לא אקזוטי: הפרויקטים של אלרן בתאילנד בסכנת הקפאה

שלושת הפרויקטים בפתאיה גרמו לחברה הפסד כואב של 9 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2009, וזאת בהמשך להפסד של כ-18.2 מיליון שקל שרשמה בגינם ב-2008 ■ אלרן נדל"ן מתנהלת ברבעונים האחרונים תחת אזהרת "עסק חי"

לפני שנתיים, כששוק הנדל"ן הגלובלי היה בשיא פריחתו, החליטה אלרן נדל"ן , מקבוצת אלרן השקעות של גדי ודורי דנקנר, להשקיע ביעד תיירותי המוכר היטב לישראלים - תאילנד. אלא, שמאז התקבלה ההחלטה על השקעה במספר פרויקטים ברחבי המדינה, ההפסדים בגינם רק הולכים ומתעצמים. ואם זה לא מספיק, הרי שסכסוך בין אלרן נדל"ן לשותפיה המקומיים מאיים להוריד את ההשקעה כולה לטימיון.

תחילת הסיפור באפריל 2007, אז הקימה אלרן נדל"ן חברה בת שתבצע עבורה השקעות במזרח הרחוק. אלרן חברה לשותפים מקומיים בשלושה פרויקטים באזור פתאיה, ונכנסה להשקעה בפרויקט נוסף באי הנופש קו-סאמוי. "חיפשנו מקום השקעה עם פוטנציאל רווח עודף, ותאילנד עלתה על הפרק", סיפר מנכ"ל אלרן נדל"ן, דורון זנדר, בראיון ל"גלובס" באותה שנה.

אלא, שאז התרחש המשבר הגלובלי, שפגע בעיקר בסקטורי הפיננסים ובנדל"ן, ולא פסח גם על המדינה האקזוטית, כשהוא מוכיח כי תאילנד אולי אטרקטיבית לתיירים ישראלים, אך לא בהכרח ליזמים מארץ הקודש.

בעקבות המשבר, והפסדים כבדים שהסבו לה הפרויקטים התאילנדיים, הוציאה אלרן בדצמבר 2008 בקשה לשותפיה, שהיו אחראים גם על ניהול הפרויקטים, לצמצם באופן משמעותי את הזרמת הכספים לקידום פרויקט WaterFront שבפתאיה, וזאת עד "להתאמת מבנה העלויות למצב השוק החדש". באלרן טענו אז, כי בעקבות השינויים בשוק הנדל"ן הגלובלי נוצרה חריגה מהתוכנית העסקית של הפרויקט, והדבר גרר חילוקי דעות מהותיים בין הצדדים.

משלא נענתה בקשתה של אלרן, לדבריה, היא שלחה בתחילת פברואר השנה הודעה לחברת הניהול של הפרויקט, שבבעלות שותפיה, על הפסקת שירותי הניהול שלהם ופיטורי חברת הניהול.

היום מתברר, כי הסכסוך בין הצדדים רק הולך ומחריף. אלרן דיווחה על מכתב ששלחה לשותפיה בפרויקטים בתאילנד, בדבר הפסקת שירותי הניהול המסופקים על ידי השותפים גם בשני הפרויקטים הנוספים של החברה בפתאיה. באלרן הדגישו במכתבם לשותפים, כי עד להסדרת חילוקי הדעות בין הצדדים נדרשים שותפיה שלא לבצע כל פעולה בפרויקטים המדוברים, והם למעשה יוקפאו. בפני שותפיה של אלרן עומדת האפשרות לפנות לבורר שיגשר בין הצדדים, אך נכון לעכשיו לא ידוע אם יש בכוונתם לעשות זאת.

שלושת הפרויקטים בפתאיה גרמו לחברה הפסד כואב של 9 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2009, וזאת בהמשך להפסד של כ-18.2 מיליון שקל שרשמה בגינם ב-2008, בין היתר בעקבות הפחתות שווי שבוצעו לשניים מהפרויקטים המדוברים. זאת ועוד, בנובמבר 2008 הודיעה אלרן נדל"ן על הפסקת מעורבותה בפרויקט לבניית וילות יוקרה בקו-סאמוי, לאחר שרשמה בגינו הפסד של 574 אלף שקל.

אלרן נדל"ן, בדומה לאלרן השקעות, מתנהלת ברבעונים האחרונים תחת אזהרת "עסק חי" שהעניקו לה רואי החשבון, בעקבות הפסדים כבדים, גירעון תזרימי מפעילותה השוטפת וגירעון של 27.1 מיליון שקל בהון העצמי. לאלרן נדל"ן שתי סדרות אג"ח בהיקף כולל של כ-131 מיליון שקל.

צרו איתנו קשר *5988