גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה צריך לדעת על ענקית הדאטה והפרסום הסינית בייטדאנס

בייטדאנס הופכת במהירות לשחקנית האפליקציות המובילה בעולם, וליחידה שפעילה בהיקפים גדולים גם בעולם המערבי וגם בסין ● לצד הכנסות של עשרות מיליארדי דולרים מסרטונים, חדשות ושירות סטרימינג למוזיקה - היא גם מייצרת סכנות שצריכות להדאיג את הישראלים

 

 

אפליקציית טיקטוק על רקע הלוגו של בייטדאנס / צילום: Shutterstock
אפליקציית טיקטוק על רקע הלוגו של בייטדאנס / צילום: Shutterstock

 משה רדמן הוא מנכ"ל Anyverse, מרצה ומומחה בינלאומי לחדשנות וטכנולוגיה 

בשקט בשקט, מתחת לאף של כולנו, נוצרת בשנים האחרונות ענקית טק סינית שכבר עומדת בשורה אחת עם ענקיות הטק המערביות. זו לא עלי באבא, טנסנט או ביידו, אלא בייטדאנס (Bytedance), החברה האם של טיק טוק ושל עוד כמה אפליקציות מוצלחות. אמנם מדובר בחברה לא ממש מוכרת - בעיקר בשל היותה פרטית - אבל היא כוח עולה אדיר בתעשיית הטק והפרסום העולמי.

בייטדאנס הוקמה ב-2012, כלומר בת עשר בלבד, מה שלא מנע ממנה להגיע לממדים עצומים ולשרת כל חודש 2.2-2.5 מיליארד משתמשים ברחבי העולם באמצעות האפליקציות שלה. הגדולה מביניהן היא טיק טוק, שפועלת ברוב מדינות העולם, ועומדת על כ-1.5 מיליארד משתמשים פעילים בחודש.

בייטדאנס היא גם הבעלים של Douyin (הגרסה הסינית של טיק טוק), של Toutiao, פורטל החדשות המוביל בסין, ושל Resso, שירות סטרימינג חדש למוזיקה שמתחרה בספוטיפיי ואפל מיוזיק. למרות שכרגע הוא פעיל רק בברזיל, אינדונזיה והודו, הוא כבר רושם עשרות מיליוני משתמשים פעילים.

במהלך 2021 היו מספר דיווחים על גיוסי הון מצד בייטדאנס, אך בשל היותה חברה סינית פרטית, קשה לדעת עד כמה המספרים מהימנים. בכל מקרה, ההערכות מדברות על כך שהגיוסים האחרונים היו לפי שווי חברה של 350-400 מיליארד דולר, מה שממקם אותה בפסגת החברות הפרטיות מבחינת שווי שוק - הרבה לפני SpaceX ו-Stripe.

יותר מכך, זה ממקם אותה קרוב מאוד לשווי של מטא, שנסחרת בחודשים האחרונים סביב שווי של 400-450 מיליארד דולר. אותם דיווחים גם מדברים על כך שבייטדאנס עומדת כבר על הכנסות שנתיות של עשרות מיליארדי דולרים, מה שמכניס אותה למועדון אקסקלוסיבי מאוד.

החיבור לממשל הסיני

קשה לשים את האצבע בדיוק על הסיבות המדויקות שבגינן האפליקציות של בייטדאנס כל כך מוצלחות. אבל אין ספק ש"הרוטב הסודי" של החברה הוא יכולות הבינה המלאכותית שלה, והיכולת לייצר אלגוריתמים חכמים ואינטואיטיביים עד כדי כך שהאפליקציות שלה הן משהו שקשה לשבוע ממנו. אם אי פעם גללתם את הפיד שלכם בטיק טוק, ו"רגע אחרי" קלטתם שכבר עברה חצי שעה או שעה - אתם בוודאי מבינים על מה אני מדבר.

מלבד אפליקציות הווידאו, החדשות והמוזיקה שלה, בייטדאנס החלה להתעניין ולפעול אקטיבית בשנתיים האחרונות גם במטאוורס. הפעילות המשמעותית ביותר שהיא ביצעה בגזרה הזו הייתה הרכישה של Pico, יצרנית משקפי VR סינית, שנכון להיום נחשבת למתחרה המרכזית של מטא ביצור משקפיים איכותיים, במחיר יחסית נגיש. הרכישה בוצעה באוגוסט 2021, תמורת קצת יותר מ-750 מיליון דולר, ומאז נראה ש-Pico האיצה את פעילותה וצפויה לשחרר מספר מכשירים חדשים בשנה הקרובה.

