כמה דמי הבראה מגיעים לכם - ומתי?

הסכום לתשלום מבוסס על הנוסחה הבאה: סכום לתשלום על יום הבראה אחד כפול מספר הימים המגיעים לאותו עובד באותה שנה ■ בעוד שהתעריף במגזר הפרטי עומד על 378 שקל ליום הבראה, במגזר הציבורי מקבלים 427 שקל ליום

קריירה / צילום: thinkstock
קריירה / צילום: thinkstock

דמי ההבראה כלולים בתשלומי המעסיק לעובדים. לכאורה, הם ניתנים לצורך חופשה, נופש והבראה, אבל ברוב המקרים העובדים מקבלים תוספת תשלום ויכולים לעשות בה מה שירצו.

דמי הבראה משולמים לעובדים שמועסקים במשך יותר משנה. הם חלק מהשכר ומשלמים עליהם את כל המסים החלים על הכנסת עבודה - מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות. עם זאת, דמי הבראה אינם חלק מהשכר לצורך הפרשות פנסיוניות.

למחשבון דמי הבראה

למי מגיעים דמי הבראה - ומתי?

תשלום דמי ההבראה אמור להיות משולם בין יוני לספטמבר בכל שנה. רוב המעסיקים בוחרים לשלם ביולי, אך זו אינה חובה. מעסיקים יכולים לבחור לשלם את דמי ההבראה בכל חודש אחר בשנה. התשלום מועבר בדרך כלל במלואו בתשלום אחד, אבל יש אפשרות לפרוס את התשלום לאורך כל השנה. מעסיקים רבים משלמים את דמי ההבראה בשני תשלומים. כדי לפרוס את תשלום דמי ההבראה לתשלומים המעסיק זקוק קודם כל להסכמת העובד, והסיכום בניהם צריך להיות מפורט בחוזה ההעסקה בסעיף מיוחד. במקרה כזה, צריך להופיע בתלוש המשכורת סעיף המיוחד לתשלום עבור דמי הבראה והוא צריך להוות רכיב נפרד לגמרי מהשכר השוטף.

הזכאות לקבלת דמי הבראה עומדת לכל עובד במשק שעבד במשך שנה מלאה, בכל היקף משרה ובכל תחום. גם אם במקרה לא עבדתם בדיוק בחודש בו התקבל התשלום, למשל עובדת הנמצאת בחופשת לידה באותה תקופה, אתם עדיין זכאים לתשלום מלא כל עוד מתקיימים יחסי עובד מעביד. מה שמשתנה הוא כמובן סכום דמי ההבראה, שתלוי בפרמטרים שונים שאותם נפרט בהמשך.

איך מחשבים דמי הבראה?

הסכום לתשלום מבוסס על הנוסחה הבאה: סכום לתשלום על יום הבראה אחד כפול מספר הימים המגיעים לאותו עובד באותה שנה. מספר הימים עולה, ככל שגדל הוותק של העובד במקום העבודה. מספר הימים כולל גם ימים שלא הייתם בעבודה אך נחשבתם עובדים של הארגון, למשל ימי חופשה, ימי מחלה, חופשת לידה ועוד.

גם עובדים במשרה חלקית זכאים לדמי הבראה על פי הוותק שלהם, בתעריף נמוך יותר ליום. כדי לחשב את סכום דמי ההבראה לעובד במשרה חלקית יש להכפיל את סכום דמי ההבראה עבור משרה מלאה באחוז המשרה של העובד.

הסכום שמגיע לעובד עבור כל יום הבראה שונה בין המגזר הפרטי לציבורי ובין התחומים השונים. אם אתם עובדים, למשל, במשרד פרסום, בחברה קבלנית או במשרד עורכי דין, הסכום שתקבלו עבור כל יום הבראה הוא 378 שקל, אבל אם אתם עובדי מדינה או רשויות מקומיות, אתם זכאים ל-427 שקל לכל יום הבראה.

מספר הימים והסכום תמורת כל יום נקבע בהסכם קיבוצי והוא מינימלי, כלומר: אי אפשר לשלם לכם פחות מהנקבע בהסכם, אבל אפשר בהחלט לשלם לכם יותר. אפשר וכדאי לנהל משא ומתן עם המעסיק גם בנושא דמי ההבראה.

מספר ימי ההבראה המגיע לעובד

גם כאן הנתונים שונים במגזר הפרטי ובמגזר הציבורי. במגזר הפרטי זכאי עובד במשרה מלאה למספר ימים כדלקמן:

א. עבור שנת העבודה הראשונה - 5 ימי הבראה.

