היה אלי יצפאן, וראש המוסד לשעבר יוסי כהן נתן הרצאה על האתגרים ויחסי הכוחות במזרח התיכון ובמדינת ישראל. בנוסף לתרומת פרנקל נאספו תרומות לרכישת עוד שני אמבולנסים לאגודה.

בין הנוכחים באירוע פרופ' שמואל דקל, איתן יוחננוף (רשת יוחננוף), יובל דוידוביץ (בעלי זאוס), בועז מולדובסקי (נשיא בורסת היהלומים), צביקה ויליגר (יו"ר ויליפוד), שלומי זינו (מחסני השוק), שלומי תורג'מן (קרן SIBF), פרופ' אייל סיוון ( מנהל מערך הנשים מרכז הרפואי תל השומר) ועוד.

מימין לשמאל: יוסי כהן ראש המוסד לשעבר והרב פירר / צילום: מורג ביטן

מצנח הזהב

עו"ד מיה ליקוורניק מונתה ליו"ר דירקטוריון נת"ע. היא תצטרף לחברה אחרי לאחר כ-30 שנה כעורכת דין ושותפה במשרד עורכי הדין מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'.

מירב קינן מונתה למנהלת השיווק בישראל של Priority, המספקת פלטפורמות לניהול עסקים בענן.

פרופ' ניר קידר מונה לנשיא המכללה האקדמית ספיר, ויחליף את פרופ' שי פלדמן, שכיהן שלוש שנים בתפקיד.

יונתן אבן טוב מונה למנכ"ל מכללת שנקר, ויחליף את עו"ד דרור קווה שכיהן בתפקיד 13 שנה.

המנכ''ל החדש של שנקר, יונתן אבן טוב / צילום: אחיקם בן יוסף

אלכס כץ מונה למוביל תחום מחקר הסייבר ב-Matrix Cyber R&D Labs, זרוע הסייבר המחקרי של מטריקס.

טל אבנר מונתה לסמנכ"לית התפעול של חברת ההלת'-טק Nym, העוסקת בקידוד תיקים רפואיים בקודים של חברות הביטוח בארה"ב. אור פלס מונה לסמנכ"ל הפיתוח.

שורת מינויים במלונות פתאל: קרן גנון מונתה למנכ"לית לאונרדו פלאזה אילת, כרמית חיון מונתה למנהלת מלון לאונרדו פריויליג' אילת, ושרונה להב מונתה למנהלת לאונרדו רויאל ריזורט אילת.

יואל קופלנד מונה למנהל "עוגן לבית" מקבוצת עוגן, העוסקת בליווי פיננסי חינמי של זוגות צעירים מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית לרכישת דירה ראשונה, וכן בשיקום כלכלי של משקי בית ויחידים שהידרדרו לחובות.

שירלי תמרי תוביל את מערך הדליברי במרכז הפיתוח של סייבריזן.

חדשות טובות

עשור של תרומות. איש העסקים ובעלי רשת שיווק השקמה רמי לוי, ורעייתו עדינה, קיבלו אות הוקרה על תרומה של מאות אלפי שקלים בעשור האחרון לעמותת "שמחה לילד", התומכת במאות ילדים החולים במחלות גנטיות וכרוניות.

ספרים לילדים החולים. חברת הסייבר דיפ אינסטיקנט תרמה 200 עותקים מספר שיצרה בעצמה לבית החולים דנה לילדים שבאיכילוב. הספר נקרא "הדרך לדיפוליס", והוא מסביר לילדים על עולמות הסייבר. הספרים נתרמו כחלק מסיור של העובדים בבית החולים, ומפגש עם הילדים המאושפזים והוריהם. בשנה האחרונה מאמצת דיפ אינסטיקנט את בית החולים איכילוב במגוון פעילויות ותרומות.

דיפ אינסטינקט תרמו 200 ספרי סייבר לילדי ביה''ח דנה / צילום: דיפ אינסטינקט

בדיקות עור חינם בחופים. לרגל פתיחת עונת הרחצה נערכות בדיקות עור ונקודות חן ללא עלות בארבעה חופים מרכזיים בחיפה, באשדוד, בהרצליה ובקרית חיים. רופאי מערך העור מבית החולים איכילוב, בשיתוף העמותה הישראלית לסרטן העור ובחסות מותג הדרמו-קוסמטיקה לה רוש-פוזה, מקיימים בחופים ימי בדיקות עור על ידי רופאים מומחים, במטרה להעלות את המודעות לסרטן העור ולעודד גילוי מוקדם בקרב הציבור הרחב.

