3 אסטרטגיות לניצחון השוק

מהקסם של גרינלבט ועד לרובוט של דורפן

אם אתם חסידים של תיאוריית השוק היעיל, הכתבה הזו לא מיועדת עבורכם, אבל אם אתם מאמינים, כמוני, שניתן באופן עקרוני לנצח את השוק, אין סיבה שלא תאמינו בקיומן של הנוסחאות הבאות:

1. מניות הנט-נט של בנג'מין גראהם

אבי השקעות הערך תיאר בספרו "המשקיע האינטליגנטי" אסטרטגיית השקעה פשוטה לביצוע, שהציגה תשואות מרשימות למדי לאורך השנים. הרעיון הוא לרכוש סל מניות של חברות שנסחרות במחיר נמוך משני שלישים משווי הנכסי הנקי שלהן (נכסים לזמן קצר בניכוי כול ההתחייבויות).

אף שגראהם עצמו רכש תיק של כ-100-70 מניות כאלו, בדיקות אמפיריות מראות שגם אם תבנו תיק של כ-30-25 מניות בלבד, ותחזיקו כל אחת מהן בין שנתיים לשלוש, אתם צפויים לנצח את השוק.

חיסרון השיטה נעוץ בקושי ליישמה בימי שגרה, משום שלא קיימות מניות רבות כאלה בנמצא, אך לאחר ירידות בשוק הן צצות כמו פטריות אחרי הגשם. בבורסה הישראלית יש רק שתיים-שלוש חברות נט-נט מזעריות, אך בארצות הברית תוכלו למצוא מבחר גדול יותר, לדוגמה Asta Funding, Inc (ASFI), (Adams Golf (ADGF, (Digirad Corporation (DRAD.

2. תיק הרובוט של ג'ון דורמפן

מנהל ההשקעות ואחד מכותבי הטורים הפיננסיים בבלומברג, הציע אסטרטגית השקעה אוטומטית פשוטה לבניית תיק מניות אותו כינה "תיק הרובוט". ה"רובוט" מתחיל מכל המניות בשוק האמריקאי בעלות שווי שוק גבוהה מ-500 מיליון דולרים (לשוק הישראלי סננו לדוגמה לפי מינימום של 300 מיליון שקלים בשביל לדוג מניות עם סחירות נוחה).

כעת, נמחקות מהרשימה כול החברות עם חובות הגבוהים מההון העצמי, ואלה שלא היו רווחיות על סמך 12 החודשים האחרונים. מתוך החברות שנותרו, מורכב תיק הרובוט מעשר המניות בעלות מכפיל הרווח הנמוך ביותר. את המניות הללו מחזיקים במשך שנה, ולאחר מכן מחליפים בעשר חדשות.

בשמונה השנים שבהן פעלה האסטרטגיה בפועל, היא הניבה תשואה שנתית ממוצעת מדהימה של 34%, הרבה מעל תשואת השוק באותה התקופה. אם אתם מעוניינים להתחיל את האסטרטגיה בימים אלה, עשר המניות של תיק הרובוט הישראלי יהיו: וילאר, נטו אחזקות, קסטרו, נטו מלינדה, פמס, גב ים, שטראוס, אופיר אופטרוניקה, מטריקס, סנו.

3. נוסחת הקסם של ג'ואל גרינבלט

על פי אסטרטגית המניות הקסומות של המשקיע המצליח, המוצגת בפירוט ב"ספר הקטן שמכה את השוק", עליכם לבחון את כל המניות בשוק על פי שני קריטריונים: תשואת הרווח (Earning Yield, הרווח לפני מס מחולק בשווי החברה), כלומר כמה מרוויחה החברה ביחס לשווי בו היא נסחרת, והתשואה על ההשקעה שלהן (Return On Capital), המלמדת כמה כסף מרוויחה החברה על כל סנט שהושקע בה.

המניות הקסומות של גרינבלט יהיו אלה בעלות הערכים הגבוהים ביותר עבור שני הקריטריונים הללו גם יחד. על פי הבדיקה של גרינבלט, תיק מניות הקסם הביס את השוק עם תשואה שנתית ממוצעת של כמעט 31% ב-17 השנים בהן נבדק. גרינבלט גם מצא כי השיטה אינה עובדת בכל שנה, ולכל היותר היא הפסידה לשוק במהלך ארבע שנים ברציפות.

מאז פורסמה השיטה לפני כארבע שנים, נראה כי תיקי מניות שנוהלו לפיה הניבו תוצאות גרועות מאלו של השוק, ולכן ייתכן שכעת זמן טוב להשקיע באמצעותה. גרינבלט מציג באתרו רשימת מניות קסומות הנסחרות בארצות הברית. אם אתם מעוניינים דווקא במניות ישראליות, חמש הנמצאות גבוה ברשימה בימים אלה (מעל שווי שוק של 500 מיליון שקלים) הן אמות, מטריקס, מליסרון, רמי לוי ופרטנר.

yinon@bursa4u.com

צרו איתנו קשר *5988