גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המפגש המרגש בין בכירי המשק ליזמיות בבת ים ויפו

עשרות בכירים במשק הישראלי הלכו לפגוש יזמיות צעירות במהלך שפועל להעצמה כלכלית של אלפי נשים מהפריפריה ● אירועים ומינויים 

ראובן קרופיק, בת שבע משה ויאיר סרוסי / צילום: Neo Media
ראובן קרופיק, בת שבע משה ויאיר סרוסי / צילום: Neo Media

שורה ארוכה ומרשימה של עשרות בכירות ובכירים במשק הישראלי עלו לאחרונה על אוטובוס שלקח אותם לבת ים וליפו, במטרה לפגוש יזמיות צעירות ולבקר בבתי העסק שהקימו. מדובר במהלך של עמותת יוזמות עתיד, הפועלת להעצמה כלכלית של אלפי נשים מהפריפריה באמצעות תוכנית הכשרה וליווי בתהליך הקמת עסקים קטנים ויציאה לעצמאות.

את המפגשים הובילו ראובן קרופיק יו"ר בנק הפועלים, עדי סופר תאני מנכ"לית מטא (פייסבוק) ישראל וחברת ועד מנהל בעמותה, ניסים בר-אל מייסד העמותה, בת שבע משה יו"ר יוזמות עתיד (מ"מ) וצופית גורדון מנכ"לית העמותה.

עדי סופר תאני וליה אלנתן / צילום: Neo Media

על האוטובוס היו בין היתר גם תמר יסעור, יו"ר ישראכרט; דניאל מלכה, מנכ"ל IBM ישראל; יאיר סרוסי, יו"ר צים; ביני זומר, סגן נשיא לעניינים אזוריים, שברון: יואל חשין, יו"ר קבוצת b2 ומייסד משותף של יוזמות עתיד; גיל רושינק, יו"ר אלקטרה נדל"ן; צביקה ביידא, מנכ"ל שופרסל אונליין; שרית פירון, שותפה בקרן TEAM8; רועי אלבז, מנכ"ל פנגו ; דב מורן, שותף מנהל בקרן גרוב; יפעת רייטר. מנכ"לית AIG; ג'וליה זהר, מנכ"לית חברת אל ארז; תומי שיינפלד, מנכ"ל גרו וסמנכ"ל דיגיטל בקבוצת מליסרון ואחרים.

עמותת יוזמות עתיד מלווה מדי שנה כאלף נשים בתהליך הקמת עסקים קטנים. לפי נתוני העמותה, העסקים הללו מניבים כ-60 מיליון שקל הכנסה נטו לבעלות העסקים, ועוד כ-60 מיליון שקל חיסכון בתשלומי העברה למדינה.

"אני זוכרת את נקודת ההתחלה שלנו עם 80 נשים בשנה, והיום אנחנו עם יותר מ-1,200 בשנה", מספרת סופר תאני. "זה היה מעורר השראה להיפגש עם אותן יזמיות, ולשמוע על המסע שלהן. אם כל אחד מאיתנו יעשה מעט, יהיה לכך אימפקט ענק".

יפעת רייטר ותמר יסעור / צילום: Neo Media

יפעת רייטר, מנכ"לית AIG, הזכירה כי "עסקים קטנים בכלל, ושל נשים בפרט, הם מהענפים שנפגעו קשות בשנתיים האחרונות, וזו חובתנו, מנכ"לים ומנכ"ליות של חברות מובילות במשק, להיות קשובים לאתגרים שלהן ולבחון את האופנים שאנחנו יכולים להפגין סולידריות ולסייע זה לזו".

"רבות דובר על הפערים המעמיקים בחברה הישראלית, וכעת נעשה צעד משמעותי נוסף במאמץ לצמצם את אותם פערים", סיכמה יו"ר העמותה בת שבע משה. "מרגש לראות את בכירי המגזר העסקי נרתמים לחזק אלפי נשים מהפריפריה, הפועלות לייצר לעצמן ולמשפחתן מחר טוב יותר".

אקס ליבריס חותמת בניו יורק

חברת אקס ליבריס, המספקת פתרונות תוכנה לספריות אקדמיות ולאומיות ברחבי העולם, חתמה על עסקה עם אוניברסיטת ניו יורק, ממוסדות ההשכלה הפרטיים הגדולים בארה"ב, שמוערכת בכמיליון דולר. במסגרת העסקה, האוניברסיטה תשתמש במערכת ניהול ספריות מבוססת-ענן ובמערכת לחיפוש וגילוי מידע אקדמי של החברה.

