גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאסק קיבל את הדאטה של טוויטר, עכשיו מגיע החלק הקשה

למיליארדר גישה ל'זרנוק כיבוי האש', זרם כל הציוצים, אבל מומחי דאטה אומרים שלא פשוט לנתח אותם

אילון מאסק / צילום: Reuters
אילון מאסק / צילום: Reuters

אלון מאסק קיבל גישה לנתונים של טוויטר שאמר שהיה זקוק להם על מנת להשלים את הרכישה בשווי 44 מיליארד דולר, אבל מדעני דאטה ומומחים מטילים ספק בכך שזרם הנתונים הזה יספק למאסק את התשובות הסופיות שהוא מחפש בשאלה כמה מהחשבונות ברשת החברתית מזויפים.

לאחר חילופי דברים משפטיים בין הצדדים, שלחה טוויטר בשבועות האחרונים למאסק נתונים היסטוריים על ציוצים וגישה למה שהחברה מכנה 'זרנוק מכבי האש' של הציוצים, כך אמרו אנשים המכירים את הנושא. זרנוק מכבי האש מראה את כל הציוצים - אנשים מצייצים מאות מיליוני פעמים ביום בפלטפורמה, על פי החברה - בזמן אמת.

הגישה של מאסק לדאטה עשויה לסלול את הדרך להשלמת העסקה. הוא אמר שהעסקה לא תתקדם אלא אם יוכל לראות נתונים אלה כדי להעריך את טענות החברה לגבי כמות החשבונות ברשת החברתית שהם חשבונות פייק או דואר זבל. טוויטר כבר זמן רב מפרסמת הערכה לפיה כמות החשבונות המזויפים או חשבונות ספאם עומדת על פחות מ־5% מכמות המשתמשים היומיים שניתן לפרסם להם. לאחרונה העריכה החברה שיש לה 229 לקוחות אמיתיים. מאסק אומר שהוא מאמין שמספר החשבונות המזויפים קרוב יותר ל־20%.

זרם ציוצים לא פרקטי ועמוס נתונים

האופי של הנתונים היוצאים מזרנוק מכבי האש - גם הנפח וגם המגבלות של זרם הנתונים - מקשים על מאסק או כל אחד אחר להגיע לממצאים ברורים בתקופה קצרה שיוכלו להוכיח אם ההערכות של טוויטר לגבי כמות החשבונות המזויפים וחשבונות הזבל היא מדויקת, כך אומרים מומחי ניתוח מידע ומומחים לרשתות חברתיות. ויהיה קשה להשוות כל הערכה שתיעשה,להערכות שפרסמה טוויטר לציבור, בגלל שלטוויטר פרוטוקול משלה איך להגדיר חשבונות כמזויפים.

הזרנוק של טוויטר הוא זרם של ציוצים שכולל כמות כל כך עצומה של נתונים שלא פרקטי לנתח את הנתונים בחיפוש אחר הודעות זבל, אמר מיכה שפר, יועץ לחברות רשתות חברתיות בנושאים של אמון ובטיחות, שעבד בעברו ביוטיוב ובסנאפ.

הפיכת הזרנוק נגיש למאסק היא "יותר צעד של קח את זה, שתוק ולך מאשר וויתור של ממש", אמר. טוויטר כבר הסבירה למאסק את האופן בו היא מחשבת את כמות המשתמשים היומיים שניתן לשלוח אליהם פרסומות, כך אמר אחד האנשים המכירים את הנושא.

בחודש שעבר אמר מאסק, כמה שבועות לאחר שהסכים לרכוש את טוויטר, שהרכישה "מושהית באופן זמני" בגלל חשש מחשבונות מזויפים - מה שגרם לכמה משקיפים מהצד להעריך שאולי מאסק מנסה להתמקח על המחיר או לסגת מהעסקה.

מוקדם יותר החודש, מנכ"ל טסלה איים לבטל את העסקה במידה וטוויטר לא תספק לו את כל הדאטה שביקש. בתגובה, טוויטר הודיעה ש"תמשיך לשלוח מידע למאסק בשיתוף פעולה".