בדיקות עור ונקודות חן, שיתוף פעולה של בית החולים איכילוב, העמותה הישראלית לסרטן העור ולה רוש-פוזה / צילום: גדי סיארה

עמדות הבדיקה יוצבו בחוף דדו בחיפה ב-1.7.22, בחוף הרצליה ב-15.7.22, בחוף אשדוד ב-29.7.22 ובקריית חיים כחלק משיתוף הפעולה עם עמותת "שלובות" במהלך חודש אוגוסט.

עוד כתבות

סיכום שווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האם ישראל בדרך למיתון - ועוד 9 כתבות שכדאי לכם לקרוא על הטלטלה בשווקים

מה עשו קרנות הנאמנות ביולי? ● הסבר על הפסיכולוגיה שמאחורי השוק הדובי בוול סטריט ● איך תשפיע עונת הדוחות על העלאות הריבית של פדרל ריזרב? ● החברות הישראליות בחו"ל שהפכו ליעד אטרקטיבי להשתלטות עוינת - ועוד סיפורים בולטים מהשבוע האחרון על המתרחש בשווקים

שיגורים מרצועת עזה הערב (ש') לעבר ישראל / צילום: Associated Press, Adel Hana

בצה"ל מעריכים כי בכיר נוסף בג'יהאד חוסל בעזה

לראשונה מאז התחיל מבצע "עלות השחר" נשמעו אזעקות בתל אביב ● הפלסטינים מדווחים עד כה על 12 הרוגים ו-84 פצועים כתוצאה מתקיפות צה"ל ברצועה ● בתום הערכת מצב, שר הביטחון גנץ הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות ובפעולות סיכול הירי על ישראל ● יו"ר האופוזיציה נתניהו יגיע לקבל עדכון ביטחוני מראש הממשלה יאיר לפיד

ישיבת הממשלה השבועית, 31.7 / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

רה"מ יאיר לפיד: "המבצע יימשך ככל שיידרש"

גורמי מערכת הביטחון תמימי-דעים כי המבצע השיג את מטרותיו, ויש לשמר את ההישגים לקראת סיום הלחימה, אך בשלב הזה לג'יהאד יהיה קשה להסכים להפסקת אש כשאין בידיו שום הישג ממשי ● רה"מ יאיר לפיד: "אנחנו פועלים בצורה ממוקדת ואחראית על מנת לצמצם למינימום פגיעה בבלתי מעורבים"

שיגור טילים מרצועת עזה לעבר ישראל, אתמול / צילום: Associated Press, Fatima Shbair

הלחץ ברצועה מעצירת הדלק וקפיצת המדרגה בחזית ההסברה: מה צפוי בהמשך מבצע "עלות השחר"?

עד כה, הסבב הזה נראה כהצלחה ישראלית לצד כישלון בולט של הג'יהאד האיסלמי, ואיראן העומדת מאחוריו ● הג'יהאד איבד את מרבית התמיכה האזרחית שהייתה לו, וגם הצטרפות חמאס להסלמה התרחקה בגלל הפיצוץ בג'בליה ● ההערכה של גורמי הביטחון הישראלים היא כי אם יסופק לג'יהאד האיסלמי סולם מינימליסטי, הוא יסכים להפסקת אש

עיירת חוף בליגריה, איטליה. מהיעדים הטובים ביותר באירופה לרכישת בית להשקעה / צילום: Shutterstock, elitravo

מברלין ועד טוסקנה: מה קרה למחירים בשוק היוקרה באירופה?

אירופה מציעה שורה של יעדים אטרקטיביים לרכישת נדל"ן פרימיום להשקעה, ובהתאמה השוק רושם ביקושים ועליית מחירים ● ברלין מובילה עם הזינוק במחירים, ובטוסקנה נרשמה עלייה של 30% בפניות ● ובאיזה אזור כדאי לחפש נכס להשקעה?