ב. עבור שנת העבודה השנייה והשלישית - 6 ימי הבראה לשנה.

ג. עבור שנת העבודה הרביעית עד העשירית - 7 ימי הבראה לשנה.

ד. עבור שנת העבודה ה-11 עד ה-15 - 8 ימי הבראה לשנה.

ה. עבור שנת העבודה ה-16 עד ה-19 - 9 ימי הבראה לשנה.

ו. עבור שנת העבודה ה-20 ואילך - 10 ימי הבראה לכל שנה.

במגזר הציבורי, לעומת זאת, מכסת הימים מופיעה בהסכמים הקיבוציים השונים. כך למשל עובדי הוראה בשנתם הרביעית זכאים לתשעה ימי הבראה ולא שבעה כמו במגזר הפרטי.

בשנה הראשונה עובדים זכאים לחמישה ימי הבראה, אך רק אם השלימו שנת עבודה מלאה במועד תשלום דמי ההבראה. למשל אם התחלתם לעבוד בספטמבר 2014, לא תהיו זכאים לדמי הבראה ביולי 2015. במקרה כזה, אם תמשיכו לעבוד אצל אותו מעסיק דמי ההבראה יצברו לכם וביולי 2016 תקבלו דמי הבראה עבור כל תקופת העבודה.

עובד שפוטר או התפטר - זכאי לדמי הבראה?

כן. עובד שפוטר או התפטר והועסק מעל שנה אחת, זכאי לתשלום דמי הבראה. אגב, הוא זכאי לכך גם כאשר ההודעה המוקדמת לפיטורים או להתפטרות נמסרה לפני שהשלים שנת עבודה מלאה, אך תקופת ההודעה המוקדמת מעבירה את תקופת העבודה ליותר משנה אחת.

עם זאת, אם המעסיק פיטר את העובד והוא סיים את העסקתו של העובד מידית, עם מסירת ההודעה על הפיטורים (במקום הודעה מוקדמת שילם לעובד שכר עבור תקופת ההודעה, קרי: פדיון הודעה מוקדמת), אזי העסקת העובד מסתיימת באותו היום ותקופת ההודעה המוקדמת לא נספרת בחישוב ימי ההבראה. כלומר, אם במסירת ההודעה על הפיטורים וההתפטרות, העובד הועסק פחות משנה, הוא לא זכאי לדמי הבראה.

דוגמאות לתשלום דמי הבראה

והנה כמה דוגמאות להמחיש את חישוב דמי ההבראה: 

■ מיכל התחילה לעבוד ב-1 בינואר 2014. לכמה דמי הבראה היא היתה זכאית במועדי התשלום - יולי 2014 ויולי 2015? 

ביולי 2014 עדיין היא לא עבדה שנה מלאה - ולכן היא לא זכאית. ביולי 2015 היא כמובן זכאית (עובדת יותר משנה) וזה מחושב כך:  על שנת העבודה הראשונה מגיע לה 5 ימים (שנת עבודה ראשונה - כל 2014), ועל שנת עבודה שנייה מגיע לה 6 ימים, רק שעברו 7 חודשים (התשלום ביולי), ולכן דמי ההבראה יהיו חלק יחסי (7/12 * 6 ) = 3.5.

בשורה התחתונה: סה"כ ימי הבראה - 8.5 ימים!- תשלום: 378 שקל ליום כפול 8.5 ימים = 3,213 שקל.

עכשיו נניח שמיכל עובדת במשרה חלקית - 50%, מה קורה אז?

ביולי 2014 היא לא השלימה שנה מלאה, ולכן לא תקבל דמי הבראה. ביולי 2015 היא תקבל ימי הבראה חלקיים, כלומר מגיע לה עבור שנת העבודה הראשונה 2.5 ימים (50% מימי הבראה של משרה מלאה - של 5 ימים); ועבור שבעת החודשים עד יולי 2015 - 1.75 ימים (50% מימי ההבראה של משרה מלאה לתקופה זו - 3.5 ימים).

 בשורה התחתונה: סה"כ ימי הבראה - 4.25 ימים (חצי ממשרה מלאה!). תשלום: 378 שקל כפול 4.25 ימים = 1,606 שקלים.

למדריכים נוספים באתר, מהון להון, מדריכים פיננסים:

ימי חופשה - כמה מגיע לכם

שכר מינימום - כל מה שצריך לדעת

ביטוח לאומי - מדריך זכויות

 

 

צרו איתנו קשר *5988