גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך מחשבים את המס על הביטקוין, איך משלמים אותו, ומה עושים כשיש הפסדים - מדריך מיסוי קריפטו

האם ניתן לקזז הפסדים מהשנה עם הרווחים מ-2021? כיצד מוודאים העברה מסודרת של כספים לחשבון בנק ישראלי ואיך פועל מיסוי הקריפטו ● גלובס יחד עם רו"ח  גיא רשטיק עושים סדר

מטבעות דיגיטליים. כללים לדיווח נכון של רווחים והפסדים / אילוסטרציה: Shutterstock
מטבעות דיגיטליים. כללים לדיווח נכון של רווחים והפסדים / אילוסטרציה: Shutterstock

הכתבה שפורסמה בתחילת השבוע על חבות המס בקריפטו, שנשארת גבוהה אם המשקיעים מימשו במהלך 2021, אפילו אם הם צברו הפסדים גבוהים במהלך 2022, הובילה לפניות ושאלות רבות מצד הקוראים. גלובס ביחד עם רו"ח ועו"ד גיא רשטיק, שותף ב-BDO עושים סדר.

איך פועל המיסוי בקריפטו?
על המשקיעים מטבעות הקריפטו חל מס רווחי הון בשיעור של 25% על הרווח הריאלי, כלומר - ההפרש בין שער הקניה של המטבע לשער המכירה. על מנת שתווצר חבות מס יש צורך במימוש המטבע, כלומר מכירה או המרה שלו. על עליית ערך מטבע שלא מומש, כלומר רווחים על הנייר, אין חבות מס. האחריות לדיווח על עסקאות המימוש ועל תשלום המס היא על המשקיע. חשוב לציין שאם ההשקעה במטבעות דיגיטליים היא העסק שלכם, יחול על הרווח מס הכנסה לפי שיעור המס השולי.

ביצעתי 3 קניות של מטבע במהלך השנה, אחת בשער של 100, אחת בשער של 60, ואחת בשער של 50. לקראת סוף השנה מכרתי מטבע אחד בשער של 100. איזה שער נחשב כשער הקנייה לשם חישוב הרווח?
קיימות מספר גישות ביחס לחישוב הרווח, כאשר הרכישות נעשו במספר שלבים. הגישה המיטבית ככלל (גישה שרשות המסים מאשרת באופן עקרוני), היא גישת הזיהוי הספציפי, שבמסגרתה ניתן "להתאים" את העלות הגבוהה למכירה. במקרים שלא תמיד ניתן "לצבוע" את העלות, פונים לגישות אחרות המוכרות לשם חישוב רווח ממכירות כאשר יש מלאי נצבר - fifo/lifo או ממוצע.

מימשתי ביטקוין, כיצד אוכל לדאוג שהכסף יוכל לעבור בצורה מוסדרת ומקובלת על רשויות המס אל חשבון הבנק שלי?
הבעיה עם העברת הכסף לחשבון הבנק היא לא בעיית מס. הבעיה היא בעיית חוקי בנקאות ואיסור הלבנת הון. הבעיה חמורה יותר שכן ישנם מקרים בהם המשקיע חייב לשלם את המס, אבל הבנק מסרב לקבל לחשבון הישראלי את הכספים שמקורם בקריפטו, ואז המשקיע יכול למצוא את עצמו במצב של חיסרון כיס.

במצב כזה מומלץ לחשב את חבות המס, ולשים כסף בצד לתשלום המס כאשר זה יתאפשר מבחינה טכנית (במשרד האוצר עובדים על פתרון למצב). חשוב לציין שרשות המסים לא יכולה לקבל לחשבונה כספים מחשבונות בנק בחו"ל.

למי מדווחים על מכירה של מטבעות דיגיטליים והכרה בהפסדים מהם? כיצד מבצעים את הדיווח בצורה נכונה?
הדיווח הינו לרשות המסים. ככלל יש צורך בדיווח תוך 30 יום על כל רווח הון, אגב תשלום המס הרלוונטי. מאחר והוראה זו אינה פרקטית, נוצרה פרקטיקה של דיווח חצי שנתי על המכירות והרווחים ממימוש קריפטו (בדומה לניירות ערך סחירים שלא עברו דרך חבר בורסה ישראלי), ויש כאלה שבכלל מדווחים על הרווח במסגרת הדוח השנתי לרשות המס.

