ישראל חוגגת 61: מופעי יום העצמאות, הדלקת המשואות וזיקוקי הדינור - התחלפו בטקסי ה"מנגלים" המסורתיים

12 מכובדים הדליקו משואות שהיו השנה בסימן 100 שנים לעיר תל אביב ; יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין בטקס הפתיחה של אירועי יום העצמאות: "המעבר מקודש לקודש, מ'יזכור' ל'הלל' - זהו סיפורו האמיתי של היום הזה"

לאתר חדשות ערוץ 2 (Mako / רשת)

ישראל חוגגת 61: רבבות יצאו אמש להשתתף בחגיגות העצמאות ה-61 הרשמיות של מדינת ישראל. החגיגות נפתחו אמש ברחבי הארץ, עם סיום אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.

מנגלים, טיולים וחידון התנ"ך

הבוקר (ד') מתקיימות מרבית הפעילויות ברחבי הארץ, ובמסגרתם ינפנפו מרביתנו על המנגלים ויהנו ממנות בשר איכותיות. מי שיבחר דווקא להישאר בבית, יוכל ליהנות מהמסורת הבלתי נגמרת, של צפייה בחידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי. עשרות בני נוער יהודים מ-40 מדינות הגיעו לירושלים - רק 16 מהם יעפילו לשלב הגמר. אבשלום קור ינחה גם השנה, באירוע שישודר החל מהשעה 11:00 בערוץ הראשון.

במגן דוד אדום היערכות שיא כבר מאתמול. רמת הכוננות הועלתה, וברחבי הארץ יהיו מאות פרמדיקים בכוננות. מנכ"ל מד"א הודיע כי 700 אמבולנסים יהיו ערוכים לטפל באירועים, במידת הצורך.

טקס הדלקת המשואות

בהר הרצל בירושלים התקיים אמש הטקס המרכזי של הדלקת המשואות, בהשתתפות יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. "הגאווה הדומעת של כל אחד מאתנו, כאן, בהר הזיכרון הלאומי ובכל מקום בו פועם לב ישראלי, ברגע שבו אנו עוברים מקודש לקודש, מ'יזכור' ל'הלל' - זהו סיפורו האמיתי של היום הזה", אמר ריבלין בטקס הפתיחה של אירועי יום העצמאות.

"רק לאחרונה עמדנו נפעמים למראה גיבורי החיל שחירפו נפשם במבצע "עופרת יצוקה". גרוננו נשנק למראה דמויות מופת החיות בתוכנו, ממש כאן, בישראל של 2009 - זו השואפת כל כך לנורמליות, זו שיותר מכל הייתה רוצה קצת מנוחה. גבורתם מזכירה לנו אילו תעצומות נדרשות ותדרשנה מעמנו כדי לקיים כאן חיים נורמליים במציאות לא נורמלית", הוסיף ריבלין.

ריבלין הדליק משואה והקדיש אותה גם לכבוד גלעד שליט, שעדיין לא שב מן המשימה שאליה יצא בשליחותנו, לתושבי עוטף עזה וחלוצי גוש קטיף.

המשואות: מצ'יץ' עד קובי אוז

12 מכובדים הדליקו את 12 המשואות של יום העצמאות שהיו השנה בסימן 100 שנים לעיר תל אביב. העיר העברית הראשונה. את המשואה הראשונה הדליק ראש העירייה השביעי של תל אביב, שלמה (צ'יץ') להט.

את המשואה השנייה הדליק חזן העיר תל אביב, הרב אברהם חיים אדלר. את המשואה השלישית הדליקה הציירת והפסלת לאה מג'רו-מינץ, נכדתו של שמעון רוקח, יוזם ומקים נווה צדק.

את המשואה הרביעית הדליק המדען מנחם (חמי) גוטמן, פרופסור בדימוס לביופיזיקה, מנחה קבוצת מחקר באוניברסיטת תל אביב ובנו של הצייר והסופר נחום גוטמן. את המשואה החמישית הדליק יאיר רוטלוי, דור שלישי לתעשיינים.

את המשואה השישית הדליקה שולה וידריך, שעסקה בחקר העיר תל אביב. את המשואה השביעית הדליקה השחקנית יבגניה דודינה שעלתה לישראל מבלרוס והיתה ממקימי תיאטרון גשר ביפו.

