גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עליה של 15% במחיר בית ממוצע בארה"ב: מכירות בתים קיימים הגיעו במאי לשיא של 407,600 דולר

מכירות הבתים יורדות ב-3.4% משום שהריבית על המשכנתה מטפסת

אוסטין.  הבתים רחבי ידיים, אבל התחבורה הציבורית  לא טובה / צילום: Shutterstock
אוסטין. הבתים רחבי ידיים, אבל התחבורה הציבורית לא טובה / צילום: Shutterstock

העלייה חסרת הרחמים של מחירי הבתים בארה"ב המשיכה בחודש מאי, כשהמחיר החציוני עלה ליותר מ-400 אלף דולר בפעם הראשונה. בו בזמן, היקף העסקאות בירידה בגלל לחץ של עלויות המשכנתאות.

שיעורי הריבית העולים במהירות גורמים תנודות בשווקים בארה"ב, לאור הניסיונות של הפדרל ריזרב להילחם באינפלציה.

המניות נכנסו לשוק דובי החודש, אמון הצרכנים נפגע, והכלכלנים צופים שהסיכון למיתון גבוה ומאיים לחנוק את הצמיחה. אבל הביקוש לבתים ממשיך להיות גבוה יותר מההיצע ולתדלק את המחירים.

המחיר החציוני של בתים קיימים (להבדיל מבתים חדשים) עלה ב-14.8% במאי בהשוואה לשנה קודם, והגיע ל-407,600 דולר - שיא מאז 1999, כך מסרה התאחדות סוכני הנדל"ן (NAR). זוהי עלייה קלה לעומת החודש שעבר.

השילוב של ריבית שעולה במהירות ומחירי שיא לבתים דוחקת רוכשים רבים אל מחוץ לשוק, ומקשה במיוחד על קונים שזוהי דירתם הראשונה.

הגורמים הללו מקררים את קצב המכירות המהיר שהתחיל לפני שנתיים כשהמגבלות הקשורות למגפת הקורונה החלו להיפתח, והקונים מיהרו לחפש בתים עם יותר ספייס. מכירות של בתים יד שנייה ירדו זה החודש הרביעי ברציפות, וירדו ב-3.4% במאי לעומת החודש הקודם, לקצב מתוקנן עונתיות של 5.41 מיליון עסקאות בשנה, השיעור הנמוך ביותר מאז יוני 2020, אומרים ב-NAR. המכירות במאי ירדו ב-8.6% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

כלכלנים רבים בתחום הדיור מצפים ששיעורי הריבית העולים יאטו את עליית המחירים במחצית השנייה של השנה. שיעור הריבית הממוצע על משכנתה ל-30 שנה בריבית קבועה עמד על 5.78% בשבוע שעבר - הגבוה ביותר מאז 2008 ועלייה לעומת השיעור של 2.93% לפני שנה, לפי חברת ההלוואות פרדי מק. נתוני המכירות של מאי משקפים במידה רבה החלטות רכישה שהתקבלו במרץ או באפריל.

"האימפקט של העלייה בריבית עדיין אינו משתקף במלואו בנתונים", אומר לורנס יון, הכלכלן הראשי ב-NAR. "בחודשים הקרובים אני צופה ירידה נוספת בעסקאות למכירת בתים".

מספר הבקשות למשכנתאות ירד בתגובה לעליית הריבית. שתי חברות תיווך הודיעו בשבוע שעבר שיפטרו מאות עובדים בגלל ירידה בביקוש לבתים.

עד כה, הכלכלנים ברובם צפו שמחירי הבתים ימשיכו לעלות אפילו אם קצב העלייה יתמתן. דאג דנקן, כלכלן ראשי בחברת המשכנתאות פאני מיי, אומר שהוא מצפה שהעלייה השנתית במחירי הבתים תעמוד על 5% בסוף 2022. "אפילו אם הריבית מצמצמת את הנגישות, עדיין יש חוסר התאמה בין ההיצע לביקוש", הוא אומר. "למחירי הדיור יש הרבה מומנטום".

כמעט 60% מהבתים שנמכרו בחודש מאי נמכרו מעל מחיר ההצעה שלהם, לפי סוכנות התיווך Redfin .

המלאי עלה בחדות בחלק מהשווקים, אם כי ממלאי נמוך מאוד. באזור המטרופולין של אוסטין, טקסס, מספר המודעות עלה בחדות ב-146% לעומת השנה שעברה, לפי התאחדות המתווכים של אוסטין. באזור דנבר, מספר המודעות הפעילות עלה ב-67% משנה לשנה במאי, לפי התאחדות הסוכנים באזור דנבר.

