ההישג והתקלה: מה הוביל להתרסקות של החללית בראשית

מהנדסי תע"א ועמותת SpaceIL תרגלו במשך חודשים שורה של תרחישים קיצוניים שאיתם עשוייה החללית להתמודד עם הנחיתה על הירח • אך ברגע האמת בראשית לא הצליחה להתגבר על בעיות המנוע

"בראשית" עם תמונות ראשונות מהירח / באדיבות: SpaceIL
"בראשית" עם תמונות ראשונות מהירח / באדיבות: SpaceIL

מהנדסי התעשייה האווירית ועמותת SpaceIL תרגלו במשך חודשים שורה של תרחישים קיצוניים אפשריים שיכולים ללוות את נחיתת החללית "בראשית" על הירח. גם תקלה במערכת הטלמטריה שאמונה על העברת נתונים בזמן אמת מהחללית לכדור הארץ ותקלות במנוע או במערכת התאוצה - תורגלו שוב ושוב, והמהנדסים בחנו באמצעות סימולציות מתקדמות את יכולת ההתמודדות של בראשית לעמוד במצב קיצוני כמו נחיתה על הירח.

תקלה קצרצרה במערכת הטלמטריה הייתה כמעט צפויה בסמוך לנחיתה המתוכננת של בראשית. אלא שהתקלה התארכה - באופן שנתונים חיוניים אודות מצבה של בראשית בשלב כל כך קריטי למשימה - לא זרמו כשורה.

לצד התקלה בתקשורת בין כדור הארץ לבין החללית, נרשם מתח בחדר הבקרה ביהוד בעקבות תקלה במנוע הראשי שלה. תפקידו של המנוע בשלב זה היה להאט את החללית עם התקרבותה לאדמת הירח כדי שלא תגיע אליה במהירות ותתרסק.

מהערכות ראשוניות של מהנדסי התע"א עולה כי הסיבה לתקלת המנוע היא תקלה שאירעה במדדי התאוצה של החללית. תקלה זו הובילה לעוד שרשרת של תקלות שכיבו בסופו של דבר את המנוע הראשי של בראשית - בטרם עת. ככל הנראה בשל כך, בראשית התקרבה לירח במהירות גבוהה - והתרסקה עליו.

תכנית הנחיתה של בראשית תוכננה כך שבגובה של 5 מטר מעל הירח, המנוע הראשי כמו גם 8 מנועיה הקטנים יותר יכובו והיא תיפול אל הקרקע. מדובר בנחיתה עיוורת ואוטומטית, כך שמכדור הארץ לא ניתן היה לתת לה פקודות ולכוון אותה. הנפילה שלה אל הקרקע היתה אמורה להיות במהירות של כ-2.5 שניות. במצב כוח המשיכה של הירח מדובר בנחיתה עדינה.

הקשר עם בראשית אבד סופית בגובה של 150 מטר מאדמת הירח והיא התרסקה עליו במהירות של 500 קמ"ש. התקלה הראשונית בתהליך הנחיתה של בראשית זוהתה כשהיא היתה בגובה של 14 קילומטר מאדמת הירח. בדיקות מעמיקות אודות הנסיבות שהובילו להתרסקות - יעשו בתחילת השבוע בתעשייה האווירית ו-SpaceIL.

בסימולציות רבות שעשו אנשי התע"א ו-SpaceIL לקראת שיאו של המסע בן 49 הימים של בראשית אל הירח, נלקחו בחשבון גם תקלות זמניות עם תחנות תקשורת קרקעיות אחרות ברחבי כדור הארץ, שאליהן בראשית מזרימה נתונים כל העת.

שם הקדימו והכינו גיבויים למקרה של תקלה באחת מתחנות הקרקע. "הצוותים עברו על כל האפשרויות", אמר אתמול מהנדס בתעשייה האווירית בעקבות אבדן הקשר וההתרסקות של בראשית על הירח: "בכל מקרה, הגענו לירח".

בתעשייה האווירית וב-SpaceIL ממשיכים לתחקר את הנסיבות שהובילו לסוף העצוב של בראשית. למרות תחושת ההחמצה עדיין מדובר בהישג גדול שמדינות מעטות מחזיקות בו. 

דקות אחדות טרם התרסקותה בראשית שידרה לכדור הארץ שתי תמונות סלפי: בראשונה היא נראית מתקרבת אל הירח, כשבמרכז התמונה לוחית עם דגל ישראל והכיתוב "עם ישראל חי".

הסלפי האחרון של בראשית / באדיבות: SpaceIL
 הסלפי האחרון של בראשית / באדיבות: SpaceIL

בתמונה השנייה, שהיא התמונה האחרונה שבראשית שידרה נראית אדמת הירח בסמוך לאזור שבו היא היתה אמורה לנחות: ים השלווה, אזור שיש בו פחות מכתשים מאזורים רבים אחרים בירח, וזאת כדי למזער סיכונים אפשריים שהיא תנחת על מצוק - ותתרסק.

צרו איתנו קשר *5988