גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כיצד עמדו המפלגות בהסכמים הקואליציוניים, ומה ניתן ללמוד מזה

מבדיקת המרכז להעצמת האזרח עולה כי ביחס לזמן הכהונה הקצר, הממשלה היוצאת רשמה הישגים ביצועיים רבים מקודמותיה ● המצטיינת במימוש ההסכמים הקואליציוניים היא רע"ם, עם ביצוע של 63% מסעיפי המדיניות שהתחייבה להם ● המפלגה הגדולה בממשלה, יש עתיד, הגיעה ל־53% בלבד

מנסור עבאס עם יאיר לפיד במליאת פיזור הכנסת / צילום: רפי קוץ
מנסור עבאס עם יאיר לפיד במליאת פיזור הכנסת / צילום: רפי קוץ

ההכרזה הדרמטית על פירוק הממשלה והדרמות סביב פיזור הכנסת סיכמו שנה סוערת שעברה על מפלגות הקואליציה. למרות הקשיים והאופוזיציה הלוחמנית, בשנה הזאת העבירה הממשלה את התקציב וחוק ההסדרים לאחר כשלוש שנים ללא כזה, ואף אושרו רפורמות משמעותיות - בהן רפורמת הייבוא.

עם זאת, נשאלת השאלה האם יש מפלגות שהצליחו יותר מאחרות להעביר את התוכניות הגדולות שנכנסו להסכמים הקואליציונליים? ב"מרכז להעצמת האזרח" בחנו זאת. את התשובות הם מפרסמים במסגרת "מדד ביצוע ההסכמים הקואליציוניים", שבדק את מידת עמידתן של סיעות הקואליציה בהתחייבויותיהן לציבור במסגרת ההסכמים הקואליציוניים וקווי היסוד של ממשלת בנט־לפיד.

במדד נבדקו הן "כל ההתחייבויות" שנטלו על עצמן מפלגות הקואליציה (כולל חלוקת תיקים, מינויים, סמכויות ודרכי עבודת הקואליציה), והן מידת קיום "סעיפי מדיניות" בלבד (כלומר, אך ורק סעיפי ההסכמים הקואליציוניים וקווי היסוד שרלבנטיים באופן ישיר לחיים שלנו כאזרחים בנושאים כמו חינוך, כלכלה, בריאות, דת ומדינה, סביבה, משפט).

 

בראש מדד סעיפי המדיניות בולטות המפלגות הקטנות: רע"ם עם 63% ביצוע של הסעיפים שהתחייבה לקדם, בזמן שתקווה חדשה הגיעה ל־58%. במורד הטבלה נמצאות ישראל ביתנו עם 55%, כחול לבן ומרצ שהצליחו ליישם 54%, וימינה עם 53%. שתי המפלגות שהגיעו לשיעור היישום הנמוך ביותר הן יש עתיד (52%) והעבודה עם 48%. מהנתונים אף עולה, כי בבחינת כלל ההתחייבויות של מפלגות הקואליציה, העבודה נמצאת גם בתחתית הרשימה הזו עם 52%.

בנוסף, על פי בחינת כלל ההתחייבויות, מרצ קיימה רק כ־55% מאלו שנטלה על עצמה, ואילו ישראל ביתנו הצליחה ליישם כ־58%. לעומתן, תקווה חדשה מובילה עם קיום 63% מכלל הההתחייבויות, ימינה הגיעה ל־61%, רע"ם ל־60% וכחול לבן עם 58%.

עו''ד אלי מוגילבסקי / צילום: תמר מצפי

עו"ד אלי מוגילבסקי, מנכ"ל המרכז להעצמת האזרח, מסביר כי נתוני הביצוע מעידים שוב על הבעייתיות של שיטת הבחירות בישראל, שמעניקה כוח רב למפלגות הקטנות, באופן לא פרופרוציונלי לגודלן. "הנתונים מראים תמונת מצב חד משמעית - שיטת הממשל הנוכחית פשוט נכשלה וחייבים לשנות אותה כמה שיותר מהר, מוטב עוד לפני הבחירות הקרובות", הוא אומר. "אמנם נתוני הביצוע מרשימים לממשלה צרה בזמן קצר, אך כל המפלגות בקואליציה נכשלו ביישום התחייבויות מרכזיות, שהיעדר יישומן מונע טיפול בבעיות קריטיות בחיי היומיום של כולנו".

