גם טבע, גם תרבות: קיבוץ אילון שבגליל המערבי הוא בית למוזיקה וקונצרטים

קיבוץ אילון שבגליל המערבי הוא בית למוזיקה וקונצרטים, וגם ממש קרוב למסלולי טיול מצוינים • מרכז המוזיקה קשת אילון הוא פרויקט כיתות אמן לכלי קשת שפועל כ-30 שנה • הוא מארח נגנים מהארץ ומהעולם למחנות קיץ בסטנדרט גבוה במיוחד

גן הפסלים של מאיר דודזון / צילום: אורלי גנוסר
גן הפסלים של מאיר דודזון / צילום: אורלי גנוסר

כשאיתמר זורמן מותח את הקשת על מיתרי הכינור, כל גופו נע בתוך הצלילים הרכים הבוקעים ממנו. זורמן, שהיה תלמיד מחנות הקיץ המוזיקליים ב"קשת אילון", הוא כנר בעל שם עולמי המופיע ברחבי העולם, ובמסגרת השוברטיאדה 2019, הצליח גם הקהל באולם בר אוריין שבקיבוץ ליהנות מהווירטואוזיות שהפגין על הבמה כשניגן את "שר היער" יחד עם דניאל גורטלר בפסנתר, מארק סאבה בוויולה ורז כהן בצ’לו.

מרכז המוזיקה קשת אילון הוא פרויקט כיתות אמן לכלי קשת שפועל כ-30 שנה. הוא מארח נגנים מהארץ ומהעולם למחנות קיץ בסטנדרט גבוה במיוחד. מדי שנה פונים מאות נגנים, אך רק 70 זוכים להשתתף, כ-5% מהם ישראלים. במבט לאחור, רבים מהתלמידים פרצו לקריירה בינלאומית והם היום סולנים או נגנים בתזמורות מובילות בעולם, כמו זורמן שהופיע כסולן עם תזמורות ברחבי הגלובוס והיום חבר בשני הרכבים קאמריים יוקרתיים ומרבה להופיע בעולם. מלבד מחנות הקיץ, מתקיימות בקיבוץ פעילויות מוזיקליות מגוונות, והוא מארח סמינרים, אירועי מוזיקה ומדי חודש גם קונצרט.

לפני כחמש שנים הושלם שלב ראשון בבניית קמפוס חדש שעתיד לתת מענה מקצועי ומקיף לנגנים, והוקם מעין כפר אירוח עם תריסר סוויטות גדולות (לשמונה משתתפים), שכשאין אירועים, הן מוצעות לאירוח משפחות ומטיילים, אפילו עד 10 אנשים (052-3738851).

היתרון היחסי בקיבוץ אילון הוא הקרבה לטבע. מהפינה הצפונית בקיבוץ ניתן להגיע למסלול הטיול בנחל שרך בצת, מהיפים שיש לאזור להציע, אבל ההמלצה היא להתחיל מזרחה משם, מול גרנות הגליל ולסיים בקיבוץ. הסיבה - ירידה נוחה. המסלול מסומן בכחול ויש בתחילתו חניון. בפינה המערבית ניצב שלט המכוון לחורבת דנעילה, קחו לכם כמה דקות לטיול רגלי מעגלי בשביל מסומן אדום, שמוביל לחורבה יפהפייה מהתקופה הרומית-ביזנטית. כשתראו את קירות האבן המסותתים, את בית הבד והמפרכה - סימן שהגעתם, ואתם יכולים לשוטט במקום. השביל האדום יחזיר אתכם לחניון.

החלק הראשון במסלול, מתפתל במקביל לנחל שרך ולפרקים גם באפיק, עד המיזוג עם נחל בצת. הגליל המערבי במיטבו כעת, השביל חולף בחורש ים תיכוני, ועכשיו פורחות בו רקפות וכלניות.

בנחל שרך נמצאת מערת שרך - מערת נטיפים קטנה שמשמשת גם כאתר קינון לעטלפים ובחורף אסור להיכנס אליה. תופעת הנטיפים מינורית יחסית, אך אפשר להבחין בקירות ובתקרה בנטיפים ובזקיפים שנוצרו בה, ובטיפות מים שתלויות בקצה מהלך, ואם לא יופרעו, יהפכו לנטיף נוסף. יש במערה מסלול קצר ומסלול ארוך שכולל טיפוס מהאולם המרכזי באמצעות יתדות, ומשם בזחילה החוצה - מרחק של כ-200 מטרים.

ממפגש הנחלים זורם נחל בצת מערבה. עד לפני כ-20 שנה, הנביעה השופעת בעיינות כרכרה סיפקה חיים לנחל ולטבע שסביבו. אבל אז החלה ירידה בספיקה בעקבות שאיבות יתר, שהובילו לייבושו. תושבי הקיבוץ וארגונים ירוקים יצאו למאבק להצלתו, ובמסגרת הפתרון שהושג, הוזרמו לנחל מים מצינור. אך הכמות לא הספיקה והנחל המשיך להתייבש. ב-2017 גוועו והתייבשו כמה מעצי הדולב הוותיקים, שהיו סמלו של הנחל, ורשות הטבע והגנים הניחה באוגוסט האחרון צינור שמזרים כמויות מים גדולות שהצילו את הנחל. לאורך הנחל מפלונים ובריכות קטנטנות.

המסלול מסתיים במפגש עם שביל מסומן שחור שחוזר לקיבוץ. אילון היה מוכר גם במפעל המוזאיקה ובעבודות המרהיבות שיצר מפיסות אבן זעירות, אך נסגר לפני כשנה. הבשורה המשמחת היא שלפני חודשים אחדים הוא נפתח מחדש. בקרוב תפעל חנות המפעל ובהמשך יחזרו גם הסיורים.

בינתיים, אל תחמיצו ביקור בגן דודזון שייסד מאיר דודזון ז"ל, חבר קיבוץ ובנאי שהתאהב בפסיפס והפך את גינתו וביתו להיכל אמנות. הפסלים, בעלי החיים והדמויות שהמציא מבלי שלמד בצורה פורמלית, הם בעלי עוצמה מכשפת ממש (052-3664609).

צרו איתנו קשר *5988