לכמה שנים צריך לשמור את ההעברות והתנועות במטבעות דיגיטליים?
מומלץ לשמור חומר לתקופה של 7 שנים.

האם יש מסמכים שאני צריך לבקש מחברות שדרכן אני מחזיק מטבעות דיגיטליים? האם עלי לדרוש דיווח רבעוני או שנתי?
חברות ישראליות שעוסקות בניהול פלטפורמות של מסחר בקריפטו, ככלל ינכו מס במקור מרווחי קריפטו, וזאת בהתאם להחלטת מיסוי שניתנה לאחרונה לגוף מוכר בתחום. סביר להניח שחברות אלה יספקו למשקיעים את המסמכים הרלוונטיים, בדומה לטפסי ה-867 שהבנק מנפיק למשקיעי ניירות הערך.

בכל מקרה אחר, חובת התיעוד, הדיווח ותשלום המס, חלה על המשקיע עצמו, בהתאם לכללים שהוזכרו קודם לכן. מומלץ בכל שנה לשמור תיעוד על כל הקניות והמכירות - כולל תאריכים ושערים מדוייקים.

אני מחזיק מטבע דיגיטלי שערכו ירד ב-60%, האם ניתן להכיר בהפסדים שלו למטרת חיסכון במס?
התשובה העקרונית היא כן, אבל בכדי להכיר בהפסד לצרכי מס יש צורך במימוש המטבע. הפסדים "על הנייר" אינם נחשבים להפסדים לצרכי מס וכל שכן הם אינם ברי קיזוז. על מנת להשתמש בהפסדים כמגן מס צריך לשים לב למספר דברים: ראשית, את ההפסדים אפשר לקזז מרווחים עתידיים, לא מרווחים בעבר שטרם שולם עליהם מס. בנוסף, על מנת להכיר ברווחים יש לדווח עליהם.

לכן, חשוב לדווח לרשות המסים לא רק על עסקאות שמומשו ברווח, אלא גם על עסקאות שמומשו בהפסד. לבסוף, על מנת להשתמש בהפסדים חייב להיות רצף דיווח בין השנים. אם יש שנה שבה לא דיווחתם כלום לרשות המסים, זה נחשב כאילו ויתרתם על ההפסד הצבור משנים קודמות לצרכי מס.

כיצד כדאי לבצע מכירה רעיונית של מטבע דיגיטלי באופן שיהיה מקובל על רשות המסים?
זו שאלת "מיליון הדולר". ראשית כל חשוב להדגיש שאין דבר כזה מכירה רעיונית, כלומר בהתאם לאמור לעיל, יש צורך במימוש בפועל על מנת לייצר את הפסד ההון המדובר. נשאלת השאלה האם אני יכול למכור מטבע מסוים היום, להכיר בהפסד ממכירתו, ומחר לקנות את אותו המטבע. התשובה על כך אינה ברורה, שכן רשות המסים מחד יכולה לטעון שכל עסקת המימוש, הינה מלאכותית ונועדה לייצר הפסד בפועל שיחליף את ההפסד על הנייר, ולפיכך לא להתיר את קיזוז ההפסד. מאידך ככל שנרחיק את מועד המכירה ממועד הרכישה החדש, הטיעון שמדובר במימוש מלאכותי נחלש, בטח בשוק כל כך תזזיתי שבו קיימים סיכונים אמיתיים (שהמשקיע חייב לקחת אותם בחשבון בכל מקרה).

אני מחזיק נכס נדל"ן כבר שנים רבות שבגינו הצטברו רווחים גבוהים עליהם עלי לשלם מס, האם אוכל לקזז הפסדים ממטבעות קריפטו שבבעלותי? כיצד אוכל לבצע זו בדרך המקובלת על רשויות המס?
הנקודה הזו היא אולי הנקודה הכי חשובה בעניין זה, שכן לא רבים יודעים, שמס רווחי הון שעומד ככלל על 25%, עשוי להאמיר ולהגיע לאחוזים מאוד גבוהים בנכסים שנרכשו לפני שנת 2003 (או 2001 לגבי נכסי מקרקעין בישראל), לעיתים אפילו לשיעורי מס של מעל 40%.