ביצעה יותר מהממשלה בראשות נתניהו

ביוני 2021, עת הושבעה הממשלה, הופרחו הבטחות רבות. כל מפלגה קיבעה בהסכמים הקואליציוניים את ההבטחות הגדולות לקהל המצביעים שלה, ויצאה עם שק התחייבויות גדול.

 

בין ההבטחות היו אישור תקציב מדינה תוך 140 יום; מרצ התחייבה שתפעל לקידום זכויות הקהילה הגאה והתחבורה ציבורית; יש עתיד ותקווה חדשה הסכימו לקדם את פיצול תפקידי היועמ"ש מפרקליט המדינה; וכמובן, החוק להגבלת כהונת ראש הממשלה.
ההסכמים פורקו על ידי המרכז להעצמת האזרח לכ־326 התחייבויות, כשמתוכן יישמה הממשלה הנוכחית - בשנה בלבד - 211. אלו מהוות כ־65% מכלל ההתחייבויות שנמדדו. באותו המדד, בין השנים 2015־2020 - תקופה שבה יו"ר האופוזיציה כיום בנימין נתניהו כיהן כרה"מ בכנסת ה־20 וה־21, נמצא כי מ־405 החלטות בוצעו 254. כלומר, כ־63% בתקופה ארוכה פי חמישה ממשך כהונת ממשלת בנט־לפיד.

בין ההתחייבויות המרכזיות שיושמו במהלך כהונת הממשלה ה־36 היו התוכנית למאבק באלימות ותוכנית החומש לפיתוח חברתי כלכלי במגזר הערבי, שדרשה רע"ם; רפורמת אי הפללת צרכני קנאביס, ביוזמת תקווה חדשה; תוכנית לטיוב והפחתה בנטל הביורוקרטי והחלטת לפיתוח רמת הגולן וקצרין, שקידמה ישראל ביתנו; מימון לימודים לחיילים משוחררים, שהובילה כחול לבן; תוכנית למיגור בדידות מבוגרים, שיזמה יש עתיד; חיזוק ותקצוב מערכת הבריאות, בהובלת מרצ ויש עתיד; הרפורמה במכון התקנים, שקידמה ימינה; וכמובן, אישור תקציב מדינה דו־שנתי.

התחייבויות מרכזיות שיושמו באופן חלקי במהלך כהונת הממשלה ה־36 היו, בין השאר, הקמת רשות הרגולציה, בהובלת ישראל ביתנו; הרפורמה בכשרות וקידום חוק פרויקטים לאומיים, שהובילה ימינה; קידום רגולציה סביבתית, על ידי מרצ; דה־פליליזציה של עבירות טכניות, שעודדה תקווה חדשה; הסכמי גג עם רשויות בחברה הערבית, שהובילה רע"ם; מיגור עושק קשישים, שיזמה יש עתיד; רפורמת "נפש אחת" לתמיכה בנכי צה"ל, של כחול לבן; הקמת אגף להתחדשות יהודית במשרד התפוצות, שהובילה העבודה; וקידום זכויות להט"ב שעודדו מרצ, העבודה, כחול לבן, יש עתיד וישראל ביתנו.