בשבועות האחרונים בייטדאנס גם הודיעה שהיא רוכשת את חברת PoliQ, שמייצרת רשת חברתית שדומה קצת ל-Horizon Worlds של מטא, לעולמות וירטואליים (גם במובייל ובמחשב וגם ב-VR). זו רכישה לא גדולה של חברה לא גדולה, אבל בהחלט עוד קריאת כיוון בנוגע לרצון של בייטדאנס להמשיך להתרחב - וזה מוביל אותי לבעיה העיקרית עם בייטדאנס.

עם כל החדשנות של החברה והמוצרים האהובים שלה, ועם כל הכבוד לחברה שצמחה כל כך מהר לצמרת הטק העולמית תוך עשור בלבד, ראוי לציין שמעל בייטדאנס מרחפים גם לא מעט סימני שאלה - בעיקר סביב החיבור שלה לממשל הסיני, והגישה, לכאורה, שהיא נותנת לו למידע של מיליארדי המשתמשים שלה.

את השיח סביב בייטדאנס בכלל, ואפליקציית טיק טוק בפרט, התחיל נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ בשנת 2020, כשפעל לאסור את פעילותה במדינתו, ולאחר מכן קידם סוג של מכירה כפויה של הפעילות הזו בארה"ב לאורקל.

לאחר החלפת הממשל נראה היה שהמומנטום השתנה, ושטיק טוק "נחלצה", אבל בחודשים האחרונים עולים שוב קולות למנוע את פעילותה בארה"ב או לכל הפחות לגרום לה להעביר את כל המידע על אזרחים אמריקאים לאחסון בארה"ב בלבד.

הקולות הללו גברו בחודש האחרון, בעקבות חשיפה ב-Buzzfeed news של כ-80 הקלטות משיחות פנימיות של עובדים בטיק טוק, שמהן עולה שלממשל הסיני בהחלט יש גישה, או לפחות הייתה גישה במועד ההקלטות, לכל הדאטה של משתמשי טיק טוק - ובכללם גם משתמשים אמריקאים. זה כולל הקלטות של עובדים שאומרים משפטים כמו "אפשר לראות הכול בסין", או התייחסות למהנדסים בסין שמחזיקים ב"סופר אדמין" לכל המערכות, עם גישה לכל הדאטה.

בתגובה, בייטדאנס הודיעה מיד עם חשיפת ההקלטות כי תעביר את כל המידע על אזרחים אמריקאים לאחסון בשרתים של אורקל בארה"ב - אבל אין עדות לכך שזה אכן קרה. בכל מקרה, בעיניי זה מעט מדי ומאוחר מדי - יהיה קשה מאוד לשכנע שאין לממשל הסיני כל מיני דרכים נסתרות (בעגה המקצועית זה נקרא Back Doors) לקוד ולדאטה.

מחיר ההתרחבות

טיק טוק בפרט, ובייטדאנס בכלל, היא כבר תופעה שאי אפשר לעצום מולה עיניים. מדובר בחברה סינית עם קשרים לא ברורים עם הממשל, שהופכת במהירות רבה להיות שחקנית האפליקציות המובילה בעולם והיחידה שפעילה בהיקפים גדולים מאוד גם בעולם המערבי וגם בסין (להזכירכם גוגל, מטא וחברות טק מערביות רבות אחרות לא פעילות בסין).

מה שבעיניי יותר מדאיג הוא שהחברה ממשיכה להתרחב - אפליקציית Resso היא דוגמה מעולה לכך, וכעת גם מהלכי המטאוורס שלה, שירות סטרימינג גיימינג חדש שהיא השיקה לאחרונה בטיק טוק ועוד. נכון שכל עוד לא הוכח פורמלית שהממשל הסיני בוחש בדאטה של טיק טוק ושאר האפליקציות שלה עומדת להם חזקת החפות, אבל הסיכונים גבוהים מכדי שנתעלם.