אנשים שחקרו את הדאטה של טוויטר אומרים שלעכל אותו בזמן אמת זה אתגר עצום בגלל כמות הנתונים המתקבלים וגודל המשאבים הנחוצים לניתוחם, בעיקר כוח מחשוב, תשתיות ומומחיות. ישנן כתריסר חברות ששילמו על גישה לזרנוק מכבי האש לאורך השנים, כך אמר אדם המכיר את הנושא.

"החברה הממוצעת הייתה טובעת בנתונים", אמר רהול טלאנג, פרופסור למערכות מידע במכללת היינץ באוניברסיטת קרנגי מלון. מאסק לא אמר איך יבצע את הניתוח שלו, אם כי בתור האדם העשיר ביותר בעולם, זמינים לו המשאבים להעסיק מספיק אנליסטים של דאטה כדי לסיים את הבדיקה בתוך כחודש, אמר.

ההערכה של מאסק בנוגע לפייקים לא תהיה זהה לשל טוויטר

עם זרנוק מכבי האש של טוויטר, מאסק יוכל למצוא כמה מקרים של התנהגות שכנראה יצביעו על חשבונות פייק או דואר זבל, כמו למשל חשבונות שמפרסמים יותר ציוצים ממה שבן אנוש יכול לפרסם בפרק זמן קצר, כך אמר טאמר חסן, מנכ"ל Human Security Inc., המתמחה במניעת התקפות בוטים ותרמיות רשת. אבל ממצאים כאלה יכולים לכלול גם ציוצים אוטומטיים המפיצים מידע מבדר או שימושי, אמר, כמו למשל עדכונים על מזג האוויר או צילומים של חיות חמודות. כמו כן ישנה אפשרות שבוטים מתוחכמים, שמחקים התנהגות אנושית, יעברו מתחת לרדאר.

באותה עת, זרנוק כיבוי האש של טוויטר לא כולל חלק מהמידע שיכול לעזור לוודא אם חשבונות סpציפיים הם בני אדם - למשל כתובות ה־IP, מספרי טלפון ומידע אישי אחר.

אם מאסק יגיע להערכה משלו לגבי כמות החשבונות המזויפים, סביר להניח שלא יהיה מדובר בהשוואה אחד לאחד עם ההערכות של טוויטר. טוויטר אמרה כבר שהמספר שפרסמה מבוסס על כמה בדיקות אנושיות של אלפי חשבונות שנדגמו באופן אקראי, והושוו למידע על המשתמשים שהחברה לא גילתה מהו.

מאסק "יצטרך להחליף את התהליך שלהם באופן אמין על מנת לערער על ששיטת החישוב בה הם נוהגים", אמר שייפר, היועץ לרשתות חברתיות.

המגבלות של נתוני זרנוק האש עלולות להשפיע באופן ממשי על ספירת אחוז המשתמשים האמיתיים. בזרנוק האש אין נתונים על משתמשים שנכנסים לפלטפורמה כדי לקורא ציוצים אך לא מצייצים בעצמם - כנראה כמות גדולה ממשתמשי הפלטפורמה, כך אמר ג'ון קלי, מנכ"ל חברת האנליסטים המתמחה ברשתות חברתיות Graphika. המשמעות היא שלא ניתן להשתמש בכלי כדי להעריך את סך הכל שממנו ניתן לגזור הערכה של כמות החשבונות המזויפים.

זה לא מספיק להעריך את כמות המשתמשים היומיים שניתן להרוויח מהם כסף בפלטפורמה ואינם אנושיים", אמר.

מה ההגדרה של חשבון מזויף בכלל

טוויטר ומאסק יצטרכו להסכים על ההגדרה מה מהווה חשבון מזויף או דואר זבל, אמר ג'יי נתן מטיאס, עוזר למרצה בתקשורת באוניברסיטת קורנל שחוקר רשתות חברתיות ופלטפורמות טכנולוגיה אחרות. אין הגדרה אוניברסלית של המונחים האלה וחברות לרוב לא מפרסמות את ההגדרות שלהן כי מידע כזה יכול לשמש לעקיפת ההגנות, אמר מטיאס.

