נעילה חיובית בבורסה; טאואר הוסיפה 3.8%, אסם 2.3%

מנכ"ל טאואר: נגיע לרווח נקי של מאות מ' ד' בשנה ■ הצלחה לביג במכרז המוסדי בהנפקת מניות ואופציות ■ וול סטריט סגרה 9 רבעונים רצופים של עליות - שיא של 20 שנה

בורסת תל אביב / צלם: רויטרס
בורסת תל אביב / צלם: רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה היום (א') בעליות על רקע הסנטימנט החיובי בוול סטריט ביום שישי, בעוד מדד S&P 500 סגר את הרבעון הראשון של השנה בתשואה חיובית והשלים 9 רבעונים רצופים של עליות - שיא שלא נראה מזה 20 שנה. בישראל, מדד המעו"ף ומדד ת"א 100 טיפסו עד 1.2% ומחזור המסחר בשוק הסתכם ב-512 מיליון שקל בלבד.

אינפלציה שלילית צפויה גם ב-2015 למרות הריבית האפסית, כך צופה מחלקת המחקר של בנק ישראל. בנק ישראל פרסם היום את התחזית המלאה של מחלקת המחקר של הבנק למשק לשנתיים הקרובות. המסמך הוצג לוועדה המוניטרית בדיון האחרון על גובה הריבית ופרטים מרכזיים מתוכו פורסמו על-ידי בנק ישראל כבר באותו היום. מעיון בתחזית המלאה עולה כי מחלקת המחקר צופה שהאינפלציה ב-2015 תעמוד על מינוס 0.1%, כלומר החטאה של יותר מאחוז של הרף התחתון ביעד האינפלציה שנקבע בחוק בנק ישראל. רק ב-2016 תחזור האינפלציה ליעד הקבוע בחוק ותגיע ל-1.7% לפי התחזית.

ליאור קידר, סמנכ"ל ההשקעות בברק בית השקעות, מציין הבוקר כי "השבוע הקרוב צפוי להיות תנודתי בשוק ההון העולמי, כאשר המלחמה בתימן תמשיך להשפיע על מחירי הנפט ומכאן גם על שערו של הדולר. ככל שהמלחמה בתימן תתרחב ותסתבך - זו תהיה בעיה, בשל החשיבות האסטרטגית של המייצר הימי אשר דרכו עובר רוב הנפט המזרח תיכוני לאירופה. בשוק המקומי נראה השבוע השפעה לכל ידיעה שתצא בנוגע להסכם קואליציוני כזה או אחר. בנוסף, השבוע בבורסה המקומית צפוי להתאפיין במסחר ער, לפני צאת הסוחרים לחופשת החג ועל רקע סיום עונת הדוחות המסכמת את הרבעון הראשון של השנה. למי שבכל זאת נשאר מול המסכים במהלך החג, נציין כי מבחינה היסטורית מדובר בתקופה חיובית בשוק המקומי, ויתכן שנראה שנפרצים בה שיאים חדשים".

העליות בחו"ל בסופ"ש הציבו את ה-S&P 500 במרחק של 0.5% בלבד מהשיא ההיסטורי שלו. העליות ביום שישי לוו תוך צניחה של כמעט 6% במחיר הנפט, בעוד תקיפת סעודיה בתימן מצליחה להדוף לעת עתה את המורדים החות'ים והשוק חוזר לעסוק בעודף היצע הנפט. כמו כן, יו"רית הפדרל ריזרב ג'נט ילן אמרה ביום שישי שהריבית צפויה להתחיל לעלות השנה, אך הרגיעה כשאמרה שהתהליך יהיה מתון והדרגתי.