עופר מוסרי, מנכ''ל אקס ליבריס / צילום: יח''צ

אקס ליבריס היא מחברות ההייטק הוותיקות בארץ, והוקמה עוד ב-1980. החברה החליפה ידיים מספר פעמים, וב-2015 נרכשה על ידי פרוקווסט תמורת כחצי מיליארד דולר. לפני כשנה נרכשה פרוקווסט עצמה על ידי קבוצת Clarivate. כיום יש לאקס ליבריס כ-7,500 לקוחות בכ-90 מדינות, ביניהם אוניברסיטאות אוקספורד וקיימברידג', ספריית הקונגרס בארה"ב ואוניברסיטאות בישראל.

השיקום הישראלי מגיע לגרמניה

קבוצת שכולו טוב, הפועלת לקידום השתלבות מיטבית של אנשים עם חסמים תעסוקתיים וחברתיים בעולם התעסוקה והקהילה, חתמה על הסכם ראשון מסוגו לרכישת חברת IFL הגרמנית, המכשירה אנשים ומקדמת כישורי חיים ויכולת תעסוקתית. היקף העסקה מוערך בכמיליון שקל.

שכולו טוב תיישם בחברה את מודל IUM (מודל היחידה המשלבת), ותפעל בין היתר, מול גורמי הממשל בגרמניה בכדי לשפר את אחוזי ההשמה וההשתלבות של אנשים עם חסמים תעסוקתיים בקהילה. כיום מספקת הקבוצה לכ-7,500 בני אדם.

לדברי עופר כהן, מנכ"ל הקבוצה, ההסכם מהווה "הזדמנות לפריצת דרך אמיתית ומשמעותית, אשר תאפשר לנו להשפיע על קובעי המדיניות, ולפעול בצורה עצמאית מול משרדי הממשלה הרלוונטיים בגרמניה".

הגיוס השאפתני של אוני' חיפה

אוניברסיטת חיפה חוגגת יובל להקמתה, וחונכת שורה של בניינים חדשים: הקומפלקס הטכנולוגי, בנק דגני החיטה ובית הספר ללימודים מתקדמים. תנופת הבנייה התאפשרה בעקבות קמפיין שנת ה-50 של האוניברסיטה שהושק בשנה שעברה, ומטרתו לגייס 150 מיליון דולר בשלוש שנים. בשנה החולפת גייסה האוניברסיטה למעלה מ-60 מיליון דולר.

לדברי פרופ' רון רובין, נשיא האוניברסיטה, ייחודה הוא בכך שהיא "פועלת במרחב גיאוגרפי ובו שלוש מעבדות חיות - הר, עיר וים - מה שמאפשר לה להוביל מחקרים שעוסקים בסוגיות הגדולות של המאה ה-21.

(מימין) נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין, טליה זאבי, גד זאבי, שגרירת גרמניה בישראל, ד''ר סוזנה ואזום-ריינר / צילום: אוניברסיטת חיפה

"דווקא בתקופה של פייק ניוז ופסאודו-אמת, התפקיד של האקדמיה הוא להיות המוסד שזוכה באמון והביטחון של הציבור הרחב. לכן עלינו להמשיך ולהיות מוסד שמנסה למצוא פתרונות לאתגרים הגלובליים של האנושות; מנוע של מוביליות חברתית, שמצרף עוד קבוצות למעמד הבינוני של החברה הישראלית ומוסד שעוסק בסוגיות שמאיימות לפרום את המארג הדמוקרטי שלנו".

ציון הדרך המשמעותי נחגג בשורה של אירועי חבר הנאמנים, כאשר הראשון מביניהם התקיים בטקס בבית שגרירת גרמניה ד"ר סוזנה ואזום-ריינר, ובהשתתפות ידידי האוניברסיטה, בינהם אנשי העסקים דורון לבנת, אבי אבקסיס, איציק רביד, גד זאבי, ראובן אבלגון ועו"ד חגי סיטון, יחד עם משלחת של אנשי ונשות עסקים מברזיל.