תחשבו על כמות מידע המיקום שהאפליקציות האלו אוספות, הווידאו והתמונות של המקומות הכי רגישים שניתן לחשוב עליהם או ההשפעה חסרת תקדים על ההתנהגות, מחשבה וטרנדים של מאות מיליוני בני נוער וילדים ברחבי העולם.

כל אלו, ובוודאי הפוטנציאל לבאות, מחייבים את ממשלת ישראל וממשלות מערביות בכלל לכל הפחות להיות מודעות לסיכונים, ולהחליט אם ואיך הן מנהלות אותם. גם חברות מסחריות צריכות להחליט אם ואיך הן משתפות פעולה עם ערוצי הפרסום האלו, שעל אף שהם אולי משתלמים במונחי החזר על השקעה - הם גם מסייעים להגדלת הדרקון הסיני, שלא בטוח שאנחנו רוצים לעזור לו לצמוח. אותו הדבר נכון גם לגבי כל אחד ואחת מאיתנו כהורים. אישית, זה מזכיר לי את הסרט "המועמד ממנצ'וריה", שבו סמל ראשון אמריקאי נופל בשבי הסיני במלחמת קוריאה, והסינים מהפנטים אותו והופכים אותו למתנקש שנשלח לרצוח את נשיא ארה"ב.

למען הסר ספק, זה לא שאני תמים וחושב שחברות טק מערביות לא צוברות אף הן כוח מוגזם על ידי שימוש בדאטה. אבל תמיד אעדיף חברה מערבית, כזו שמחויבת לחוקים דמוקרטיים, שאפשר להזמין אותה לשימוע אם רוצים, לקנוס אותה או לאסור עליה פעילות מסוימת - ולא חברה סינית, שהשקיפות והמרות שלה היא בעיקר כלפי הממשל הסיני, שהייתי שמח שלא יתקרב לבני הנוער והילדים, לדאטה ולתודעה של האזרחים שלנו.

נכון שזה יהיה מאוד לא פופולרי מצד אף ממשל למנוע שימוש באפליקציות כל כך אהודות, אבל לפעמים הנהגה צריכה לחשוב מה נכון לעשות, ולא רק מה מייצר אהדה או סימפטיה מצד בוחרים.

עוד כתבות

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו ורעייתו שרה בפריימריז / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

הפנים לשריונים: לאחר המהפכה ברשימת הליכוד, במפלגה מצפים להחלטת נתניהו

הטלפונים לראשי הערים במטרה שיתמכו בעורך ישראל היום לשעבר, הדילים שעיצבו את הצמרת החדשה של המפלגה, והמפלה של השרים לשעבר שלא השכילו לעבוד בכנסת: מאחורי הקלעים של הפריימריז בליכוד ● וגם: כך הפכה העבודה למפלגת נישה חברתית־כלכלית

אברהם מבורך, מייסד Kiki / צילום: יח''צ

מיזם האירועים ש"תפס" את בעלי מקס סטוק יוצא לגיוס המונים

מיזם KIKI, מעין מרקט פלייס ומתכנן וירטואלי לאירועים, יוצא לקמפיין גיוס המונים באמצעות fundit במטרה להשיג מהציבור 4 מיליון שקל ● וגם: סטודנטים ממכללת תל חי פיתחו אצבעות גבינה טבעוניות לילדים וזכו במקום הראשון בתחרות הבינלאומית לטכנולוגיות מזון IFT ● אירועים ומינויים

משה בנאום המצוות לעם ישראל / צילום: the Providence Lithograph Company

יתרונות מודל עיר המקלט: שינוי דרמטי בחיי הנאשם והקלה על מערכת הרווחה הציבורית

כליאת עבריינים בבתי כלא משיתה עלויות כבדות על החברה, ולעיתים קרובות האסירים המשוחררים חוזרים לפשע ● פרשת השבוע מציעה מודל אחר שמצמצם עלויות ועוזר לנאשם לשקם את עצמו

המקדש המורמוני בסולט לייק סיטי, יוטה / צילום: Shutterstock

ההשקעות החשאיות של הכנסייה המורמונית בהייטק הישראלי

מסמכים חושפים כי קרן מרשפילד אדוויזורס, שנשלטת בידי זרוע ההשקעות החשאית של הכנסייה המורמונית, השקיעה 70 מיליון דולר בקרן הון סיכון ובשתי חברות אינטרנט ישראליות, שהניבו לה רווחים אדירים ● ואיך זה שהקרן הצליחה להימנע מתשלום מס, למרות שאפילו עורך דינה היה משוכנע כי רשות המסים עומדת לגבות 25% מהרווחים? ● תחקיר גלובס