הדבר רלוונטי גם לחלק מהנכסים שהתקבלו בירושה אצל המוכר. במקרה זה, רשאי נישום, שיש לו הפסדים על הנייר מהשקעה בקריפטו (או בשוק ההון) לממש את ההשקעה ולבחור את סדר הקיזוז האופטימלי, דהיינו הוא רשאי לקזז את ההפסד ממכירת קריפטו מהכנס בעל שיעור המס הגבוה ביותר.

חשוב להזכיר שפקודת מס הכנסה עובדת על בסיס שנתי, כלומר נישום שמכר נכס בחודש פברואר לדוגמה ברווח גבוה מאוד, יכול לשבת עם תיק ההשקעות שלו בסוף השנה, ולממש את השקעותיו ההפסדיות, על מנת לנצל את מגן המס ולקזז את הרווח המוקדם יותר, וככל שהוא שילם מקדמת רווח הון או שניכוי לו מס במקור, לבקש החזר מס במסגרת הדוח השנתי שלו.

האם ניתן לקבל החזרי מס בתוך שנת המס נגד מטבעות דיגיטליים שמכרתי בהפסד?
כעיקרון לא, שכן החזר המס מתקבל במסגרת הדוח השנתי, כפי שהוסבר לעיל, יחד עם זאת אם מדובר בפלטפורמה ישראלית, אשר קיבלה לכך אישור, ישנם מקרים שהיא תוכל להתחשב בהפסדים שנצמחו באותה פלטפורמה, כנגד רווחים מאותה פלטפורמה.

אני עצמאי עם תיק של עוסק מורשה, האם אוכל להקטין את חבות המס בעסק דרך הכרה בהפסד ממטבע דיגיטלי?
זה כבר נושא מורכב, שכן ניתן לקזז רווח מפעילות עסקית, רק על ידי הפסדים עסקיים, כאשר ההשקעה בקריפטו הינה ככלל השקעה הונית/פסיבית, אלא אם כן טוען הנישום שפעילותו בשוק הקריפטו מגיעה לכדי עסק. רק שהדבר אינו כל כך פשוט ויש לו גם השלכות רוחב על מסים אחרים כגון מע"מ.

עוד כתבות

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

העליות בבורסה התחזקו בסיום; סלקום צנחה ב-6.3%, מג'יק ב-7.3%

מדד ת"א 35 רשם עלייה של 0.9%. ת"א 90 טיפס ב-0.8% ומדד ת"א מניב חו"ל בלט בעלייה של 2.8% ● דוחות רבים זרמו לבורסה: פרטנר, אל על, דיסקונט וישראכרט כבר פרסמו תוצאות

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

"שיפור בכל הפרמטרים": אל-על מדווחת על ביקושים דומים לאלה שחוותה טרם פרוץ המגפה

חברת התעופה עברה להציג רווח נקי ברבעון השני בזכות הטבת מס גדולה, כאשר גם בנטרולה היא מציגה עלייה בהכנסות ומעבר לרווח גולמי ותפעולי על רקע הסרת הגבלות הקורונה ● עם זאת, הערת עסק חי עדיין מתנוססת בדוחות החברה לנוכח גירעון בהון העצמי של קרוב לחצי מיליארד דולר

התפלגות העובדים בהייטק לפי מגדר וחברה

הפרופיל הממוצע של עובד הייטק בישראל: גבר, יהודי, לא חרדי

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם • והפעם: שני שלישים מהמועסקים בהייטק הם גברים, והשאר נשים ● למרות ניסיונות לשלב אוכלוסיות נוספות, עדיין מדובר בתחום יחסית הומוגני

שיחות הגרעין בווינה ב־2021 / צילום: Reuters

איראן דורשת מהמעצמות ערבויות למקרה שארה"ב תיסוג בשנית מהסכם הגרעין

בוושינגטון טרם החליטו אם להסכים למתווה החדש שהציעו המעצמות במסגרת שיחות הגרעין בווינה, והוגש גם למנהיג העליון של איראן עלי חמינאי ● וגם: חבר קבינט מאשים את לפיד וגנץ כי "השתמשו ביועמ"שית כדי לא לעדכן אותנו מראש על המבצע"