הקונים עדיין מציעים הצעות אגרסיביות משום שהם להוטים לנעול עסקאות למקרה ששיעורי הריבית יעלו עוד, אומר מארק פרנטה, סוכן נדל"ן באזור קליבלנד. בחודש מאי הוא הציע למכירה בית וקיבל שלוש הצעות, כולן מעל מחיר השיווק ועם תנאי הצעה טובים, הוא אומר.

"כשמתחילים לראות בתים יושבים בשוק ליותר מכמה ימים, הקונים יבינו שהתחרות יורדת", הוא אומר. "אני מאמין שהולכת להיות האטה".

הבית הטיפוסי שנמכר בחודש מאי היה בשוק במשך 16 ימים, ירידה מ-17 ימים בחודש הקודם אומרים ב-NAR.

האביב הוא בדרך הכלל התקופה העסוקה ביותר במכירת בתים. 40% ממכירות הבתים הקיימים מתרחשות בין החודשים מרץ ליוני, לפני NAR.

הצרכנים חשים פסימיות בנוגע לשוק הדיור. רק 17% מהצרכנים שנסקרו על ידי פאני מיי בחודש מאי אמרו שזה זמן טוב לקנות בית, ירידה לעומת35% לפני שנה, ושפל שלא נראה מאז אמצע העשור הקודם.

מישל זוניגה אומרת שהיא נסוגה מרכישת בית חדש בלה בל שבפלורידה בחודש מאי, לאחר שהיזם העלה את המחיר ב-49,500 דולר כדי לכסות על העלויות המאמירות. נוכח המחיר שעלה והעלייה בריבית, היא כבר לא יכלה לקבל הלוואה, היא אומרת. זוניגה שוקלת כעת לעבור לג'ורג'יה כדי למצוא דיור במחיר נגיש יותר. "אני ממש עצובה שזה מה שקרה", היא אומרת. "אני מרגישה אבודה. אני רוצה להתקדם, להשקיע, אבל אני לא יכולה לעשות זאת".

מכירות בתים קיימים נפלו בחודש שעבר במערב ארצות הברית ובמיד ווסט, ב-5.3% באזורים הללו - הירידה החדשה ביותר מחודש לחודש.

היזמים עובדים לאט יותר בגלל בעיות בשרשרת האספקה ומחסור בעובדים. מדד האמון של הבונים בארה"ב נפל ביוני לדרגה הנמוכה ביותר בשנתיים, נמסר מההתאחדות הלאומית של בוני הבתים.

"ראינו את התנועה אצלנו יורדת", אומר ג'ורג' הייל, נשיא חברת Woodhill Homes באורגון. "כשמוסיפים את עליות הריבית, זה פשוט נעשה יקר מדי", הוא אומר.

התחלות הבנייה ירדו ב-14.4% במאי לעומת אפריל, אמרה לשכת המסחר בשבוע שעבר. היתרי הבנייה למגורים, שיכולים להיות מדד לכיוון העתידי של בנייה, ירדו ב-7%.

עוד כתבות

מגדלי טיילת דוד. השוכרים שילמו שנה מראש / צילום: יהונתן הונינג באדיבות נאות שירן תיווך

ארבע חניות, בריכה וחדר יין: כמה יעלה לשכור דירת יוקרה ומה תקבלו בתמורה

חדר שינה עם ריהוט בשווי של חצי מיליון שקל, רהיטים ביבוא אישי מצרפת תוצרת Roche bobois וחפצי אמנות מיוחדים • דירות היוקרה מושכרות בעשרות אלפי שקלים לחודש ומציעות מעבר למיקום גם סטנדרט אבזור גבוה במיוחד ● פרויקט מיוחד

מחקר אחד בשבוע. איך מקשיבים לעובדים ממדינות שונות / צילום: Shutterstock

הפעולה הפשוטה והיומיומית שכל מנהל חייב לזכור לעשות

בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבותה של ההקשבה, וארגונים גלובליים כמו פייזר, IBM ופורד מעבירים לעובדים ולמנהלים הכשרות בנושא ● אבל מתברר שבתרבויות שונות צריך להקשיב בצורות שונות

לובי משרדי ''יעדים נדל''ן''. בעיגול: מוטי אברג'יל / צילום: יוסי כהן, יוטיוב

הבעלים של החברה חשוד בהונאת משקיעים, הנאמן מבקש להחזיר אותה לפעילות

הנאמן הגיש דוח ראשוני לביהמ"ש, לפיו בקופת החברה יש 161 אלף שקל וחוב של 25 מיליון שקל ל-170 מלווים לחברה ● הוא מבקש להמשיך להפעיל את הקורסים בתחום הנדל"ן שמספקת החברה ● מוטי אברג'יל, בעלי החברה, משתף פעולה עם הנאמן, והחקירה ברשות ני"ע נמשכת

שיגור טילים מרצועת עזה לעבר ישראל, אתמול / צילום: Associated Press, Fatima Shbair

הלחץ ברצועה מעצירת הדלק וקפיצת המדרגה בחזית ההסברה: מה צפוי בהמשך מבצע "עלות השחר"?