יואב גלנט בפריימריז של מפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

מקורבי נתניהו בפנים, חברי כנסת ותיקים בחוץ: כך נראית רשימת הליכוד לכנסת

איך כבשו יריב לוין, אמיר אוחנה, אלי כהן, יואב גלנט ודודי אמסלם את צמרת הליכוד והותירו אבק למי שהיו שם עד לפני רגע, כמו ישראל כ"ץ ● מיעוט הנשים במפלגה מתאר במדויק את המאבקים ואף את רשימות החיסול מאחורי הקלעים ● ולאיזה חברי ליכוד השתלמה העבודה הפרלמנטרית הקשה?

פרופ' דיוויד אגוס / צילום: Lenka Ulrichova

לסטיב ג'ובס היה רעיון מהפכני לטיפול בסרטן, עכשיו הרופא שלו הופך אותו למציאות

הוא טיפל באשטון קוצ'ר, ניל יאנג ומייסד אפל המיתולוגי, יזם ריזורט בריאות לעשירים בהוואי, הוכתר ככוכב הרוק של המדע, ובאמצעות מכון מחקר עתידני שהקים הוא בטוח שמצא איך להפוך את הסרטן למחלה שפשוט חיים איתה ● ראיון עם הרופא והמדען פרופ' דיוויד אגוס, שעכשיו גם משקיע מיליונים בסטארט־אפ ישראלי

דולר. צונח לשפל של 5 חודשים / צילום: Shutterstock

הדולר צונח לשפל של 4 חודשים מול השקל: אלו הסיבות העיקריות

אחרי שנחלש במחצית הראשונה של השנה עד כדי כך שכוחו בבלימת האינפלציה המיובאת נבלם, השקל ממשיך להתחזק מול הדולר האמריקאי בחסות העליות בשווקים מעבר לים

MrBeast / צילום: Associated Press, Chris Pizzello

מי היוטיובר שמחלק אי פרטי למנויים?

הקומיקס שמפציע לראשונה על המסך, גל גדות רצה באזעקות בתל אביב וההספד המרגש של ג'ון טרבולטה לאוליביה ניוטון ג׳ון ● על מה כולם דיברו השבוע

בית הקפה גרציא / צילום: לילך גל

יום בילוי טעים, מעשיר ומלא צל בקיבוץ אחד בעמק חפר

קיבוץ העוגן שבעמק חפר מחביא בין משעוליו בית קפה יפה, שוקולטייר מוכשר שיוצר פרלינים עם חוואייג' וסיור אמנות מפתיע בין יצירותיו של בן המשק שרגא ווייל ● חגית אברון תופרת יום

ארז קיטה, מנכ''ל הרלב''ד / צילום: יוסי זמיר

"צריך 100 מיליון שקל כדי לצמצם את מספרי ההרוגים בתאונות הדרכים": הצצה לראיון עם מנכ"ל הרלב"ד

ד"ר ארז קיטה, מנכ"ל הרלב"ד, מודאג מהרכב הכבד בישראל ומספר על התוכנית הלאומית לבטיחות בדרכים שהוצגה לאחרונה ולתזמונה הבעייתי כשלא ברור מתי ואיך יעבור תקציב המדינה הבא ● הראיון המלא יתפרסם בשבוע הבא בגלובס

גלן פוגל, מנכ''ל ונשיא בוקינג / צילום: Booking.com

למה כל כך יקר לצאת לחופשה ואיפה המחירים עדיין לא טיפסו: מנכ"ל אימפריית התיירות בוקינג בראיון

בענקית הזמנות התיירות הבינלאומית בוקינג מצביעים על עלייה במחירי הלינות בעיקר באירופה ובארה"ב, ופחות מזה באסיה, שעדיין לא התאוששה מהקורונה ● בראיון מיוחד לגלובס מספר המנכ"ל והנשיא גלן פוגל על מגמת החזרה ליעדים בינלאומיים לצד הנטייה לא להזמין חופשות מראש, ומציג את המודל העכשווי של בוקינג: להגדיל הכנסות דרך כרטיסי טיסה, השכרת רכב ומסעדות