ולדימיר פוטין ושי ג'ינפינג במפגש השנתי של ''הפורום הכלכלי המזרחי'' בולדיווסטוק, רוסיה / צילום: Reuters

המזרח נגד המערב? פוטין ושי דווקא מהמרים על החלק הדרומי של העולם

עם הידרדרות היחסים עם המערב, מבקשות רוסיה וסין לארגן מחדש את מאזן הכוחות בעולם ולהטות את דרום כדור הארץ לטובתן באמצעות פרישת חסות, הלוואות והשקעות • בחלק מהמדינות הללו השליטים לא מעוניינים לעמוד לצד הדמוקרטיות, בהתחשב בכך שגם הם שולטים בסגנון סמכותני כמו פוטין ושי

כוחות הביטחון בזירת האירוע / צילום: דוברות המשטרה

רקטה פגעה בסמוך למפעל שטראוס בדרום

מהמשטרה נמסר: "כוחות המשטרה, הפועלים כעת בעיר שדרות, איתרו זירה ובה פגיעת פריט רקטי בסמוך למבנה" ● לפי הדיווח אין נפגעים

מגדלי טיילת דוד. השוכרים שילמו שנה מראש / צילום: יהונתן הונינג באדיבות נאות שירן תיווך

ארבע חניות, בריכה וחדר יין: כמה יעלה לשכור דירת יוקרה ומה תקבלו בתמורה

חדר שינה עם ריהוט בשווי של חצי מיליון שקל, רהיטים ביבוא אישי מצרפת תוצרת Roche bobois וחפצי אמנות מיוחדים • דירות היוקרה מושכרות בעשרות אלפי שקלים לחודש ומציעות מעבר למיקום גם סטנדרט אבזור גבוה במיוחד ● פרויקט מיוחד

עודד קבקוב / צילום: איל יצהר

הצעיר שעד גיל 23 הספיק לקנות שתי דירות בדימונה: "מאמין שהמחירים עוד יעלו"

קורס ללימודי ייעוץ משכנתאות פתח לעודד קבקוב את הראש והוביל אותו לרכוש עד גיל 23 שתי דירות בדימונה • חמוש בידע ובביטחון שצבר מהעסקה הראשונה, הוא המשיך לרכישת דירת שתי חדרים שלדבריו מאוד מבוקשות בעיר ● האזינו

דני מזרחי, מנכ''ל אופל בלאנס / צילום: אייל פישר

"איך אף אחד לא יודע איפה הצ'קים?": מנכ"ל חברת האשראי החוץ-בנקאי אופל בלאנס יוצא להגנה על התחום

דני מזרחי, מנכ"ל אופל בלאנס, חושש שאי-הסדרים ביונט קרדיט ובגיבוי אחזקות יפגעו במוניטין החברות החוץ-בנקאיות וישאירו את התחום כמונופול בנקאי ● הוא מתייחס למורכבות התחום ("לא מספיק לקחת שמות מפוצצים"), חושב שהנהירה לבורסה תיעצר ("כשכל דכפין יכול לגייס, מישהו עוד יסב נזק”), ויוצא להגנת הריבית הדו-ספרתית שגובים בענף

שיגור טילים מרצועת עזה לעבר ישראל / צילום: Associated Press, Hatem Moussa

הקרב על הנרטיב: איך מנהלים מבצע צבאי בעידן הניו מדיה

כדי למנוע התקבעות בדעת הקהל של הנרטיב הפלסטיני, יש לפעול במהירות רבה כדי להשפיע על ה-news cycle הראשון, זאת באמצעות רתימת כל הגורמים המודיעיניים והמבצעיים שיכולים לספק מידע והוכחות להזמת הטענות ● כך עושים זאת נכון

הרמטכ''ל אביב כוכבי, ראש הממשלה יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ בפיקוד דרום ובעוטף עזה

המערכה הכלכלית של צה"ל מול משרד האוצר

העלות של מבצע צבאי מתחלקת להוצאות צבאיות מצד אחד ופגיעה במשק מהצד השני ●  חלק מהתקציב ימומן מתקציב משרד הביטחון, וחלק יצריך תוספת תקציבית מקופת המדינה ● כמה עלו מערכות קודמות ומה ההערכה לגבי "עלות השחר"?