"אם מאסק והצוות שלו מחליטים שהם רוצים להגיע לתוצאות שונות ממה שהגיעה טוויטר, יהיה להם מאוד קל לעשות זאת", אמר מטיאס. "אבל כל קבוצה אחרת יכולה לבוא ולערער על ההגדרות של מאסק והצוותים שלו, כי אין סטנדרט אחיד".

בגלל כמות הדאטה והדרכים השונות בהן ניתן לפרש את המידע, פילוג בנתונים על בוטים בין מאסק וטוויטר לא יהיה חריג או מפתיע, כך אומרים מומחי דאטה, אבל הוא עשוי להיות בפער מספיק גדול כדי לשנות את מסלול עסקת הרכישה או התנאים שלה.

"הולך להיות מאוד קשה להגיע לרמת וודאות שתאפשר למאסק לתפוס עמדה מתגוננת או לנקוט פעולה אחרת", אמרה קארי אוקונור ולאג'ה, מנכ"לית חברת אימות הזיהוי Au10Tix.

קארה לומברדו השתתפה בהכנת הכתבה.

עוד כתבות

נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה''ב ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Lintao Zhang, Pool

ארה"ב וסין: האם המשבר המתרחב סביב טייוואן יתדרדר למלחמה?

ההסגר שהצי הסיני הטיל השבוע על טייוואן, בעקבות ביקורה של יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, ממחיש את הסכנה הממשית של מלחמה בין ארה"ב לסין ● בטוריו על עניינים בינלאומיים יואב קרני הקדיש בשנים האחרונות תשומת-לב מיוחדת ליחסים המתוחים בין שתי המעצמות ולהשפעות על מדיניות החוץ של ישראל

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

מדדי אג'יו לתיקי השקעות ביולי: תיקון זמני בחסות המיתון

לאחר ירידות משמעותיות בשוקי האג"ח והמניות מתחילת השנה, המשקיעים עומדים דרוכים על קו הזינוק במטרה לעלות על הגל, בתקווה שיבוא ● ההסבר התומך בכך הוא שהמיתון המסתמן בעולם יעצור את העלאת הריבית ויוביל אף לירידתה ● האומנם?

עיירת חוף בליגריה, איטליה. מהיעדים הטובים ביותר באירופה לרכישת בית להשקעה / צילום: Shutterstock, elitravo

מברלין ועד טוסקנה: מה קרה למחירים בשוק היוקרה באירופה?

אירופה מציעה שורה של יעדים אטרקטיביים לרכישת נדל"ן פרימיום להשקעה, ובהתאמה השוק רושם ביקושים ועליית מחירים ● ברלין מובילה עם הזינוק במחירים, ובטוסקנה נרשמה עלייה של 30% בפניות ● ובאיזה אזור כדאי לחפש נכס להשקעה?

תושב עזה בין ההריסות / צילום: Reuters, IBRAHEEM ABU MUSTAFA

הסחורות, הפועלים והחשמל: מנופי הלחץ ששומרים את חמאס מחוץ לתמונת הלחימה

שנה לאחר מבצע "שומר החומות", תושבי עזה מצאו עצמם שוב בין הפטיש לסדן, והמצב הכלכלי ברצועה מחריף ● במקביל, צעדים כלכליים מצד ישראל למען תושבי הרצועה הפכו למנופי לחץ "חיוביים" על חמאס, שלא ממהר להצטרף למערכה

מנכ''לים מקשיחים עמדות בזמן שהכלכלה מראה סימני התקררות / אילוסטרציה: Shutterstock, fizkes

מנכ"לים זונחים את הגישה החברמנית עם הופעת סימנים להתקררות הכלכלה

כשהתחזיות מתקדרות, מנהלי חברות מחזירים דרישות ברורות, בדיקה של רמת הביצועים ומקצצים בפינוקים כמו ספלים וחולצות

נעם וימן, מנכ''ל דיפלומט / צילום: קרן בן ציון גפני

מחאות הצרכנים מול בית המנכ"ל והלחץ מהמשקיעים: המלכוד של דיפלומט

מצד אחד, יבואנית אגרסיבית של מוצרי צריכה הנהנית משיעור רווחיות גבוה; מצד שני, חברה ציבורית שכבולה למחירים של יצרניות גלובליות ומחויבת לרווחיות עבור בעלי המניות ● כיצד הפכה דיפלומט, שהונפקה רק לפני כשנה וחצי, לסמל המאבק ביוקר המחיה בישראל, עד כמה יש לה אחריות לכך, ולמה המנכ"ל נועם וימן מרגיש שעיר לעזאזל