סוכני FBI בכניסה לאחוזת מאר א-לאגו של נשיא ארה''ב לשעבר דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Terry Renna

דיווח: בפשיטה על אחוזת טראמפ נמצאו מסמכים סודיים ביותר

בפשיטה של ה-FBI על אחוזתו של נשיא ארה"ב לשעבר נמצאו מסמכים שסווגו כסודיים ביותר, לפי דיווח בוול סטריט ג'ורנל ● סוכני ה-FBI חיפשו מסמכים מסווגים השייכים לממשלת ארה"ב, ולפי הדיווחים נלקחו 20 קופסאות של פריטים, ביניהם גם מידע על נשיא צרפת ● לפי דיווח של הפוליטיקו, ה-FBI חוקר את דונלד טראמפ על הפרה אפשרית של חוק הריגול

רוינאר / צילום: יח''צ

כך החליפו הישראלים את הקאווה ב-20 שקל בבקבוקי שמפניה יוקרתית

כניסת יבואני הבוטיק שחתכה את המחירים, הקהל החרדי שמבקש יותר פרימיום והעובדה שהיא מצטלמת נהדר לאינסטגרם ● צריכת השמפניה בישראל זינקה בכ-80% בשנה האחרונה ● כך הפך יין היוקרה המבעבע ממשקה לעשירים בלבד לכזה שאפשר למצוא היום כמעט בכל בר

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

מותג המזגנים ויתר על פרזנטור מוכר, לעג לפרזנטורים האחרים - ונשאר בחוץ

בקיץ הישראלי החם שלוש חברות המזגנים טורנדו, אלקטרה ותדיראן מגיעות לתודעת הצופים אבל הייסנס נותר בחוץ - כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הפרסומת המושקעת ביותר שייכת למותג הסלולר wecom שגייס את אנה זק, אולם היא נותרה מחוץ למדד

סקר הסקרים

העבודה מתחזקת, מרצ נמחקת. ומי המרוויח הגדול מהמבצע בעזה?

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם החמישית בתוך שלוש שנים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● יש עתיד מתחזקת על חשבון הליכוד, אך גוש נתניהו רחוק בשני מנדטים בלבד מהרכבת קואליציה, ומרצ נעלמת ● העמוד מתעדכן באופן שוטף

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; אאוטבריין צנחה ב-23%, אופקו ב-7.7%

נעילה מעורבת באירופה ● מדד מחירי היצרן (PPI) בארה"ב רשם ביולי ירידה של 0.5% לעומת צפי לעלייה של 0.2% ● דיסני הכתה את התחזיות: מספר המנויים בסטרימינג עקף את של נטפליקס

אודי אדם, יו''ר אימקו הפורש / צילום: דוברות משרד הביטחון

אודי אדם הצטרף לחברה ביטחונית, זה מה שגרם לו לעזוב אחרי שבועיים

שבועיים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד חברת הציוד הביטחוני שבשליטת בני משפחת יקיר, התפטר אודי אדם מתפקידו - זמן קצר לאחר מנכ"ל החברה ● אימקו נטלה לאחרונה מסגרת אשראי, לאחר שדיווחה כי "נוצר לה גירעון מהותי בתזרים המזומנים"

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

דרך הגפן / צילום: דוד מויאל

חגית אברון ממליצה: חצר יפה ופורחת לארוחת בוקר ליד ירושלים

מחפשים הפתעה ליום הולדת? טיול מיוחד לחובבי טבע צמחונים? ספא שווה? מקום מיוחד להצעת נישואים? יש את מי לשאול!

יורם נוה, מנכ''ל כלל ביטוח וירון בלוך, יו''ר מקס / צילום: כדיה לוי, הדר דולן

הדירקטוריון אישר: כלל רוכשת את מקס לפי שווי של 2.47 מיליארד שקל

כארבעה חודשים לאחר שהפתיעה את שוק ההון כשהודיעה על מזכר ההבנות עם הקרן הזרה ורבורג פינקוס השולטת במקס, דירקטורין כלל אישר את ההסכם והעסקה צפויה להיחתם בקרוב ● המנצח הגדול: מנכ"ל כלל יורם נוה שדחף לביצוע העסקה והצליח להתגבר על ההתנגדויות