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

הפד צפוי להמתין לעדויות נוספות להאטה באינפלציה לפני קבלת החלטות

ההקלה בלחצי המחיר בחודש שעבר קרתה לאחר דיווחים על גידול שכר חזק מהצפוי, ובכך מסבכת את תחזית קביעת הריבית של הפד

יואב גלנט בפריימריז של מפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

מקורבי נתניהו בפנים, חברי כנסת ותיקים בחוץ: כך נראית רשימת הליכוד לכנסת

איך כבשו יריב לוין, אמיר אוחנה, אלי כהן, יואב גלנט ודודי אמסלם את צמרת הליכוד והותירו אבק למי שהיו שם עד לפני רגע, כמו ישראל כ"ץ ● מיעוט הנשים במפלגה מתאר במדויק את המאבקים ואף את רשימות החיסול מאחורי הקלעים ● ולאיזה חברי ליכוד השתלמה העבודה הפרלמנטרית הקשה?

אבי גבאי, מנכ''ל פרטנר / צילום: דוברות ההסתדרות

דוחות פרטנר: מספר המנויים צמח ברוב החטיבות והרווח הנקי זינק

פרטנר פרסמה את דוחות הרבעון השני והציגה צמיחה בהכנסות משירותים בסלולר, אך מכירות ציוד הקצה ירדו, והשוק הקווי בקיפאון - למרות הגידול במנויים באינטרנט ● בדומה לפלאפון וסלקום, שירותי הנדידה סיפקו רוח גבית לתוצאות החזקות

המקדש המורמוני בסולט לייק סיטי, יוטה / צילום: Shutterstock

ההשקעות החשאיות של הכנסייה המורמונית בהייטק הישראלי

מסמכים חושפים כי קרן מרשפילד אדוויזורס, שנשלטת בידי זרוע ההשקעות החשאית של הכנסייה המורמונית, השקיעה 70 מיליון דולר בקרן הון סיכון ובשתי חברות אינטרנט ישראליות, שהניבו לה רווחים אדירים ● ואיך זה שהקרן הצליחה להימנע מתשלום מס, למרות שאפילו עורך דינה היה משוכנע כי רשות המסים עומדת לגבות 25% מהרווחים? ● תחקיר גלובס

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; אאוטבריין צנחה ב-23%, אופקו ב-7.7%

נעילה מעורבת באירופה ● מדד מחירי היצרן (PPI) בארה"ב רשם ביולי ירידה של 0.5% לעומת צפי לעלייה של 0.2% ● דיסני הכתה את התחזיות: מספר המנויים בסטרימינג עקף את של נטפליקס

אברהם מבורך, מייסד Kiki / צילום: יח''צ

מיזם האירועים ש"תפס" את בעלי מקס סטוק יוצא לגיוס המונים

מיזם KIKI, מעין מרקט פלייס ומתכנן וירטואלי לאירועים, יוצא לקמפיין גיוס המונים באמצעות fundit במטרה להשיג מהציבור 4 מיליון שקל ● וגם: סטודנטים ממכללת תל חי פיתחו אצבעות גבינה טבעוניות לילדים וזכו במקום הראשון בתחרות הבינלאומית לטכנולוגיות מזון IFT ● אירועים ומינויים

עודד פורר, ישראל ביתנו / צילום: יוסי כהן

האם הירידה במחירי הפירות והירקות היא בזכות הרפורמה בחקלאות?