פיצול תפקיד היועמ"ש וחוק הגיוס לא קודמו

בין הנושאים שלא קודמו בממשלה יש כמה שהיוו נושאי דגל. בראש רשימת ההבטחות שלא קוימו עומד חוק הגבלת כהונת ראש הממשלה, שאותו יזמו יש עתיד, ישראל ביתנו ותקווה חדשה. תוכניות בולטות נוספות שלא קודמו הן הכוונה לפצל את מוסד היועמ"ש מפרקליט המדינה ובחירה גלויה בכנסת של נציגיה לוועדה לבחירת שופטים, שיזמה תקווה חדשה; קידום המאבק בגזענות, בהובלת מרצ; וכן, השלמת חקיקת חוק הגיוס, כפי שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה־20, בהובלת כחול לבן.

עוד נושאים שלא עברו הם הסדרת מעמד החקלאות הישראלית, שרצתה לקדם העבודה; קידום מתווה הכותל, שהיה בתוכניות של יש עתיד, ישראל ביתנו, מרצ, העבודה וכחול לבן; עדכון יעדי הייצוג ההולם לחברה הערבית בשירות המדינה, שניסתה לקדם רע"ם; ודמי האבטלה לעצמאים, של ימינה.

עוד כתבות

עודד קבקוב / צילום: איל יצהר

הצעיר שעד גיל 23 הספיק לקנות שתי דירות בדימונה: "מאמין שהמחירים עוד יעלו"

קורס ללימודי ייעוץ משכנתאות פתח לעודד קבקוב את הראש והוביל אותו לרכוש עד גיל 23 שתי דירות בדימונה • חמוש בידע ובביטחון שצבר מהעסקה הראשונה, הוא המשיך לרכישת דירת שתי חדרים שלדבריו מאוד מבוקשות בעיר ● האזינו

אלפרד אקירוב / צילום: בן יוסטר

אלרוב לכלל ביטוח: הציגו פרוטוקולים וחוות-דעת בלתי תלויה לאישור רכישת מקס

פחות משבוע לתום הארכה שניתנה לכלל ביטוח להשלים את רכישת חברת כרטיסי האשראי, בעלת המניות הגדולה בחברה פנתה ליו"ר הדירקטוריון חיים סאמט ● "אין חולק כי עסקת מקס היא עסקה חריגה וגורלית, בין אם תתברר כעסקה מצוינת ובין אם תתברר כעסקה כושלת אשר, חלילה, תביאה לפי התהום", כתבו באלרוב

מגדלי טיילת דוד. השוכרים שילמו שנה מראש / צילום: יהונתן הונינג באדיבות נאות שירן תיווך

ארבע חניות, בריכה וחדר יין: כמה יעלה לשכור דירת יוקרה ומה תקבלו בתמורה

חדר שינה עם ריהוט בשווי של חצי מיליון שקל, רהיטים ביבוא אישי מצרפת תוצרת Roche bobois וחפצי אמנות מיוחדים • דירות היוקרה מושכרות בעשרות אלפי שקלים לחודש ומציעות מעבר למיקום גם סטנדרט אבזור גבוה במיוחד ● פרויקט מיוחד

כוחות הביטחון בזירת האירוע / צילום: דוברות המשטרה

רקטה פגעה בסמוך למפעל שטראוס בדרום

מהמשטרה נמסר: "כוחות המשטרה, הפועלים כעת בעיר שדרות, איתרו זירה ובה פגיעת פריט רקטי בסמוך למבנה" ● לפי הדיווח אין נפגעים

מכירת כרטיסי לוטו בקליפורניה, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Godofredo A. Vásquez

מה אפשר ללמוד מהגרלת המיליארדרים בארה"ב על הכלכלה האמריקאית?

בהגרלת הלוטו האחרונה בארה"ב זכה אדם אחד ב-1.3 מיליארד דולר ● האם ניתן להתייחס לעלייה במכירת כרטיסי לוטו כאינדיקטור בכלכלה?

