גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בבנק ישראל ובאוצר מסכימים: ישראל בדרך להאטה

מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל התייחס בוועידה השנתית של איגוד החברות הציבוריות לעדכון תחזית הצמיחה בשבוע הבא: "לא תהיה רחוקה מהקודמות" ● במקביל, מנכ"ל האוצר רמז שבנק ישראל החל באיחור את העלאות הריבית וטען: "ריבית גבוהה לא בהכרח תוביל למיתון"

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika
מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

היריבות הלא חדשה בין בנק ישראל לאוצר היא טבעית לחלוטין. אלא שבנק ישראל, מלבד היותו אמון על יציבות המחירים במשק, משמש כיועץ כלכלי לממשלה - גם אם היא לא תמיד מעוניינת לשמוע "עצות פיסקליות" מאנשים שאמונים על התחום המוניטרי.

אך לפעמים מתהפכות היוצרות וגם באוצר מביעים עמדה לגבי התחום המוניטרי. כך קורה כעת, אולי כחלק מאווירת סוף הממשלה. בוועידה השנתית של איגוד החברות הציבוריות, שנערכה באמצע השבוע בתל אביב, רם בלינקוב מנכ"ל משרד האוצר הסיר חששות ממיתון, ורמז שאת העלאת הריבית אפשר היה לעשות עוד קודם.

"ריבית גבוהה אמורה להאט את המשך הצמיחה, אך לא בהכרח תוביל למיתון", הסביר בלינקוב. "אני מעריך שהעלאות הריבית שסוף סוף הגיעו, ולדעתי היו צריכות להגיע עוד קודם לכן, יאטו את קצב הצמיחה, יצננו את שוק הדיור ובעקבות כך אני מקווה שקצב עליות המחירים ירד".

מישל סטרבצ’ינסקי, מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל, לא נשאר חייב וציין בתגובה לבלינקוב כי קל לומר בדיעבד שהיה צריך להעלות את הריבית מוקדם יותר. "אני רוצה להזכיר שהמלחמה באוקראינה הייתה גורם הפתעה לגבי האינפלציה. לפני זה לא היתה קפיצה כה גדולה, ולא ידענו לנבא אותה. האינפלציה בישראל מאוד גבוהה והסעיפים ששולטים במדד הם המזון, האנרגיה והדיור. יש להם משקל ענק ובתוכם יש מרכיב אקסוגני גדול מאוד".

סטרבצ’ינסקי הביא את תחזיות בתי ההשקעות כדוגמה להבעת אמון בתחזית בנק ישראל לאינפלציה. "בבתי ההשקעות מדברים על U הפוכה לגבי האינפלציה, כלומר, כנראה שהם מאמינים בבנקים המרכזיים ובתהליך העלאת הריבית שהתחלנו", אמר סטרבצ’ינסקי.

תחזית הצמיחה לא תהיה רחוקה מהקודמת

בינתיים, נתוני המאקרו מהעולם מגבירים את החשש ממיתון, מה שעשוי למתן את קצב העלאות הריבית בארה"ב, ואולי גם בישראל. לאור זאת, הודעת הריבית הקרובה של בנק ישראל, ביום שני הבא, צפויה להיות מעניינת במיוחד.

 

לצד הודעת הריבית הדרמטית, בנק ישראל צפוי לפרסם את עדכון התחזיות של חטיבת המחקר לצמיחה ולאינפלציה. מישל סטרבצ’ינסקי, מנהל חטיבת המחקר של בנק ישראל, רמז כי בבנק צפויים להנמיך את תחזית הצמיחה למשק, מתחת לזו שניתנה באפריל האחרון. "זה לא צריך להפתיע שעשוי להיות שינוי כלפי מטה, אך צריך לומר שהתחזית לצמיחה לא תהיה רחוקה מזו הקודמת (של 5.5% השנה ושל 4% ב-2023, גב"ס)".