הרפורמה בחקלאות עשויה להוביל להורדת מחירים. האם היא כבר עושה זאת? ● המשרוקית של גלובס

בריאן דיז, ראש המועצה הלאומית לכלכלה בבית הלבן, ואליזבת' דור, סמנכ''לית בכירה ב-Whirlpool באירוע קידום חקיקה לייצור מקומי / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

בניסיון להתמודד עם סין ומשבר האקלים, בארה"ב שואפים להחליף מדיניות כלכלית

בשנים האחרונות גוברות בארה"ב הקריאות לאמץ מדיניות כלכלית שתשפר את הייצור המקומי ותתמודד עם חולשות במודל הנוכחי ● מהתחדשות בדיור ובתחבורה ועד ניסיון להחזיר ליבשת מפעלי תעשייה שעברו אל מעבר לים, בארה"ב מנסים לאמץ מדיניות תעשייתית חדשה

האחים מיכאל ודניאל זלקינד, בעלי השליטה בדסק''ש / צילום: ישראל הדרי

הבעלים של סלקום הפיצו מניות של החברה ב-300 מיליון שקל. מה עומד מאחורי המהלך?

לגלובס נודע כי דיסקונט השקעות הפיצה לשוק כ-9% ממניות סלקום בכ-300 מיליון שקל ● הפצת המניות תאפשר לדסק"ש לנהל את מכירת השליטה בחברת התקשורת  ללא לחצים, אחרי שהשיגה מקור תזרימי לתשלומי החוב הקרובים

בורסת הנאסד''ק בוול סטריט / צילום: Shutterstock

השוק הדובי מאחורינו והאינפלציה מתקררת? במורגן סטנלי ובג'פריס מזהירים משאננות

הנתונים האחרונים מציירים תמונה מעודדת של יציאה משוק דובי – אלא שיש מי שמבקש לשאול האם פירושה של ההתאוששות היא כניסה לשוק שורי – או שזה עוד לא הזמן לאנחת רווחה?

בית משפט השלום בחיפה / צילום: פאול אורלייב

עלילות השופטת מעין צור: יזמה ארבעה הליכים משפטיים פרטיים והפסידה בכולם

מקרה כזה לא רואים כל יום: שופטת מכהנת, זו שבסמכותה להכריע בפסקי דין, הפסידה בארבעה הליכים משפטיים תוך מספר חודשים ספורים ● אם זה לא מספיק, השופטת צור ניסתה לכאורה להתחמק מתשלום אגרה, ואף ננזפה ע"י המפקחת על רישום מקרקעין

בנימין נתניהו. מבקש לבטל את כתב האישום נגדו / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אחרי בני הזוג אלוביץ': גם נתניהו מבקש לבטל את כתב האישום נגדו

עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, מבקש להצטרף לבקשת בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' לביטול האישומים נגדם בשל "הגנה מן הצדק", ובכוונתו להגיש בקשה מפורטת

עמדת קרפור בתוך סניף יינות ביתן / צילום: איל יצהר

כניסת רשתות השיווק הבינלאומיות לישראל: 70% מאמינים כי המהלך יוביל להורדת מחירים

מחצית מהציבור מוכנים לוותר על המותגים האהובים עליהם בעקבות העלאות מחירים - כך עולה מסקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת רייכמן, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all ● שיעור דומה מצהיר כי יחליף את רשת המזון שבה הוא נוהג לערוך את קניותיו

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק ביום רביעי / צילום: Associated Press, Yuki Iwamura

ה-FBI נגד טראמפ: הימין האמריקאי מצופף שורות ולא מתכוון לוותר

הפשיטה הדרמטית על מועדון הגולף של טראמפ והפריצה לכספת שלו הפתיעו אפילו את הבית הלבן ● ארה"ב נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות שתכריע איזה מפלגה תשלוט בקונגרס מנובמבר ● כמה רפובליקאים מאיימים לטהר את מש' המשפטים וה-FBI כשיעלו לשלטון

וורן באפט / צילום: Associated Press, Nati Harnik

עבור וורן באפט, ההפסדים הם לא באג - אלא פיצ'ר

ברקשייר הת'אווי של וורן באפט הפסידה ברבעון השני של השנה 44 מיליארד דולר ומניית החברה ירדה ב־2% בחודש האחרון, אך מבחינת באפט מדובר בפטנט יעיל להרחקת אנשים שלא מבינים שטווח קצר נמדד ברבעונים ואפילו בשנים ● וגם: בנק ישראל מזכיר לכולנו כמה מהר אנחנו מאבדים פרופורציות ● הכוכבים של השבוע