ענת כהן דייג, מנכ''לית קומפיוג'ן / צילום: רמי זרנגר

לא רק כדי לחסוך בהוצאות: קומפיוג'ן מסיימת את ההסכם עם BMS

חברת הביומד הישראלית תסיים את הסכם הפיתוח המשותף עם בריסטול מיירס, ותנסה להתמקד באינדיקציות העצמאיות ● מניית החברה צללה ביותר מ-90% מאז השיא לפני שנתיים

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

מדדי אג'יו לתיקי השקעות ביולי: תיקון זמני בחסות המיתון

לאחר ירידות משמעותיות בשוקי האג"ח והמניות מתחילת השנה, המשקיעים עומדים דרוכים על קו הזינוק במטרה לעלות על הגל, בתקווה שיבוא ● ההסבר התומך בכך הוא שהמיתון המסתמן בעולם יעצור את העלאת הריבית ויוביל אף לירידתה ● האומנם?

וורן באפט / צילום: Associated Press, Nati Harnik

כך פגעה התנודתיות בשווקים בחברה של וורן באפט

ברקשייר הת'אוויי שבשליטת באפט מציגה הפסד של כ-44 מיליארד דולר ברבעון, לעומת רווח של 28 מיליארד דולר ברבעון השני אשתקד ● באפט עצמו אמר כי הוא מעדיף להסתכל על הרווחים התפעוליים כדי לאמוד את ביצועי החברה, ואלו גדלו בכל פעילויותיה והסתכמו ב־9.3 מיליארד דולר

האוצר מנסה לשכנע שהעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמליים ופלאג־אין  הכרחית לשמירה על הכנסות המדינה / צילום: Shutterstock

בעולם מסבסדים את המכוניות החשמליות, בישראל מעלים את המיסוי

לקוחות רבים שהזמינו רכב חשמלי יגלו בינואר כי הם נדרשים להוסיף עוד אלפי שקלים למחיר ששילמו ● באוצר הציגו את המהלך להעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמלי ופלאג־אין כחיוני לשמירה על הכנסות המדינה, אלא שבחציון האחרון ההכנסות ממסי רכב רק זינקו

מנכ''לים מקשיחים עמדות בזמן שהכלכלה מראה סימני התקררות / אילוסטרציה: Shutterstock, fizkes

מנכ"לים זונחים את הגישה החברמנית עם הופעת סימנים להתקררות הכלכלה

כשהתחזיות מתקדרות, מנהלי חברות מחזירים דרישות ברורות, בדיקה של רמת הביצועים ומקצצים בפינוקים כמו ספלים וחולצות

 

דירת גן עם חצר ענקית בהרצליה הייתה חצי שנה על המדף. בכמה היא נמכרה?

אחרי חצי שנת שיווק, דירת גן עם שישה חדרים בהרצליה נמכרה ב-4.5 מיליון שקל ● ועוד עסקאות מהשבוע האחרון

אולם קבלת הפנים בנתב''ג / צילום: יוסי זמיר

התיירים בינתיים לא נרתעים: ביטולי החופשות בשלב זה בשוליים

בשלב זה מבצע "עלות השחר" לא פוגע בתיירות לישראל: מסלולי הנחיתה אומנם שונו כדי שמטוסים יגיעו לשדה התעופה מכיוון צפון, אך מעבר לכך ברשות שדות התעופה מדגישים כי התנועה האווירית לישראל וממנה נמשכת כסדרה ● גם המלונות לא מדווחים על ביטולים משמעותיים עד כה

ישיבת הממשלה השבועית, 31.7 / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

רה"מ יאיר לפיד: "המבצע יימשך ככל שיידרש"

גורמי מערכת הביטחון תמימי-דעים כי המבצע השיג את מטרותיו, ויש לשמר את ההישגים לקראת סיום הלחימה, אך בשלב הזה לג'יהאד יהיה קשה להסכים להפסקת אש כשאין בידיו שום הישג ממשי ● רה"מ יאיר לפיד: "אנחנו פועלים בצורה ממוקדת ואחראית על מנת לצמצם למינימום פגיעה בבלתי מעורבים"

זיאד נח'אלה, מנהיג הג'יאהד האיסלמי הפלסטיני / צילום: Reuters, Marwan Naamani

טילי נ"ט, ידע טכנולוגי ועשרות מיליוני דולרים: הזווית האיראנית במבצע עלות השחר

לג'יהאד האיסלמי יש תקציב שנתי של כ-100 מיליון דולר, שאת רובו מספקת איראן בתשלומים המועברים בעיקר דרך חלפני כספים ואגודות חברתיות כביכול ● טהראן מספקת בנוסף גם אמצעי לחימה, ובהם טילי נ"ט מתקדמים ● איך המשבר הכלכלי באיראן משפיע על תמיכתה בארגון הטרור, והאם ההסלמה הנוכחית תשנה את התמונה?