סטרבצ'ינסקי אף התייחס לגל הקורונה המחודש. "יש כוחות מאוד חזקים שמסמנים את הגברת הפעילות הכלכלית, ושוק העבודה הוא אחד מהם. חשוב שנעלה ריבית אך כולנו בספקות לגבי מה שקורה בעולם. כבר בשנה הקודמת הבנו שהקורונה הכלכלית נגמרה, אבל יש כעת ויכוח האם אנו נמצאים לקראת גל חדש - זה לא נראה ככה. יש גידול בתחלואה אך בואו נקווה שזה לא יתורגם להגבלות כלכליות".

"אין בעיה באומדן הלמ"ס על שכר הדירה"

את האשמה על מחירי הדיור הגבוהים בישראל יש הנוטים לייחס לא רק לבעיית ההיצע, אלא גם לריבית הנמוכה שהונהגה בעשור החולף. ריבית זו אפשרה ללוות כסף בעלות נמוכה, באופן היסטורי, מה שתדלק לכאורה את מחירי הדיור.

מישל סטרבצ'ינסקי, מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל / צילום: איל יצהר

אלא שלפי סטרבצ’ינסקי השפעת הריבית של בנק ישראל על מחירי הדיור מוערכת בכ-15% בלבד ואת מחירי הדיור המאמירים הוא תולה בבעיה המוכרת - בעיית ההיצע. "היו שנתיים בעייתיות שבהן לא שוחררו קרקעות ורואים את זה היום בנתוני התחלות הבנייה שהחלו לטפס בצורה מאוד יפה. אנחנו כבר ב-70 אלף יחידות דיור ומה שמטריד אותנו זה גמר הדירות שמגמגם. אבל בזמן האחרון אנו רואים עלייה מבחינת הגמרים בהתחלות הבנייה למגורים, ויש סיכוי מאוד גבוה שנראה מגמה זו גם בהמשך".

צריך להזכיר כי מחירי הדיור אינם כלולים במדד המחירים לצרכן, אלא רק מחירי השכירויות. בשל כך, מרכיבי האינפלציה עלו לא פעם לביקורת, על רקע הפער שמרגישים הצרכנים: בזמן שבלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביעים על קצב אינפלציה נמוך בהשוואה ליתר המדינות המפותחות, הכותרות על העלאות שכר הדירה לצד עליות המחירים במשק, מחזקות אצל הציבור את התחושה שעליות המחירים הן בפועל חדות יותר.

"אנו לא מזהים בעיה באומדן הלמ"ס שלפיו שכר הדירה עלה סביב 3%", אמר סטרבצ’ינסקי. "יש מודעות שמראות ששכר הדירה מזנק ברמה מאוד גבוהה, ובתל אביב במיוחד, אבל זה לא אומר שבלמ"ס לא מדדו נכון. הם לוקחים את החוזים המתחדשים, והביקורת היא שצריך לקחת גם את החוזים הלא מתחדשים, אבל זה משהו קטן. אני מאמין בנתוני הלמ"ס, ואוי ואבוי אם נגיע ליום שבוא יפסיקו להאמין להם".

מה עושים עם עודף ההכנסות?

הממשלה הנוכחית מתפזרת כאשר בקופתה, באופן חריג, הצטברו עודפים כתוצאה מהכנסות השנה החולפת. עם הכסף, מגיעים חילוקי הדעות מה לעשות איתו.
לפי מנכ"ל האוצר רם בלינקוב, את הכנסות הממשלה הגבוהות מהמצופה לא ניתן להחזיר לאזרחים, בגלל הקושי להעביר זאת בכנסת. בבנק ישראל מציעים לנטרל את הכספים העודפים שיש בתקציב, ולהקצות אותם לקרן ייעודיות להשקעות.

רם בלינקוב, מנכ''ל משרד האוצר / צילום: תמר מצפי

אלא שפתיחתה של קרן השקעות לתשתיות נתפסת אצל האוצר כעוד קופסה, כמו אלו שהופעלו כאשר לא היה תקציב. "עודף ההכנסות עומד על עשרות מיליארדי שקלים ואנו לא יכולים לחלוק אותו עם הציבור כי אי אפשר להעביר את החוק הזה בכנסת", אמר בלינקוב.