חדשות טובות

1. עמותת OneDay ובנק לאומי יוציאו יחד כ-30 סיורים מודרכים וטיולים המותאמים אישית ומונגשים לאזרחים ותיקים ברחבי הארץ, בהשתתפות מתנדבי הבנק.

2. עמותת "שער שוויון" יוצאת בקמפיין גיוס כספים, שבמסגרתו תתקיים מכירה פומבית של ציוד ופריטי לבוש של שחקני כדורגל וכדורסל בארץ ובחו"ל. בין היתר יימכרו גופיית משחק של ג'ואל אמביד מפילדלפיה סיקסרס, וחולצות של חלוץ ויאדוליד שון וייסמן, שחקן ונציה יונתן כהן, ועמרי כספי במדי מכבי תל אביב.

יונתן כהן / צילום: עמותת שער שוויון

במסגרת הקמפיין, שייערך ברשתות החברתיות של העמותה החל מה-1 ביולי, יעלה בכל פעם פריט אחד לזמן מוגבל, ובנעילת המכירה - מי שהציע את הסכום הגבוה ביותר יזכה בו.

השנה מטרת הקמפיין היא גיוס כספים למען הרחבת פעילות העמותה לפריפריה והקמת קבוצות כדורגל וכדורסל נוספות, כאשר היעד הוא 100 אלף שקל, שיאפשרו מסגרת לעוד 200 ילדים וילדות שיזכו לליווי לימודי וספורטיבי צמוד.

עוד כתבות

האחים מיכאל ודניאל זלקינד, בעלי השליטה בדסק''ש / צילום: ישראל הדרי

הבעלים של סלקום הפיצו מניות של החברה ב-300 מיליון שקל. מה עומד מאחורי המהלך?

לגלובס נודע כי דיסקונט השקעות הפיצה לשוק כ-9% ממניות סלקום בכ-300 מיליון שקל ● הפצת המניות תאפשר לדסק"ש לנהל את מכירת השליטה בחברת התקשורת  ללא לחצים, אחרי שהשיגה מקור תזרימי לתשלומי החוב הקרובים

יורם נוה, מנכ''ל כלל ביטוח וירון בלוך, יו''ר מקס / צילום: כדיה לוי, הדר דולן

הדירקטוריון אישר: כלל רוכשת את מקס לפי שווי של 2.47 מיליארד שקל

כארבעה חודשים לאחר שהפתיעה את שוק ההון כשהודיעה על מזכר ההבנות עם הקרן הזרה ורבורג פינקוס השולטת במקס, דירקטורין כלל אישר את ההסכם והעסקה צפויה להיחתם בקרוב ● המנצח הגדול: מנכ"ל כלל יורם נוה שדחף לביצוע העסקה והצליח להתגבר על ההתנגדויות

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו ורעייתו שרה בפריימריז / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

הפנים לשריונים: לאחר המהפכה ברשימת הליכוד, במפלגה מצפים להחלטת נתניהו

הטלפונים לראשי הערים במטרה שיתמכו בעורך ישראל היום לשעבר, הדילים שעיצבו את הצמרת החדשה של המפלגה, והמפלה של השרים לשעבר שלא השכילו לעבוד בכנסת: מאחורי הקלעים של הפריימריז בליכוד ● וגם: כך הפכה העבודה למפלגת נישה חברתית־כלכלית

שיחות הגרעין בווינה ב־2021 / צילום: Reuters

איראן דורשת מהמעצמות ערבויות למקרה שארה"ב תיסוג בשנית מהסכם הגרעין

בוושינגטון טרם החליטו אם להסכים למתווה החדש שהציעו המעצמות במסגרת שיחות הגרעין בווינה, והוגש גם למנהיג העליון של איראן עלי חמינאי ● וגם: חבר קבינט מאשים את לפיד וגנץ כי "השתמשו ביועמ"שית כדי לא לעדכן אותנו מראש על המבצע"

הבורסה בטוקיו, יפן / צילום: Shutterstock

שוקי אסיה עוברים לעליות; ניקיי מזנק ביותר מ-2.6%

מדד ניקיי ביפן חזר למסחר לאחר יום חופשה ומזנק ● מחירי הנפט יורדים בכ-0.3% ● כלכלת בריטניה התכווצה ב-0.1% ברבעון השני ● מניית סופטבנק מזנקת לאחר שבנק ההשקעות הפחית החזקות בחברת המסחר המקוון עליבאבא ● המסחר בוול סטריט אמש ננעל במגמה מעורבת, נאסד"ק מחק 0.6% מערכו

