תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

תיירות בשירות הטכנולוגיה: הערים שמציעות טיול ומלואו בכף היד

העיר החכמה משתמשת בטכנולוגיות מידע ותקשורת כדי להנגיש עצמה לתושבים ■ המגמה הזו הולכת יד ביד עם מהפכת האונליין שעברה על תחום התיירות ומקלה על המבקרים במטרופולינים שונים

ערים חכמות בשירות התיירים/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ערים חכמות בשירות התיירים/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף בזק

תמונה ראשית: כיתוב: ערים חכמות בשירות התיירים. קרדיט: shutterstock

ב-1980 רק 1.7 מיליארד בני אדם, כ-39% מאוכלוסיית העולם דאז, התגוררה באזורים עירוניים. ב-2015 זינק המספר ל-3.9 מיליארד בני אדם, המהווים כ-54% מהאוכלוסייה. על פי תחזיות שונות צפוי מספר זה להמשיך לגדול, כך שבשנת 2030 לא פחות מאשר 70% מאוכלוסיית העולם תתגורר בערים גדולות. לצד גידול זה באיכלוס הערים הגדולות, נרשמה בשנים האחרונות גם צמיחה עקבית במספר התיירים המבקרים בהן, בעיקר ב-20 היעדים התיירותיים המובילים, בהם כלולים מטרופולינים כמו לונדון, פריז, ניו-יורק, סינגפור ודובאי, אם למנות רק כמה. תחזיות הצמיחה האלו, הן במספר התושבים והן בכמות התיירים, ידועות זה מספר שנים. בערים הגדולות ברחבי העולם כבר נערכים להתרחבות הצפויה, כשהדרך הנבונה ביותר היא הפיכת הערים לחכמות.

עיר חכמה היא עיר המשתמשת בטכנולוגיות מידע ותקשורת כדי לאמוד את התנאים ברחובותיה, בכבישיה ובכלי התחבורה שבה. המידע הנאסף כולל נתונים אודות שימוש במים, אנרגיה, עומס התנועה וניתוחו, ומסייע לקברניטי העיר בקבלת החלטות נכונות יותר עבור תושביה ומבקריה הארעיים. אינטרנט אלחוטי עירוני בצורת WI-FI חינמי ויציב, הוא אחד מאבני היסוד של תשתית עיר חכמה, כיוון שהוא זה המחבר בין האלמנטים השונים. במישור החברתי, הפיכת ערים לחכמות מאפשרת גם לתושבים בעלי משאבים נמוכים יותר גישה לאינטרנט ומכאן לחינוך ותעסוקה.

תעשיית התיירות מהווה חלק חשוב במשוואה, כיוון שהיא מזרימה סכומים נכבדים לקופת העיר. ככל שהעיר נגישה יותר למבקריה, כך עולה הסיכוי שהסכומים שהם יוציאו בה יהיו גדולים יותר. לכן אין זה מפתיע שבמטרופולינים מודרניים כמו ניו יורק, לונדון ופילדלפיה כבר צורפו מנהלי טכנולוגיות ראשיים (CTO) עירוניים למצבת כוח האדם.

לארגן טיול חכם

תעשיית התיירות שינתה את פניה ללא היכר בעשורים האחרונים, כשהטיסה לחו״ל הפכה לפשוטה וזולה הרבה יותר. מי שבעבר נזקק לשירותיה של סוכנות נסיעות כדי לארגן לעצמו חופשה, יכול כיום לסגור את כל הפינות בלחיצת כפתור פשוטה. מחפשים כרטיס טיסה? ניתן להשוות מחירים בין אינספור האתרים הסורקים את אתרי חברות התעופה, אותם ניתן להשוות להצעות של החברות עצמן באתרים ובאפליקציות שלהן. הדבר נכון גם לגבי מקומות לינה - החל ממלונות קלאסיים, דרך דירות נופש או בית עץ על אי בודד; וגם לגבי דרכי התניידות בתוך הערים ומהן ועד מסעדות מובחרות ובית עסק שתוכלו לתקן בו את החור שגיליתם בנעל - אין כמעט דבר שאתם לא יכולים לגגל ולקבל עליו תשובה.

לחלק מהנושאים פתרונות פשוטים, למשל למציאת טיסה שמתאימה לכם במועד ובמחיר. גם פתרונות לינה אפשר למצוא בלחיצת כפתור. מנגד, שירותים שמתמחים בביקורות גולשים על אתרי נופש, אטרקציות וכו', לא תמיד מציגים את התמונה המלאה. כך שגם המידע המופיע בהם צריך להיקרא בערבון מוגבל ותוך השוואה למקורות מידע נוספים.

תיירות 2.0: הערים החכמות מציעות טיול ומלואו בכף היד/   צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
 תיירות 2.0: הערים החכמות מציעות טיול ומלואו בכף היד/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

תכנון מוקדם הוא חלק אחד במשוואה, שאלה לא פחות חשובה היא מה קורה כשאתם מגיעים ליעד עצמו - וגם פה הערים החכמות משחקות תפקיד. ערים, אזורים וגם מדינות שלמות מציעות אתרים ייעודים ואפליקציות על מנת להציג בפני מבקרים את הדברים שהופכים את היעד לכה מיוחד. אף על פי שכולנו יכולים למצוא המלצות וכיוונים באין ספור אפליקציות ייעודיות, ריכוז המידע במקום אחד יכול להפוך את חוויית הטיול להרבה יותר נוחה והמפתח הוא רב תכליתיות. ככל שכמות המידע המרוכז במקום אחד גדולה יותר, כך הניווט ביעד הופך לנוח יותר. זאת ועוד, כיוון שמדובר במידע המוגש מטעם הרשות המקומית, אתם יכולים להיות די בטוחים שהיא לא תרשה לעצמה לקדם מקום שהביקור בו עלול להפגיש אתכם עם אלימות, לכל היותר אכזבה על רקע טעם והעדפות.

דוגמא מצויינת לכך היא אפליקציית Visit London, המציעה למשתמשים מידע מקיף אודות יעדים תיירותיים מוכרים וכאלו שפחות, מדריכים שנכתבו על ידי מקומיים, אינפורמציה בנוגע למופעים ואירועים, מלונות ומסעדות - כולל דילים מיוחדים אם יש כאלה. באפליקציה החינמית תוכלו לשמור מידע לשימוש גם באופליין, לא שתזדקקו לכך במיוחד, אחרי הכל מדובר באחת הערים המרושתות ביותר בעולם.

בשורה התחתונה, ככל שחוכמת העיר גדלה, כך גם איכות הסביבה והחיים בה. היכולת לעקוב ולנהל את מכלול המשאבים העירוניים מובילה בתורה להפיכת העיר ליעד ירוק ונקי יותר ומכאן איכותי יותר לחיים ולמבקרים בה. ערים שמקדמות פתרונות ויישומים חכמים מעוררות הזדמנויות עסקיות חדשות - בעיקר בתחומי התיירות וערים ברות-קיימא שכאלה צפויות להמשיך ולמשוך אליהן תושבים ותיירים כאחד.

צרו איתנו קשר *5988