מנגד, סטרבצ’ינסקי אמר בשיחה עם גלובס כי "המלצת בנק ישראל היא לעשות קפיצת מדרגה בהשקעות כדי לגשר על הפערים בתשתיות בתחומים מרכזיים, לטובת המשך שגשוג עתידי של המשק הישראלי".

ברמיזה לדברי בלינקוב, סטרבצ’ינסקי מציין כי הביקורת לפיה מדובר ב"קופסה לא אמינה" היא לא נכונה. "על פי המלצתנו, בנסיבות של היום, אם הממשלה תעשה תוכנית השקעות חד-פעמית בממדים גדולים זאת יוזמה מבורכת. ניתן לבצע אותה על ידי עלייה חד פעמית בתקרת ההוצאות, כשהכספים מיועדים להשקעות בתשתית".

עוד כתבות

זירת הפיגוע בירושלים / צילום: דוברות מד''א

פיגוע ירי בירושלים: 8 פצועים; המחבל הסגיר את עצמו למשטרה

המחבל תושב סילוואן ביצע את הפיגוע בשתי זירות סמוך לשער ציון בעיר העתיקה ● אחת מהפצועות קשה הייתה בהריון מתקדם ויולדה ● רה"מ לפיד: "כוחות משטרה וצה"ל פועלים להשבת השקט ותחושת הביטחון בעיר"

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בת"א; מנועי בית שמש מחקה 9%, מניות הנדל"ן נסוגו

מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.5%, ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2% ● מנועי בית שמש צנחה אחרי הדוחות, יומן אקסטנשנס המריאה הודות להצעת ההשקעה שקיבלה ● פועלים, לאומי ואלביט מערכות יפרסמו תוצאות רבעוניות השבוע

ענת כהן דייג , מנכלית קומפיוג'ן / צילום: רמי זרנגר

30 שנה ועדיין אין לה תרופה: מה יוציא את קומפיוג'ן מהסבך

חלוצת התכנון הממוחשב של התרופות שרפה 440 מיליון דולר עד היום, ואיבדה 90% משוויה בשיא ● כעת, ולא בפעם הראשונה, היא מכריזה על שינוי בפעילותה ● אז איך זה שבשוק מתעקשים להתייחס לחברת הביוטק הוותיקה קומפיוג'ן כבעלת פוטנציאל צמיחה?

מחקר אחד בשבוע. האם המאמצים למזער את האפליה נגד קבוצות מיעוט נושאים פרי / צילום: Shutterstock

עם הירידה באפליה נגד מיעוטים, יש קבוצה אחת שנשכחה מאחור

אפליית גיל היא חמקמקה ומורכבת לזיהוי, כי איפה עובר הגבול בינה לבין הציפייה הטבעית שעובדים מבוגרים יותר יפנו את מקומם לטובת הדורות הצעירים והקבוצות המוחלשות? ● אבל זה לא אומר שהיא אינה קיימת

התחדשות עירונית ברחוב אנטיגונוס 14, ירושלים / הדמיה: סטודיו ספייס

התחדשות עירונית בירושלים: "האתגר המרכזי הוא דיירים שחוששים שלא יהיה להם לאן ללכת"

בניין הרכבת ברחוב אנטיגונוס 14 בשכונת גונן בירושלים ייהרס ● ל-46 יחידות הדיור בו יתווספו 109 דירות חדשות ● הדיירים יקבלו תוספת של כ־40 מ"ר לדירה הקיימת, מרפסת שמש בשטח של כ־12 מ"ר, חניה בחניון תת־קרקעי ומחסן

אורי קרן, גילעד אלטשולר, אורי גרינפלד, רועי ורמוס / צילום: יח''צ, איל יצהר, רמי זרנגר, שלומי יוסף

"כולם רוצים להרוויח ולא משנה מה הסכנות": בכירי השוק מסבירים את הריצה המחודשת למניות

בורסת ת"א עברה לתשואה חיובית מתחילת השנה, לאחר זינוק של 16% מהשפל בחודש יוני ● אלטשולר: "האויב מספר אחת של שוק המניות זה לא המיתון; ברגע שאין אלטרנטיבת השקעה נורמלית למשקיעים, הם חוזרים למניות" ● האם השלב הבא ירידה באינפלציה ולחץ להתחיל להוריד את הריבית?