5 דברים שצריך לדעת על השווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הבורסה לא פועלת היום ועוד 4 דברים שכדאי לדעת על השווקים

היום אין מסחר בבורסה ● נעילה מעורבת בוול סטריט ביום שישי לאחר דוח התעסוקה החזק ● הפסד כבד לברקשייר האת'וואיי ברבעון השני ● והאם הפד צפוי להמשיך במדיניות העלאת ריבית אגרסיבית?

מערכת כיפת ברזל במבצע ''עלות השחר'' / צילום: דובר צה''ל

האם מותר להיעדר מהעבודה בגלל הלחימה ומי זכאי לפיצוי מהמדינה?

האם להורים שלילדיהם בוטלו הלימודים מגיע פיצוי, מה דינם של עובדים שאינם מגיע לעבודה במפעל שהוכרז כחיוני, והאם ניתן לפטר עובדים שאינם מגיעים לעבודה במפעל שאינו ממוגן? ● המתיחות בדרום מעלה גם שאלות של זכויות עובדים ● גלובס עושה סדר

לובי משרדי ''יעדים נדל''ן''. בעיגול: מוטי אברג'יל / צילום: יוסי כהן, יוטיוב

הבעלים של החברה חשוד בהונאת משקיעים, הנאמן מבקש להחזיר אותה לפעילות

הנאמן הגיש דוח ראשוני לביהמ"ש, לפיו בקופת החברה יש 161 אלף שקל וחוב של 25 מיליון שקל ל-170 מלווים לחברה ● הוא מבקש להמשיך להפעיל את הקורסים בתחום הנדל"ן שמספקת החברה ● מוטי אברג'יל, בעלי החברה, משתף פעולה עם הנאמן, והחקירה ברשות ני"ע נמשכת

האפיפיור מתנצל על יחסה של הכנסייה לילידי יבשת אמריקה. ''רצח עם'' קרא לזה / צילום: Reuters, Guglielmo Mangiapane

מה לעשות כאשר דרום אפריקה קוראת לישראל "אפרטהייד"

משהו חשוב ומאיים מתחולל בחלק ניכר של דעת הקהל העולמית: רגשי אשמה על התנהגותם של מתיישבים אירופיים הופכים לנשק פוליטי ● אפילו האפיפיור ביקש סליחה בשבוע שעבר על "רצח עם" בקנדה ● צריך להקשיב, בלי פאניקה

דני מזרחי, מנכ''ל אופל בלאנס / צילום: אייל פישר

"איך אף אחד לא יודע איפה הצ'קים?": מנכ"ל חברת האשראי החוץ-בנקאי אופל בלאנס יוצא להגנה על התחום

דני מזרחי, מנכ"ל אופל בלאנס, חושש שאי-הסדרים ביונט קרדיט ובגיבוי אחזקות יפגעו במוניטין החברות החוץ-בנקאיות וישאירו את התחום כמונופול בנקאי ● הוא מתייחס למורכבות התחום ("לא מספיק לקחת שמות מפוצצים"), חושב שהנהירה לבורסה תיעצר ("כשכל דכפין יכול לגייס, מישהו עוד יסב נזק”), ויוצא להגנת הריבית הדו-ספרתית שגובים בענף

ענת כהן דייג, מנכ''לית קומפיוג'ן / צילום: רמי זרנגר

לא רק כדי לחסוך בהוצאות: קומפיוג'ן מסיימת את ההסכם עם BMS

חברת הביומד הישראלית תסיים את הסכם הפיתוח המשותף עם בריסטול מיירס, ותנסה להתמקד באינדיקציות העצמאיות ● מניית החברה צללה ביותר מ-90% מאז השיא לפני שנתיים

מסכי הטלוויזיה הסינית ביום חמישי. מראים את ניסויי הטילים של סין בעקבות ביקור פלוסי בטייוואן / צילום: Associated Press