עמדת קרפור בתוך סניף יינות ביתן / צילום: איל יצהר

כניסת רשתות השיווק הבינלאומיות לישראל: 70% מאמינים כי המהלך יוביל להורדת מחירים

מחצית מהציבור מוכנים לוותר על המותגים האהובים עליהם בעקבות העלאות מחירים - כך עולה מסקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת רייכמן, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all ● שיעור דומה מצהיר כי יחליף את רשת המזון שבה הוא נוהג לערוך את קניותיו

מפעל ברזל באיטליה / צילום: Associated Press, Antonio Calanni

מחירי חומרי הגלם לבנייה צונחים, אבל מדד תשומות הבנייה לא צפוי לרדת בקרוב

מתחילת השנה זינק מדד תשומות הבנייה ב־4.4%, אף שמחירי חומרי הגלם בירידה ● בהתאחדות הקבלנים מסבירים כי חלקם של חומרי הבנייה במדד הוא 50% בלבד, וכי המשבר בשרשרת האספקה והתנודתיות במחיר הדלק מונעים מהירידות להגיע גם לכיס של הרוכשים

שמרית לב וגיתית להב, מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory / צילום: עידו לביא

היזמיות שפיתחו מסטיק המסייע להפחית את צריכת המזונות המתוקים: "הרגולציה מאתגרת, לא רק בישראל"

שמרית לב וגיתית להב, תושבות רמת ישי ● מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory ● "ההתחלה הייתה ללא תקציב. ככל שהתקדמנו, הבנק המלווה נתן בנו אמון והעמיד לנו אשראי כפי הנדרש" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בית משפט השלום בחיפה / צילום: פאול אורלייב

עלילות השופטת מעין צור: יזמה ארבעה הליכים משפטיים פרטיים והפסידה בכולם

מקרה כזה לא רואים כל יום: שופטת מכהנת, זו שבסמכותה להכריע בפסקי דין, הפסידה בארבעה הליכים משפטיים תוך מספר חודשים ספורים ● אם זה לא מספיק, השופטת צור ניסתה לכאורה להתחמק מתשלום אגרה, ואף ננזפה ע"י המפקחת על רישום מקרקעין

התפלגות העובדים בהייטק לפי מגדר וחברה

הפרופיל הממוצע של עובד הייטק בישראל: גבר, יהודי, לא חרדי

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם • והפעם: שני שלישים מהמועסקים בהייטק הם גברים, והשאר נשים ● למרות ניסיונות לשלב אוכלוסיות נוספות, עדיין מדובר בתחום יחסית הומוגני

מור בית השקעות / צילום: איל יצהר

בית ההשקעות מור זינק לצמרת במהירות מטורפת. מה יקרה לו עכשיו?

בתוך שלוש שנים בלבד הפך מור מבית השקעות קטן, משפחתי ונישתי למפלצת קופות גמל שמובילה בתשואות ושואבת לקוחות מכל המתחרים ● בזמן הזה זינק שווי הנכסים שהוא מנהל ב–250% ● איך הוא עשה את זה, ולמה בשוק טוענים שמקורן של התוצאות הפנומנליות בטריקים שלא יצליח לשחזר

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

המכה שהנחית הפועלים על ישראכרט כבר מורגשת: מציגה רווח נמוך משל המתחרה הקטנה יותר כאל

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל העבירה ברבעון השני 47 מיליון שקל נוספים לבנק הפועלים, כתוצאה מהסכם התפעול החדש, שכבר הפיל את מניית החברה ● הרווח הנקי של ישראכרט ברבעון צנח בכ-70%, אך המנכ"ל רן עוז משוכנע: "הבטחנו את בסיס הלקוחות שנים קדימה, נדע להפיק תוצאות יפות בשנים הבאות ובדרך כלל זה בא לידי ביטוי בשווי של החברה"

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף / צילום: Shutterstock

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף

האם לשניות הראשונות בראיון העבודה יש השפעה מכרעת על התוצאה? לא בהכרח - התנאי הראשון להצלחה הוא הידע והניסיון הדרושים

יואב גלנט בפריימריז של מפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

מקורבי נתניהו בפנים, חברי כנסת ותיקים בחוץ: כך נראית רשימת הליכוד לכנסת

איך כבשו יריב לוין, אמיר אוחנה, אלי כהן, יואב גלנט ודודי אמסלם את צמרת הליכוד והותירו אבק למי שהיו שם עד לפני רגע, כמו ישראל כ"ץ ● מיעוט הנשים במפלגה מתאר במדויק את המאבקים ואף את רשימות החיסול מאחורי הקלעים ● ולאיזה חברי ליכוד השתלמה העבודה הפרלמנטרית הקשה?