פער בציוני %2APISA בין תלמידים שהצהירו על רצונם להיות מורים  לבין אלו שרוצים לעסוק במקצועות אחרים

בני נוער שרוצים להיות מורים מאופיינים בהישגים נמוכים מהממוצע

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: מקצוע ההוראה מושך דווקא תלמידים עם כישורים נמוכים

בניין הכנסת / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

שכר חברי הכנסת יעלה באלפי שקלים ברוטו, ותקציב הקשר עם הבוחר יוגבל

הוועדה לקביעת שכר חברי הכנסת, בראשות פרופ' יובל אלבשן, תביא לאישור ועדת הכנסת את המלצותיה להסדיר מחדש את תקציב הקשר עם הבוחר ● בין ההמלצות: המרת חלק מסעיפי תקציב הקשר בתוספת שכר לחברי הכנסת

פרופ׳ חיים קידר-לוי / צילום: איל יצהר

מומחה לבועות פיננסיות מזהיר: "לא הייתי קונה עכשיו דירה"

לפי פרופ' חיים קידר-לוי, כלכלן באוניברסיטת בן גוריון ומשקיע אנג'ל בעצמו, קו אחד שזור בין כמה מהמשברים הפיננסיים של המאה ה-21 ● בזמן שבהייטק הישראלי עוד מנסים להתמודד עם גלי ההדף - הוא מסביר איך לזהות את הנפילה הבאה: "כשכולם רוצים להיכנס לשוק הנדל"ן ולבורסה, זה סימן לבועה"

ישיבת הממשלה השבועית, 17.7 / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

ייצוב השלטון וחיזוק המשטרה: ליברמן השיק קמפיין בחירות

יו"ר ישראל ביתנו ושר האוצר אביגדור ליברמן השיק את קמפיין הבחירות של המפלגה, בין התוכניות: יציבות שלטונית, חיזוק הביטחון האישי, החזרת המשילות וחיזוק הכלכלה הישראלית ● שר האוצר היוצא לא חסך ביקורת מעמיתתו שרת הכלכלה אורנה ברביאי וטען כי התוכנית הכלכלית של הליכוד מזכירה את כתבי קרל מרקס

מחוקקים רפובליקאים רבים מסרבים לתמוך בטראמפ / צילום: Associated Press, Mark Humphrey

הפוליטיקאים הרפובליקאים כבר לא נלהבים מהאפשרות שטראמפ יתמודד ב־2024

רבים במפלגה לא מוכנים לומר אם לדעתם הנשיא לשעבר צריך להתמודד מחדש על הנשיאות בעוד שנתיים

הנהלת פיוניר והעובדים בטקס פתיחת המסחר בנאסד''ק / צילום: Nasdaq, Inc

דוחות טובים מהצפוי הקפיצו את מניית פיוניר - שחזרה לרמתה בתחילת השנה

מניית הפינטק הישראלית זינקה ב-18% במסחר ביום שישי בנאסד"ק, ושווי השוק שלה הגיע ל-2.3 מיליארד דולר ● זו עדיין תשואה שלילית של 30% ביחס לשוויה כשמוזגה ל-SPAC

שוק המשכנתאות / צילום: Shutterstock

אחד החודשים החלשים השנה: ירידה ב-12% בהיקפי המשכנתאות ביולי

מנתוני בנק ישראל עולה כי ביולי נלקחו משכנתאות בהיקף 10.1 מיליארד שקל ● עם זאת, מדובר עדיין בהיקפים גבוהים מאוד, ולא ניתן להצביע על תחילתה של מגמת ירידה