2 נושאים גיאו-פוליטיים מהותיים יעסיקו את הבורסה השבוע. ראשית, המו"מ בין המעצמות לאיראן על תוכנית הגרעין אמור להגיע רשמית לסיומו מחרתיים, אם כי ייתכן שהוא יוארך מעט. שרת החוץ של האיחוד האירופי נשמעה אופטימית אתמול כשאמרה ששני הצדדים "מעולם לא היו קרובים יותר להשגת הסכם", וגם שר החוץ של איראן נשמע אופטימי. (לסיפור המלא)

בנוסף, השווקים ימשיכו לעקוב אחר הנעשה בתימן בצל החשש מהידרדרות המצב הביטחוני במדינה וסגירה אפשרית של מיצרי באב אל-מנדב, נתיב הסחר הרביעי בחשיבותו בעולם. ישראל לבדה מעבירה דרך המיצרים סחורות בשווי מיליארדי שקלים שכן כרבע מסחר החוץ של ישראל הוא עם מדינות באסיה.

בשוק המקומי נערכים לימי מסחר מקוצרים בשבוע הבא בשל חג הפסח, כאשר כידוע באופן מסורתי הבורסה נוהגת לעלות בחול המועד. נתוני המקרו היחידים שיפורסמו השבוע הם רכישות בכרטיסי אשראי בפברואר (ביום ג'), השקעות ישירות בישראל (ג') ונתוני השכר הממוצע במשק (ד').

בתוך כך, אנליסטים בבנק לאומי ובבנק אגוד ממשיכים להמליץ על האפיק המנייתי כאלטרנטיבה המשתלמת ביותר בבורסה בשל הריבית האפסית. "הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות ממשיך להיות האפיק המועדף לנטילת סיכון, למרות שרמת התמחור הכוללת באפיק אינה נמוכה. באירופה נראים ניצנים של שיפור כלכלי, וצפויה סביבת ריבית נמוכה מאוד (והרחבה כמותית מאסיבית) בטווח הזמן הנראה לעין. בנוסף, רמת תמחור נוחה, מהווה משקל נגד לסיכון גבוה יחסית", כתבו אנליסטים בבנק לאומי בסקירה השבועית שלהם.

אלוונגר הקפיץ את טאואר

מבין המניות הבולטות היום בשוק, טאואר ריכזה עניין על רקע הראיון שהעניק מנכ"ל החברה, ראסל אלוונגר, ל"גלובס", בו הוא טוען שהחברה תגיע לרווח של מאות מיליוני דולרים בשנה תוך מספר שנים. (לסיפור המלא)

גם טבע בלטה בעוד המניה רחוקה רק ב-4.8% מהשיא ההיסטורי שלה בוול סטריט, אם כי היא חוזרת לת"א עם פער ארביטראז' שלילי של כ-0.8%. מניית פוטומדקס חוזרת להיסחר מוול סטריט עם פער חיובי של כמעט 8%.

מניית ביג בלטה בעלייה במחזור גבוה לאור ביקושי יתר של פי 2.5 להם זכתה החברה בהנפקת מניות בשלב המוסדי.

עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה. חברת המזון אסם דיווחה הבוקר על תוצאותיה בשנת 2014. בשורה העליונה דיווחה אסם כי מכירותיה גדלו לסך של כ-4.25 מיליארד שקל בשנה שעברה לעומת כ-4.19 מיליארד שקל ב-2013, גידול של 1.6% . (לסיפור המלא)

כיל הודיעה ביום שישי כי חתמה על הסכם לרכישת כל מניותיה של אלאנה פוטאש, חברה המתמקדת ברכישה ופיתוח נכסי אשלג, שמניותיה נסחרות בבורסה בטורונטו. כיום מחזיקה כיל ב-16.36% ממניות אלאנה אשר נרכשו על ידה בשנת 2014, וכעת היא מציעה לרכוש את כל מניות אלאנה הנותרות. ההצעה הינה לפי מחיר של 0.5 דולר קנדי למניה, או כ-137 מיליון דולר קנדי והיא תשולם ע"י כיל תמורת מזומן ומניות.

צרו איתנו קשר *5988