הוגשו כתבי אישום נגד 3 מקורבים לשר ישראל כץ

מיכאל אילון, יועצו ואיש אמונו של כץ ומנכ"ל מועצת הצמחים לשעבר; מרדכי הלפרין, מנהל מועצת הלול לשעבר; ומירי אזולאי, ששימשה כעוזרת של אילון; מואשמים בעבירות מירמה והפרת אמונים

פרקליטות מחוז מרכז הגישה הבוקר (ה') לבית משפט השלום בראשון-לציון כתבי אישום נגד בכירים לשעבר במשרד החקלאות המקורבים לישראל כץ, שר החקלאות לשעבר ושר התחבורה כיום.

השלושה הם מיכאל אילון, יועצו ואיש אמונו של כץ ומנכ"ל מועצת הצמחים לשעבר; מרדכי הלפרין, מנהל מועצת הלול לשעבר; ומירי אזולאי, ששימשה כעוזרת של אילון.

אילון מואשם בביצוע עבירות של מירמה והפרת אמונים, זיוף מסמך, שימוש במסמך מזויף ובעבירות נוספות. הלפרין מואשם בעבירות מירמה והפרת אמונים, קבלת דבר במירמה ועבירת מנהלים. אזולאי מואשמת במירמה והפרת אמונים, זיוף מסמך ובעבירות נוספות.

על-פי כתבי האישום, אילון מינה בשנת 2004, בזמן היותו מנכ"ל מועצת הצמחים, את עו"ד דוד שמרון, שאיתו היתה לכץ היכרות על רקע פוליטי, לתפקיד היועץ המשפטי של המועצה, ללא מכרז וללא הליך מסודר של בחינת מועמדים.

עוד נטען בכתב האישום כי אילון אישר לשמרון הגדלת שכר-טרחה לסך של 18 אלף דולר מדי חודש, וכדי להסתיר את ההתנהגות האסורה ממבקר המדינה "זייף עם אזולאי מסמך שבו נרשם, באופן שקרי, כי התקיימה פגישה בנוכחות שני הנאשמים כד לבחון את המינוי, בעוד שזו כלל לא התקיימה. לפי כתב האישום, נרשם במסמך המזויף גם כי "ההתקשרות עם יועץ משפטי למועצת הצמחים פטורה מחובת מכרז".

הוצאות על חשבון המועצה

אילון מואשם עוד כי מינה את שעיה סגל, בעל חברת הפרסום קו האופק, לתפקיד מפיק עיתון מועצת הצמחים, בעקבות פנייתו של סגל לשר כץ, ללא שהנושא הובא לידיעת הגורמים הרלוונטיים וללא מכרז. בכתב האישום נטען כי גם בנוגע למינויו של סגל יצרו אילון ואזולאי מסמך סיכום ישיבה מזויף, שמטרתו הייתה לטשטש את הליך הבחירה הבלתי חוקי.

סעיף אישום נוסף נגד אילון ואזולאי נוגע למינוי לא כשר של חבר מרכז הליכוד, גד קמרון, לתפקיד היועץ הביטוחי של המועצה. גם במקרה זה, נטען בכתב האישום, בוצע המינוי על רקע היכרותו של קמרון עם השר כץ, ללא מכרז ותוך זיוף מסמך במטרה לטשטש את המעשה.

אילון מואשם גם בכך שבמהלך אוקטובר 2004 עשה שימוש בכרטיס אשראי שקיבל מהמועצה להוצאותיו הפרטיות. על-פי הנטען, אילון שילם באמצעות הכרטיס שכר לימוד פרטי בסך יותר מ-21 אלף שקל לקריה האקדמית.

בנוסף מואשם אילון כי במסגרת תפקידו נהג ברכב ללא רישיון, ביצע תאונת דרכים וחייב בעלות התיקון, בסך כ-37 אלף שקל, את מועצת הצמחים.

אילון מואשם גם כי בעת שכיהן כעוזר בכיר של השר כץ, פעל בשיטתיות להעסקת 14 פעילי ליכוד ברשות הצמחים, בניגוד לנוהל העסקת עובדים בשירות המדינה וכדי לקדם את מעמדו הפוליטי. כמו כן, מואשם אילון כי התקשר בשם מועצת הצמחים עם "הגן הבוטני האוניברסיטאי שליד ירושלים" בעת שאחיו, יצחק אילון, שימש כמנכ"ל הגן, והקים מרכז להכשרת חקלאים בתמורה לכחצי מליון שקל ששילמה המועצה לגן הבוטני.

ציוד אבטחה פרטי

מרדכי הלפרין, מנהל מועצת הלול לשעבר, מואשם ב-3 סעיפי אישום. בראשון נטען כי סיכם בנובמבר 2003 עם רו"ח בועז גזית שיבצע ביקורת חשבונית במועצת הלול, בתמורה לשכר-טרחה של יותר מ-100 אלף שקל, ללא מכרז וללא אישור ועדת המכרזים לפטור ממכרז.

בסעיף האישום השני מואשם הלפרין כי ניצל לרעה את תפקידו ומעמדו עת גייס את עובדי המועצה לעבוד על סקר פוליטי שאינו קשור לעבודתם.

באישום השלישי מואשם הלפרין כי ב-2004 פעל בניגוד עניינים ומירמה וגרם לרכישת ציוד במימונה של מועצת הלול, כשהוא מסתיר מהמועצה את העובדה שהציוד הותקן בביתו לצרכיו הפרטיים. כתב האישום מפרט כי הלפרין רכש ציוד אבטחה לביתו הפרטי, בעלות של עשרות אלפי שקלים, כדי להתגונן מפני משפחה ממושב דלתון עמה היה לו סכסוך כספי על רקע פרטי.

חקירתם של הנאשמים החלה בעקבות דו"ח מבקר המדינה ממאי 2005, שכלל ממצאים שהעלו חשדות למעורבות שר החקלאות דאז, ישראל כץ, וגורמים נוספים, במינויים פוליטיים ובפעולות פסולות אחרות במשרד החקלאות ובגופים הקשורים עמו.

היועץ המשפטי לממשלה הורה על פתיחה בחקירה פלילית בפרשה זו. בספטמבר 2009 הודיע היועמ"ש לשר כץ כי הוחלט לסגור את תיק החקירה בעניינו בפרשות אלה.

כתבי האישום הוגשו על-ידי עורכות הדין עידית ברנע ואליאנא דניאלי מפרקליטות מחוז מרכז.

צרו איתנו קשר *5988