אלפרד אקירוב / צילום: בן יוסטר

אלרוב לכלל ביטוח: הציגו פרוטוקולים וחוות-דעת בלתי תלויה לאישור רכישת מקס

פחות משבוע לתום הארכה שניתנה לכלל ביטוח להשלים את רכישת חברת כרטיסי האשראי, בעלת המניות הגדולה בחברה פנתה ליו"ר הדירקטוריון חיים סאמט ● "אין חולק כי עסקת מקס היא עסקה חריגה וגורלית, בין אם תתברר כעסקה מצוינת ובין אם תתברר כעסקה כושלת אשר, חלילה, תביאה לפי התהום", כתבו באלרוב

אולם קבלת הפנים בנתב''ג / צילום: יוסי זמיר

התיירים בינתיים לא נרתעים: ביטולי החופשות בשלב זה בשוליים

בשלב זה מבצע "עלות השחר" לא פוגע בתיירות לישראל: מסלולי הנחיתה אומנם שונו כדי שמטוסים יגיעו לשדה התעופה מכיוון צפון, אך מעבר לכך ברשות שדות התעופה מדגישים כי התנועה האווירית לישראל וממנה נמשכת כסדרה ● גם המלונות לא מדווחים על ביטולים משמעותיים עד כה

התפלגות האשראי שניתן לציבור לפי סוג מוסד

הדומיננטיות של הבנקים נחלשת, אך הם עדיין שולטים באשראי הצרכני

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: הבנקים עדיין שולטים באשראי הצרכני, אבל פחות

חסימת צמתים בעוטף עזה, יום שישי האחרון / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מבצע עלות השחר: אילו עסקים זכאים לפיצויים?

עדיין לא ברור האם יינתן סיוע לכל העסקים שעלולים להיפגע כלכלית מתרחיש של התמשכות מבצע עלות השחר ● מה כולל הפיצוי ואיך מבקשים אותו? גלובס עושה סדר

אילון מאסק, האיש העשיר ביותר בעולם / צילום: Associated Press, Jeff Chiu

שלושה חדרים ב-45 אלף דולר בלבד: הבית החדש של אילון מאסק

מאסק, שהונו נאמד בכ־270 מיליארד דולר, רכש את הבית בשל מיקומו – מרחק הליכה ממתקן שיגור של SpaceX ● המיליארדר סיפר בפודקאסט כי הבית כלל במקור שני חדרי שינה, אך הוא המיר את החניה לחדר נוסף וכיום יש בו שלושה חדרים: "זה בית קטן מאוד"

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וויקס ומאנדיי יציגו הפסדים, דיסני בונה על הסטרימינג: 5 דוחות שכדאי לשים לב אליהם השבוע בוול סטריט

מבול הדוחות בוול סטריט נמשך, והשבוע יצטרפו גם חברות ישראליות בולטות כאשר תחזיות האנליסטים הן להפסדים נוספים ● איך התרסקות שוק הקריפטו תשפיע על הכנסות בורסת הקריפטו קוינבייס, והאם יצרנית הרכב החשמלי ריביאן סוף סוף תדווח על מכירות משמעותיות?

נעם וימן, מנכ''ל דיפלומט / צילום: קרן בן ציון גפני

מחאות הצרכנים מול בית המנכ"ל והלחץ מהמשקיעים: המלכוד של דיפלומט

מצד אחד, יבואנית אגרסיבית של מוצרי צריכה הנהנית משיעור רווחיות גבוה; מצד שני, חברה ציבורית שכבולה למחירים של יצרניות גלובליות ומחויבת לרווחיות עבור בעלי המניות ● כיצד הפכה דיפלומט, שהונפקה רק לפני כשנה וחצי, לסמל המאבק ביוקר המחיה בישראל, עד כמה יש לה אחריות לכך, ולמה המנכ"ל נועם וימן מרגיש שעיר לעזאזל

5 דברים שצריך לדעת על השווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הבורסה לא פועלת היום ועוד 4 דברים שכדאי לדעת על השווקים

היום אין מסחר בבורסה ● נעילה מעורבת בוול סטריט ביום שישי לאחר דוח התעסוקה החזק ● הפסד כבד לברקשייר האת'וואיי ברבעון השני ● והאם הפד צפוי להמשיך במדיניות העלאת ריבית אגרסיבית?