לא לפרוטוקול בלבד: המכרז הציבורי הגדיל את שווי אלטשולר שחם גמל ופנסיה ל-1.15 מיליארד שקל

היקף הצעת המכר של אלטשולר שחם והמנכ"ל לוינשטיין גדל ל-288 מיליון שקל • בקונים: הפניקס, הראל, איילון ובתי ההשקעות מיטב דש, אפסילון, אלומות וכן פסגות

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר
גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

לאחר המכרז המוסדי המוצלח בהנפקה הראשונית של אלטשולר שחם גמל ופנסיה, המכרז הציבורי היה היום סוער וחיובי בהרבה מהרגיל. נרשמו בו ביקושים גבוהים וחריגים ביחס למכרזים ציבוריים בדרך כלל, שהסתכמו בכ-150 מיליון שקל והביאו את הצעת המכר למחיר שגבוה ב-28% ממחיר המינימום שהיה בתחילת הדרך. במסגרת המהלך מכרו אלטשולר שחם והמנכ"ל יאיר לוינשטיין מניות של חברת הגמל והפנסיה ב-288 מיליון שקל עבור רבע ממניותיה. 

בעקבות הביקושים הערים תנאי הצעת המכר השתנו, ושווי החברה שהיא משקפת עלה מ-1.13 מיליארד שקל ל-1.15 מיליארד שקל (מחיר המניה בהצעת המכר עלה מ-5.9 שקל לקצת יותר מ-6 שקל). יש לציין כי בדרך כלל המכרז הציבורי הוא לכאורה "לפרוטוקול", ואילו הפעם מדובר במכרז ציבורי מוצלח ששינה את התמונה. המניה צפויה להתחיל ולהיסחר כבר ביום שני הקרוב. החתמים בהנפקה היו רוסאריו ולאומי פרטנרס, ולהם סייעו פועלים אי.בי.אי, לידר הנפקות, מנורה מבטחים ואפסילון.

קרן הפנסיה המקיפה החדשה הכי צומחת

אלטשולר שחם גמל ופנסיה היא חברת הגמל וההשתלמות הגדולה בישראל והיא מחזיקה גם בקרן הפנסיה המקיפה החדשה הצומחת ביותר במונחי אחוזים (ולא בערכים שקליים). קרן הפנסיה של הבית נמנית על ארבע קרנות הברירת מחדל שהאוצר בחר.

מההודעה המשלימה של החברה בקשר להנפקה עולה כי בין הגופים המוסדיים הבולטים שלקחו חלק בהנפקה נמנות חברות הביטוח הפניקס והראל (בעיקר לנוסטרו) וגם איילון, ובתי ההשקעות מיטב דש, אפסילון, אלומות וכן פסגות, שרכש בעיקר לקופות הגמל המפעליות להם הוא מנהל את ההשקעות. כן לקחה חלק במכרז קרן נוקד של רועי ורמוס ושלומי ברכה. ככל הידוע, חלק מההקצאות למוסדיים השתנו, בשל הביקושים הגבוהים שנרשמו בשלב הציבורי של המכרז.

באלטשולר שחם ציינו כי מתוך כלל התחייבויות המשקיעים המוסדיים, שיהיו זכאים לעמלת התחייבות מוקדמת של 2.5%, פחות מ-2% היו קשורים לגופים המפיצים.

מבחינת אלטשולר שחם הפיכת חברת החיסכון לטווח ארוך לציבורית אינה מהלך דרמטי כמו הפיכת בית ההשקעות כולו לחברה ציבורית. זאת מאחר וכבר היום מחויבת חברת הגמל והפנסיה של אלטשולר שחם בפרסום הדוחות הכספיים שלה, תוך התנהלות כמעין חברה ציבורית, כולל שימוש בדח"צים - כמו כל הגופים המוסדיים שמנהלים חיסכון לטווח ארוך, ובכפוף לרגולציה של רשות שוק ההון.

צרו איתנו קשר *5988