מלחמת סין בטייוואן: שנת 1938 דופקת בדלת

סין חושבת שהיא הגיעה, או עומדת להגיע, לשוויון צבאי עם ארה״ב וגם שטייוואן רוצה לברוח ממנה ● התנהגותה בשבוע האחרון היא יותר מהוצאת קיטור ונראה שהיא מוכנה לקחת סיכונים שלא עלו עד כה על הדעת ● מנבכי ההיסטוריה חוזרים ובוקעים הקולות של שנות ה־30 של המאה הקודמת

חבל שחיפה לא מתנהלת כמו קבוצת כדורגל / צילום: Shutterstock, Altosvic

הפער בין חיפה השוקעת למכבי חיפה הנוסקת לא סביר

למרות החופים, ההרים ואפילו התחבורה הציבורית בשבת, חיפה סובלת מהגירה שלילית שנה אחרי שנה ● קברניטי העיר אפילו לא עושים מאמץ ללכוד את אוהדי מכבי חיפה - רבים מהם חיפאים "גולים", כדי לשכנע אותם להשתקע בה מחדש ● וגם: פייסבוק מזכירה למשקיעים כי אין חסינות בבורסות ● כוכבי השבוע 

מחקר אחד בשבוע. איך מקשיבים לעובדים ממדינות שונות / צילום: Shutterstock

הפעולה הפשוטה והיומיומית שכל מנהל חייב לזכור לעשות

בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבותה של ההקשבה, וארגונים גלובליים כמו פייזר, IBM ופורד מעבירים לעובדים ולמנהלים הכשרות בנושא ● אבל מתברר שבתרבויות שונות צריך להקשיב בצורות שונות

אולם קבלת הפנים בנתב''ג / צילום: יוסי זמיר

התיירים בינתיים לא נרתעים: ביטולי החופשות בשלב זה בשוליים

בשלב זה מבצע "עלות השחר" לא פוגע בתיירות לישראל: מסלולי הנחיתה אומנם שונו כדי שמטוסים יגיעו לשדה התעופה מכיוון צפון, אך מעבר לכך ברשות שדות התעופה מדגישים כי התנועה האווירית לישראל וממנה נמשכת כסדרה ● גם המלונות לא מדווחים על ביטולים משמעותיים עד כה

ניתוח טכני

ניתוח טכני: המהלך שיוביל את האירו למחיר של פחות מדולר יצא לדרך

רמת התמיכה של 1.09 דולר לאירו נפרצה מטה, וההיסטוריה מלמדת שכשדשדוש נפרץ, השוק יבצע מהלך זהה באורכו לעומק הדשדוש ● במילים פשוטות: האירו אמור להיחלש עד ל-0.945 דולר לפחות

סיכום שווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האם ישראל בדרך למיתון - ועוד 9 כתבות שכדאי לכם לקרוא על הטלטלה בשווקים

מה עשו קרנות הנאמנות ביולי? ● הסבר על הפסיכולוגיה שמאחורי השוק הדובי בוול סטריט ● איך תשפיע עונת הדוחות על העלאות הריבית של פדרל ריזרב? ● החברות הישראליות בחו"ל שהפכו ליעד אטרקטיבי להשתלטות עוינת - ועוד סיפורים בולטים מהשבוע האחרון על המתרחש בשווקים

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

במקום EY שהתפטר: שטיינמץ עמינח מונו למשרד רואי החשבון של יונט קרדיט

פירמת EY ישראל התפטרה לאחר שהתנערה מדוחות יונט, ואחד מבכיריה אף נחקר בפרשת האי-סדרים בחברת האשראי החוץ-בנקאי

אפליקציית טיק טוק. טענות לקשר עם הממשל הסיני / צילום: Shutterstock

הענקית הסינית שמאיימת על המונופולים הגדולים באינטרנט

בעידן של מלחמה טכנולוגית קרה, אין לנו פריבילגיה להתעלם מהמידע שנחשף לגבי טיקטוק בחודשים האחרונים ● אין ספק שהחברה-האם שלה פיצחה את הדנ"א של דור האלפא ודור ה-Z, ולכן היא קוצרת את הפירות, אבל מאחורי שירות המוזיקה החדש שהיא מציעה למערב, יש לא מעט בעיות