3 יזמים מספרים על החיים בצל המשבר / אילוסטרציה: גלובס

"שיחות הפיטורים היו נוראיות, לא יכולתי לזוז": 3 יזמי הייטק מספרים על קשיי המשבר

המשבר בהייטק וגל הפיטורים שבא בעקבותיו מובילים לחוסר ודאות בקרב עובדי הענף ● אלא שגם המנהלים שלהם, שעד לפני חודשים בודדים התרברבו בהכנסות גבוהות ורווחי עתק, נאלצים להתמודד עם השינוי הדרמטי ● שלושה יזמים, שסירבו להיחשף בשמם ובחרו להתראיין באופן אנונימי, מספרים לגלובס כיצד המשבר משפיע על מצבם הנפשי

המכשיר של יומן אקסטנשנס / צילום: מצגת החברה

מניית המכשור הרפואי שטסה עשרות אחוזים בבורסה לאור הצעת השקעה

מניית יומן אקסטנשנס נפלה לאחר שהחברה לא עמדה בתחזיות המכירות, וכעת ההשקעה של הקרן הפרטית מסין עשויה להגן עליה מהשתלטות ● הקרן הציעה לרכוש 40% מהחברה תמורת 30 מיליון דולר, כאשר שווי החברה כולה בת"א 45 מיליון שקל בלבד

המקדש המורמוני בסולט לייק סיטי, יוטה / צילום: Shutterstock

ההשקעות החשאיות של הכנסייה המורמונית בהייטק הישראלי

מסמכים חושפים כי קרן מרשפילד אדוויזורס, שנשלטת בידי זרוע ההשקעות החשאית של הכנסייה המורמונית, השקיעה 70 מיליון דולר בקרן הון סיכון ובשתי חברות אינטרנט ישראליות, שהניבו לה רווחים אדירים ● ואיך זה שהקרן הצליחה להימנע מתשלום מס, למרות שאפילו עורך דינה היה משוכנע כי רשות המסים עומדת לגבות 25% מהרווחים? ● תחקיר גלובס

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

"שיפור בכל הפרמטרים": אל-על מדווחת על ביקושים דומים לאלה שחוותה טרם פרוץ המגפה

חברת התעופה עברה להציג רווח נקי ברבעון השני בזכות הטבת מס גדולה, כאשר גם בנטרולה היא מציגה עלייה בהכנסות ומעבר לרווח גולמי ותפעולי על רקע הסרת הגבלות הקורונה ● עם זאת, הערת עסק חי עדיין מתנוססת בדוחות החברה לנוכח גירעון בהון העצמי של קרוב לחצי מיליארד דולר

עו''ד זאב פרל / צילום: דודו בכר

"אחרי 7 שנים אפשר להפוך לשותף": עו"ד זאב פרל מספר איך מנהלים משרד עורכי דין מרחוק

עו''ד זאב פרל, ראש משרד עורכי הדין פרל כהן, מסמן בראיון לגלובס את האתגר הבא של הפירמות בישראל ("גלובליות אמיתית, הלקוחות רוצים למכור לארה"ב") • וטוען: "בינתיים המשבר בהייטק הוא משברון. רואים יותר זהירות מצד החברות, ואולי זו זהירות טובה"

צביעת הנת''צ החדש בנתיבי איילון / צילום: באדיבות נתיבי איילון

על חשבון כלי רכב פרטיים: נתיבי העדפה חדשים יסומנו בגוש דן

עיריית ת"א ומשרד התחבורה קרובים לסיכום על הכשרת 5 ק"מ של נתיבים לתחבורה ציבורית בחודשים הקרובים, שיבוצעו בין-לילה ● נתיבים דומים מתוכננים גם בבת ים ובראשון לציון ● גם בכביש 1 יסומן נתיב, אך האכיפה בו שנויה במחלוקת