מרכז קניות בלוס אנג'לס, ארה''ב. הגידול בהוצאות צרכניות עלול להיות מסוכן / צילום: Associated Press, Damian Dovarganes

המשקיע שחזה את משבר 2008 מזהיר מפני ההתמכרות של האמריקאים לאשראי

מייקל ברי, שהרוויח כמיליארד דולר אחרי שחזה את משבר 2008, מזהיר: "החורף מגיע" ● לדבריו, אנחנו עדיין נמצאים בתוך שוק דובי - וההתנהלות של הצרכנים האמריקאים עלולה להוביל לצרות נוספות

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

עיריית אשדוד נגד המשרד להגנת הסביבה: "הפרת הסכמים ברורה"

כדי להוזיל את מחירי החשמל, במשרד האנרגיה דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לאפשר לאחת מתחנות הכוח הכי מזהמות בישראל להכפיל את שעות פעילותה ● זאת, לאחר שלא הצליחו לעמוד במועדי סגירת היחידות הפחמיות ● התחנה כבר קיבלה אישור חריג לפעילות יתר, ללא היוועצות עם העירייה שתושביה חיים בקרבת התחנה המזהמת ● בתגובה, מאיימים עיריית אשדוד ועמותת שומרי הבית בנקיטת הליכים משפטיים

נחמה רונן / צילום: איל יצהר

האחראית על המטענים בנתב"ג: "עד פסח הכאוס בתעופה ייגמר"

נחמה רונן, יו"ר קבוצת ממ"ן, הייתה העוזרת הצמודה של רפול במשך כ-17 שנה, עד שהוא החליט למנות אותה למנכ"לית המשרד לאיכות הסביבה - ובכך היא הפכה לאישה הראשונה שעומדת בראש משרד ממשלתי ● היום כמנהלת מסוף מטענים בנתב"ג היא מתמודדת עם כאוס המזוודות הנעלמות, ומודה: "ענף התעופה בטירוף"

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

איך בוחרים רכב חשמלי ועד מתי תימשך ההצלחה של הכוכב התורן בתשואות הגמל

כך הפך בית ההשקעות הקטן מור לכוכב העולה של שוק ההון • מה חשוב לדעת לפני שקונים רכב חשמלי? • מנכ"ל בוקינג מסביר איפה עדיין אפשר למצוא חופשות במחירי 2019 ועוד ארבעה סיפורים בולטים מהסופ"ש

רכבי טסלה במפעל / צילום: Reuters, Aly Song

ניתוח טכני: הדהירה של טסלה נבלמה; כמה המשקיעים הולכים לסבול?

מניית הרכב החשמלי סיימה את מגמת העלייה ארוכת-הטווח, וכשהסוללות שלה טעונות בחציין, השאלה המרכזית היא אם היא הולכת לדשדוש או למגמת ירידות

הרמטכ''ל לשעבר גדי איזנקוט / צילום: גלעד קוולרצ'יק

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט יורד מהגדר: מצטרף לגנץ ולסער

בהודעת כחול לבן נכתב כי את "המחנה הממלכתי" יוביל בני גנץ, במקום השני יוצב גדעון סער, ובמקום השלישי גדי איזנקוט ● מתן כהנא הודיע כי גם הוא מצטרף לרשימה

השופט בדימוס מני מזוז / צילום: ליאור מזרחי

הממשלה אישרה את מינוי מני מזוז ליו"ר הוועדה למינוי בכירים

חרף העובדה שמדובר במינוי קבע לשמונה שנים וכן מדובר בממשלת מעבר, היועצת המשפטית לממשלה אישרה להביא את המינוי להצבעה בממשלה, לאחר שקבעה כי מדובר ב"צורך דחוף" ● ברקע הדברים: רצונו של שר הביטחון בני גנץ למנות רמטכ"ל בתקופה הקרובה