בניין היוקרה Murano at Portofino במיאמי ביץ' / צילום: Shutterstock

שנה לאחר קריסת הבניין במיאמי: מחירי הדירות באזור בירידה

הירידה במחירים משקפת את חששותיהם של הקונים בנוגע לבטיחות וצפי להוצאות של מאות אלפי דולרים על תיקונים

נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה''ב ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Lintao Zhang, Pool

ארה"ב וסין: האם המשבר המתרחב סביב טייוואן יתדרדר למלחמה?

ההסגר שהצי הסיני הטיל השבוע על טייוואן, בעקבות ביקורה של יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, ממחיש את הסכנה הממשית של מלחמה בין ארה"ב לסין ● בטוריו על עניינים בינלאומיים יואב קרני הקדיש בשנים האחרונות תשומת-לב מיוחדת ליחסים המתוחים בין שתי המעצמות ולהשפעות על מדיניות החוץ של ישראל

לובי משרדי ''יעדים נדל''ן''. בעיגול: מוטי אברג'יל / צילום: יוסי כהן, יוטיוב

הבעלים של החברה חשוד בהונאת משקיעים, הנאמן מבקש להחזיר אותה לפעילות

הנאמן הגיש דוח ראשוני לביהמ"ש, לפיו בקופת החברה יש 161 אלף שקל וחוב של 25 מיליון שקל ל-170 מלווים לחברה ● הוא מבקש להמשיך להפעיל את הקורסים בתחום הנדל"ן שמספקת החברה ● מוטי אברג'יל, בעלי החברה, משתף פעולה עם הנאמן, והחקירה ברשות ני"ע נמשכת

אילון מאסק, האיש העשיר ביותר בעולם / צילום: Associated Press, Jeff Chiu

שלושה חדרים ב-45 אלף דולר בלבד: הבית החדש של אילון מאסק

מאסק, שהונו נאמד בכ־270 מיליארד דולר, רכש את הבית בשל מיקומו – מרחק הליכה ממתקן שיגור של SpaceX ● המיליארדר סיפר בפודקאסט כי הבית כלל במקור שני חדרי שינה, אך הוא המיר את החניה לחדר נוסף וכיום יש בו שלושה חדרים: "זה בית קטן מאוד"

שוכרים עומדים בתור לראות דירה בתל אביב / צילום: איריס מושקוביץ'

האם שיטת המדידה החדשה של הלמ"ס תשקף את השינויים בשוק השכירות

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שינתה את שיטת חישוב השינויים במדד שכר הדירה החודשי, לאור הפערים הגדולים בין נתוניה לנתונים שמפרסמות חברות פרטיות • אלא שגם בשיטה החדשה יש לא מעט בעיות, וכדי להגיע לאמת, כנראה צריך להשתמש ביותר משיטת מדידה אחת

יונדאי איוניק 5 בגרסת ELITE / צילום: יח''צ

גל ההתייקרויות בשוק הרכב: קיה ויונדאי מעלות מחירים, בינואר צפויה טלטלה נוספת

מחירי הרכב החדש ממשיכים להתייקר בשל שחיקת המטבע, התייקרות התובלה והעלאת המחירים ע"י היצרנים ● בתוך כך, עדכון חדש של "המס הירוק" בינואר יביא להתייקרות של אלפי שקלים במכוניות הקטנות והזולות עם מנועי בנזין, שהטבת המס עליהן תפחת משמעותית