עד כה, הסבב הזה נראה כהצלחה ישראלית לצד כישלון בולט של הג'יהאד האיסלמי, ואיראן העומדת מאחוריו ● הג'יהאד איבד את מרבית התמיכה האזרחית שהייתה לו, וגם הצטרפות חמאס להסלמה התרחקה בגלל הפיצוץ בג'בליה ● ההערכה של גורמי הביטחון הישראלים היא כי אם יסופק לג'יהאד האיסלמי סולם מינימליסטי, הוא יסכים להפסקת אש

irobot / צילום: Shutterstock

רכישת iRobot מספקת לאמזון מפה של איך הבית שלכם נראה

כבר ב-2017 התפאר מנכ"ל iRobot כי שואב האבק הרובוטי של החברה רומבה יכול לייצר מפה עשירה של הבתים בהם הוא פועל ● מפה כזאת תקדם את חזון הבית החכם של אמזון וגם תסייע לקמעונאית הענק לשפר את המלצותיה ללקוחות

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וויקס ומאנדיי יציגו הפסדים, דיסני בונה על הסטרימינג: 5 דוחות שכדאי לשים לב אליהם השבוע בוול סטריט

מבול הדוחות בוול סטריט נמשך, והשבוע יצטרפו גם חברות ישראליות בולטות כאשר תחזיות האנליסטים הן להפסדים נוספים ● איך התרסקות שוק הקריפטו תשפיע על הכנסות בורסת הקריפטו קוינבייס, והאם יצרנית הרכב החשמלי ריביאן סוף סוף תדווח על מכירות משמעותיות?

נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה''ב ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Lintao Zhang, Pool

ארה"ב וסין: האם המשבר המתרחב סביב טייוואן יתדרדר למלחמה?

ההסגר שהצי הסיני הטיל השבוע על טייוואן, בעקבות ביקורה של יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, ממחיש את הסכנה הממשית של מלחמה בין ארה"ב לסין ● בטוריו על עניינים בינלאומיים יואב קרני הקדיש בשנים האחרונות תשומת-לב מיוחדת ליחסים המתוחים בין שתי המעצמות ולהשפעות על מדיניות החוץ של ישראל

בניין היוקרה Murano at Portofino במיאמי ביץ' / צילום: Shutterstock

שנה לאחר קריסת הבניין במיאמי: מחירי הדירות באזור בירידה

הירידה במחירים משקפת את חששותיהם של הקונים בנוגע לבטיחות וצפי להוצאות של מאות אלפי דולרים על תיקונים

מערכת כיפת ברזל במבצע ''עלות השחר'' / צילום: דובר צה''ל

האם מותר להיעדר מהעבודה בגלל הלחימה ומי זכאי לפיצוי מהמדינה?

האם להורים שלילדיהם בוטלו הלימודים מגיע פיצוי, מה דינם של עובדים שאינם מגיע לעבודה במפעל שהוכרז כחיוני, והאם ניתן לפטר עובדים שאינם מגיעים לעבודה במפעל שאינו ממוגן? ● המתיחות בדרום מעלה גם שאלות של זכויות עובדים ● גלובס עושה סדר

נפרדים מההייטק הסיני. צילום: AP / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למה המשקיעים הסינים נעלמו מההייטק הישראלי?

לפני עשור היו המשקיעים והתאגידים הסיניים "הדבר הבא" בהייטק הישראלי, עם עשרות משלחות מבקרים מדי שנה שהניבו השקעות רבות ● לחץ אמריקאי, יריבות הולכת וגוברת בין מזרח ומערב, אכזבה הדדית וגם שינויים כלכלים ופוליטיים בסין עצמה עצרו את שיתוף-הפעולה ● גלובס מתחקה אחר עלייתם וירידתם של הסינים מבמת ההשקעות בהייטק הישראלי

זיאד נח'אלה, מנהיג הג'יאהד האיסלמי הפלסטיני / צילום: Reuters, Marwan Naamani

טילי נ"ט, ידע טכנולוגי ועשרות מיליוני דולרים: הזווית האיראנית במבצע עלות השחר

לג'יהאד האיסלמי יש תקציב שנתי של כ-100 מיליון דולר, שאת רובו מספקת איראן בתשלומים המועברים בעיקר דרך חלפני כספים ואגודות חברתיות כביכול ● טהראן מספקת בנוסף גם אמצעי לחימה, ובהם טילי נ"ט מתקדמים ● איך המשבר הכלכלי באיראן משפיע על תמיכתה בארגון הטרור, והאם ההסלמה הנוכחית תשנה את התמונה?

