גידול בלתי פוסק בצריכת תכנים ברשת: אקמאי עולה לשווי של יותר מ-18 מיליארד דולר

חברת אקמאי מהווה שילוב נדיר בימינו של "צמיחה" ו"ערך" • ההאצה בקצב הצמיחה העתידי, לאור המשך הגידול בצריכת תכנים ברשת, במקביל לעליית נתח פעילות הסייבר הצומחת, תורמים לעלייה בתמחור החברה

עובד של אקמאי במטה החברה בקיימברידג', מסצ'וסטס  / צילום: Michael Dwyer, Associated Press
עובד של אקמאי במטה החברה בקיימברידג', מסצ'וסטס / צילום: Michael Dwyer, Associated Press

בשנים האחרונות אנו עדים לגידול מואץ של תעבורת האינטרנט, עקב שימוש אינטנסיבי במכשירי הסמארטפון, המאפשרים צריכת דאטה בהיקפים עצומים, במיוחד בצפיית וידיאו באינטרנט בפלטפורמות כמו יוטיוב, נטפליקס  וכד'.

נוסף על כך, גם מספר שיחות הווידיאו באמצעות אפליקציות וואטסאפ, סקייפ, זום ואחרות, גדל בצורה אקספוננציאלית, ובכך ערוצי המדיה והתקשורת הדיגיטלית מחליפים במהירות את ערוצי המדיה המסורתיים של טלוויזיה, טלפוניה קווית ואינטרנט נייח. היקפי התעבורה ברשת גדלים מדי שנה בקצב ממוצע של יותר מ-30%, ושיעורי הצמיחה בתוכני הווידיאו, הדורשים רוחב פס גדול יותר, גבוהים עוד יותר, ועומדים על 70%-80%.

הגידול המואץ בתעבורת הרשת מציב אתגר משמעותי בפני ספקי שירותי תקשורת, והתשתיות הנוכחיות לא עומדות בלחצי הביקוש לתכנים. המצב החמיר עוד יותר בעיצומו של משבר הקורונה, שבעקבותיו מאות מיליוני אנשים מצאו את עצמם נצורים בביתם, והגבירו את צריכת המידע והווידיאו על גבי האינטרנט. במקביל, החברות שהעבירו את עובדיהן לעבודה מרחוק נדרשו למצוא פתרונות יצירתיים כדי להבטיח עבודה שוטפת ללא שיבושים, וכן להתגונן מאיומי סייבר שפרצו כאש בשדה קוצים בתקופת מגפת הקורונה.

מובילה בבניית רשתות להפצת תכנים

הדרך היעילה ביותר להתמודדות עם אילוצי תשתיות תקשורת במקביל לגידול בהיקף תעבורת האינטרנט היא בניית רשת מבוזרת להפצת תכנים, המכונה (CDN (Content Delivery Network. החברה שעמדה ביסודות רעיון ה-CDN, ועדיין שומרת על מעמדה המוביל בתחום, היא חברת Akamai (סימול: AKAM), המדורגת Outperform באופנהיימר, עם מחיר יעד של 130 דולר. הערב המניה זכתה להעלאת המלצה מבית ההשקעות Cowen, ל'תשואת יתר' מ'תשואת שוק', מה שמקפיץ את המניה ביותר מ-7% הערב.

חברת אקמאי  נסחרת בשווי שוק של כ-18.3 מיליארד דולר ומציגה מחזור הכנסות שנתי של למעלה מ-3 מיליארד דולר, עם פעילות גלובלית בלמעלה מ-100 מדינות. החברה נוסדה בשנת 1998 והציגה מאז צמיחה גבוהה לאורך זמן, לאור הצלחת רשת מבוזרת גלובלית של מאות אלפי שרתים שהקימה, המאפשרת ניהול וייעול תעבורת נתונים על גבי האינטרנט. החברה היא השחקנית המובילה בתחום שירותי הפצת תכנים ברשת, והיא מספקת את שירותיה למרבית חברות האינטרנט - הן לחברות ענק כמו מיקרוסופט, אפל, גוגל ופייסבוק, הן לחברות מדיה כמו נטפליקס ודיסני, והן לחברות שירותי טלקום ברחבי העולם.

נוסף על פעילותה בשוק ה-CDN, שוק בוגר המתאפיין בהתמתנות שיעורי צמיחה ובהשקעות עתק שבוצעו בשנים האחרונות בתשתית האינטרנט והענן, פעילה אקמאי גם בתחומי אבטחת מידע וסייבר. פעילות הסייבר, האחראית לכשליש מסך הכנסות החברה, מהווה את מנוע הצמיחה העיקרי עבור אקמאי, עם צמיחה שנתית בקצב של כ-30%, זאת בהשוואה לשיעורי צמיחה חד-ספרתיים בתחום ה-CDN המסורתי. פתרונות החברה בתחום הסייבר כוללים מוצרים למניעת מתקפות מבוזרות (DDoS), אבטחת דפי האינטרנט מפריצות האקרים (WAF) ועוד. הגידול המואץ במספר המתקפות ברשת, שאף התגבר בתקופת משבר הקורונה, מעלה את מודעות הארגונים לנושא איומי סייבר, ובכך תומך בהמשך צמיחה של אקמאי בתחום.

תשואת מניית אקמאי בהשוואה למדד נאסדק כללי ב? השנים האחרונות
 תשואת מניית אקמאי בהשוואה למדד נאסדק כללי ב? השנים האחרונות

פעילות אקמאי הפגינה חסינות רבה בתקופת משבר הקורונה, ואף נהנתה מהאצה בקצב הצמיחה, לאור הביקושים החזקים מצד הארגונים לפתרונות ניהול תעבורה ברשת ואבטחת מידע וסייבר. החברה עקפה את תחזיות האנליסטים ברבעון הראשון 2020 וסיפקה תחזית גבוהה מהצפוי לרבעון הבא, עם צפי להאצה בקצב הצמיחה במקביל לשיפור בשיעורי רווחיות. חברת אקמאי נהנית מרווחיות גבוהה במיוחד, עם שיעור EBITDA גבוה של כ-43%, מייצרת תזרים מזומנים מפעילות שוטפת של למעלה ממיליארד דולר, וזאת לצד שמירה על מאזן חזק.

חברת אקמאי מהווה שילוב נדיר בימינו של "צמיחה" ו"ערך", עם שיעורי צמיחה חד-ספרתיים גבוהים בהכנסות ודו-ספרתיים ברווח, שיפור עקבי בשיעורי הרווחיות ויצירת תזרים מזומנים חזק. החברה שומרת על מעמדה המוביל בשוק ה-CDN על אף תחרות עזה, ומנצלת את מובילותה בשוק זה לצורך חדירה לתחומי צמיחה חדשים בשוק הסייבר הצומח.

למרות הצלחה עסקית לאורך שנים, נסחרת מניית AKAM בתמחור חסר מול ממוצע מכפילי חברות התוכנה והענן, במכפיל רווח של 19, במכפיל EV/EBITDA של 12 ובמכפיל מכירות של 5 לתחזיות 2021, רמות תמחור בין הנמוכות במגזרי התוכנה, הענן והסייבר. להערכתנו, האצה בקצב הצמיחה העתידי, לאור המשך הגידול בצריכת תכנים ברשת, במקביל לעליית נתח פעילות הסייבר הצומחת, הם הגורמים שאמורים להוביל לעלייה בתמחור החברה. 

הכותב הוא אנליסט בכיר במחלקת המחקר של אופנהיימר ישראל. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

צרו איתנו קשר *5988