איש הרדיו עמיקם גורביץ הדליק את המשואה השמינית. את המשואה התשיעית הדליק יונס יוסף נזריאן, ממיסדי קרן תל אביב, יליד טהרן, שהוברח לישראל ב-1949, שב לאיראן וחזר לתל אביב בעקבות המהפכה האיסלמית.

המוזיקאי קובי אוז שעבר משדרות לתל אביב הדליק את המשואה העשירית. את המשואה ה-11 הדליק נציג צה"ל, סגן-אלוף אורן כהן, מפקד גדוד 13 בחטיבת גולני שאיבד ארבעה מלוחמיו במבצע עופרת יצוקה. את המשואה ה-12 הדליקו מיכל סמדר מירון ואנג'ליקה יואבוב, המייצגות את תנועות הנוער בתל אביב.

בת"א חוגגים כל הלילה

בתל אביב ניצלו את ההזדמנות לחגוג גם 100 שנים לייסודה של העיר העברית הראשונה במספר מוקדים ברחבי העיר: בכיכר רבין התקיים ערב שירה בציבור בהשתתפות הגרובטרון, עינת שרוף, "הכל עובר חביבי" ועוד. המופעים לוו בזיקוקי די-נור. ברחבת המשכן לאומנויות הבמה, החוגגים יכלו לרקוד אל תוך הלילה, בבימת ריקודי העם המיוחדת שהוקמה.

במרכז שדרות רוטשילד נערכה פעילות יוצאת דופן במעט, ביוזמה פרטית של תושבי העיר. תפילה חגיגית מלווה בריקודים, שירה ונגינה. "המטרה היא להתייחס ליום העצמאות במימד ערכי ועמוק יותר, מאשר המוצע כיום", אמרו מארגני האירוע. ברמת גן הוקמו 12 בימות שונות, ובהן הופיעו טובי אומני ישראל, ובהשתתפות להקות מחול מקומיות. גם סרטים הוקרנו על מספר מסכי ענק ברחבי העיר.

באבן יהודה נפצע באורח אנוש מפעיל זיקוקים של יום העצמאות כתוצאה מפיצוץ של כוורת זיקוקים אשר פגעה בפניו, אירוע אשר עצר את החגיגות במקום עד להגעת משטרה וגורמי ההצלה.

זוכרים את הנופלים

לפני תחילת החגיגות, שסימל המעבר מעצב לשמחה, עם ישראל כולו ציין אתמול (ג') את יום הזיכרון השנתי לחללי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה. בשעה 11:00 נשמעה ברחבי הארץ צפירה בת שתי דקות ונפתחו הטקסים הרשמיים בבתי העלמין. עוד קודם לכן התקיימו טקסי זיכרון שונים בבתי העלמין ובאנדרטאות ברחבי הארץ.

בשעה 09:00 התקיימה אזכרה לחללי משטרת ישראל, בהר הרצל בירושלים. באותה שעה התקיים טקס זיכרון לזכר היהודים שנרצחו בפיגועי טרור ואירועים אנטישמיים בעולם. בתל אביב התקיים טקס זיכרון לזכר היהודים שנרצחו בפיגועי טרור ואירועים אנטישמיים בעולם.

בשעה 11:00 נפתח טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל בקרית שאול, בהשתתפות שר הביטחון. כמו כן נערך טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בחלקה הצבאית בהר הרצל בהשתתפות ראש הממשלה, נשיא המדינה, יו"ר הכנסת, הרמטכ"ל ומפכ"ל המשטרה.

בנוסף, התקיימו גם טקסים לזכר החללים הבדואים והדרוזים, בצומת המוביל ובעוספיה. בשעה 13:00 הניח יו"ר הכנסת את זר הכנסת בטקס האזכרה הממלכתי לחללי פעולות האיבה באנדרטה לזכר חללי פעולות האיבה בהר הרצל. ב-16:00 התקיים טקס זיכרון ללוחמי הפלמ"ח, במוזיאון הפלמ"ח בתל אביב.

22,570 דגלים על הקברים

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה נפתחו עם הישמע צפירה בת דקה - ולאחריה נערך הטקס המרכזי ברחבת הכותל. חיילי צה"ל וקציניו יניחו השנה 22,570 דגלים על קבריהם של כל חללי מערכות ישראל - מיום הזיכרון לפני שנה בדיוק נוספו לרשימה הארוכה של נופלי מדינת ישראל עוד 133 חללים.

צרו איתנו קשר *5988