חסימת צמתים בעוטף עזה, יום שישי האחרון / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מבצע עלות השחר: אילו עסקים זכאים לפיצויים?

עדיין לא ברור האם יינתן סיוע לכל העסקים שעלולים להיפגע כלכלית מתרחיש של התמשכות מבצע עלות השחר ● מה כולל הפיצוי ואיך מבקשים אותו? גלובס עושה סדר

דני מזרחי, מנכ''ל אופל בלאנס / צילום: אייל פישר

"איך אף אחד לא יודע איפה הצ'קים?": מנכ"ל חברת האשראי החוץ-בנקאי אופל בלאנס יוצא להגנה על התחום

דני מזרחי, מנכ"ל אופל בלאנס, חושש שאי-הסדרים ביונט קרדיט ובגיבוי אחזקות יפגעו במוניטין החברות החוץ-בנקאיות וישאירו את התחום כמונופול בנקאי ● הוא מתייחס למורכבות התחום ("לא מספיק לקחת שמות מפוצצים"), חושב שהנהירה לבורסה תיעצר ("כשכל דכפין יכול לגייס, מישהו עוד יסב נזק”), ויוצא להגנת הריבית הדו-ספרתית שגובים בענף

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

במקום EY שהתפטר: שטיינמץ עמינח מונו למשרד רואי החשבון של יונט קרדיט

פירמת EY ישראל התפטרה לאחר שהתנערה מדוחות יונט, ואחד מבכיריה אף נחקר בפרשת האי-סדרים בחברת האשראי החוץ-בנקאי

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

מדדי אג'יו לתיקי השקעות ביולי: תיקון זמני בחסות המיתון

לאחר ירידות משמעותיות בשוקי האג"ח והמניות מתחילת השנה, המשקיעים עומדים דרוכים על קו הזינוק במטרה לעלות על הגל, בתקווה שיבוא ● ההסבר התומך בכך הוא שהמיתון המסתמן בעולם יעצור את העלאת הריבית ויוביל אף לירידתה ● האומנם?

התפלגות האשראי שניתן לציבור לפי סוג מוסד

הדומיננטיות של הבנקים נחלשת, אך הם עדיין שולטים באשראי הצרכני

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: הבנקים עדיין שולטים באשראי הצרכני, אבל פחות

אלפרד אקירוב / צילום: בן יוסטר

אלרוב לכלל ביטוח: הציגו פרוטוקולים וחוות-דעת בלתי תלויה לאישור רכישת מקס

פחות משבוע לתום הארכה שניתנה לכלל ביטוח להשלים את רכישת חברת כרטיסי האשראי, בעלת המניות הגדולה בחברה פנתה ליו"ר הדירקטוריון חיים סאמט ● "אין חולק כי עסקת מקס היא עסקה חריגה וגורלית, בין אם תתברר כעסקה מצוינת ובין אם תתברר כעסקה כושלת אשר, חלילה, תביאה לפי התהום", כתבו באלרוב

כוחות הביטחון בזירת האירוע / צילום: דוברות המשטרה

רקטה פגעה בסמוך למפעל שטראוס בדרום

מהמשטרה נמסר: "כוחות המשטרה, הפועלים כעת בעיר שדרות, איתרו זירה ובה פגיעת פריט רקטי בסמוך למבנה" ● לפי הדיווח אין נפגעים

שוכרים עומדים בתור לראות דירה בתל אביב / צילום: איריס מושקוביץ'

האם שיטת המדידה החדשה של הלמ"ס תשקף את השינויים בשוק השכירות

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שינתה את שיטת חישוב השינויים במדד שכר הדירה החודשי, לאור הפערים הגדולים בין נתוניה לנתונים שמפרסמות חברות פרטיות • אלא שגם בשיטה החדשה יש לא מעט בעיות, וכדי להגיע לאמת, כנראה צריך להשתמש ביותר משיטת מדידה אחת

אילון מאסק, האיש העשיר ביותר בעולם / צילום: Associated Press, Jeff Chiu

שלושה חדרים ב-45 אלף דולר בלבד: הבית החדש של אילון מאסק

מאסק, שהונו נאמד בכ־270 מיליארד דולר, רכש את הבית בשל מיקומו – מרחק הליכה ממתקן שיגור של SpaceX ● המיליארדר סיפר בפודקאסט כי הבית כלל במקור שני חדרי שינה, אך הוא המיר את החניה לחדר נוסף וכיום יש בו שלושה חדרים: "זה בית קטן מאוד"