המשט הלבנוני יוצא לעזה; ישראל תחזיר לטורקיה את ה'מרמרה'

ספינה באה, ספינה הולכת: לאחר שקיבלו אישור מהממשל בביירות, מתכוונים אנשי משט הסיוע הלבנוני לצאת לרצועת עזה דרך קפריסין ולנסות לשבור את המצור הימי על הרצועה ■ בתוך כך, ישראל החליטה להשיב את ה"מרמרה" לטורקיה

כוחות הביטחון בישראל נערכים לקראת הפלגת שתי ספינות סיוע מלבנון לעזה, שאמורות לצאת לדרכן כבר היום (ו') או מחר.

בישראל מבהירים היום שלא יאפשרו לספינות "המשט הלבנוני" להגיע ליעדן. שגרירת ישראל באו"ם, פרופסור גבריאלה שלו, העבירה מכתב למזכ"ל באן קי מון, ובו היא מבהירה כי ישראל שומרת על זכותה להשתמש בכל הדרכים העומדות בפניה למנוע מהמשט לשבור את המצור הימי על הרצועה.

שתי הספינות שנמצאות בנמל טריפולי קיבלו אור ירוק להמשיך במסלולן דרך קפריסין ומשם לרצועת עזה. המשט עצמו נמצא בשלבים אחרונים של התארגנות, ומארגניו יחד עם הפעילים מבטיחים כי הן יפליגו לכיוון עזה כאמור, כבר היום או מחר.

שר התחבורה הלבנוני ראזי עריידי אישר למשט לצאת מתחומו של נמל טריפולי והודיע כי לבנון אחראית לו באופן מוחלט. על פי דיווחים שונים, על הספינות צפויות להיות תרופות כימותרפיות לילדים ולנשים, וכן סיוע הומניטרי רחב היקף.

בתוך כך, החליטה היום ישראל להשיב את ספינת ה"מרמרה" וספינות נוספת שהשתתפו במשט הטורקי לעזה - לטורקיה, כחודשיים לאחר שהגיעו לנמל אשדוד. הצעד נעשה לאחר מו"מ בין הצדדים, ובו הובטח כי הספינות לא ישמשו למשטים נוספים.

המשט הטורקי השני עומד בפני ביטול

מארגני משט ה"מרמרה 2" הטורקי הודיעו בתחילת השבוע כי הם דוחים את יציאת המשט לכיוון חופי עזה לפחות בחודשיים - אחרי סיום חודש הרמדאן. הם הדגישו כי הסיבה לכך היא החג עצמו, אולם נראה כי יציאתו של המשט בכלל מוטלת בספק.

"אנו רוצים לאפשר למספר רב של משתתפים ככל שניתן שיעלו על הספינות", אמרו מארגני המשט, מה שמצביע פעם נוספת על מידת ההיענות של הציבור הטורקי ליטול חלק במשט נוסף לכיוון חופי עזה.

למרות זאת, הבטיחו אנשי המשט: "ייטלו בו חלק ארגונים ופעילים רבים". הודעה זו מצטרפת לגל העמימות סביב יציאתו, אם בכלל, של המשט הטורקי לכיוון עזה. בולנט ילדרים, ראש ארגון ה-IHH הטורקי, שעמד מאחורי המשט הראשון ושהבטיח כי ייצא משט נוסף - עדיין לא מוכן לנקוב בתאריך ספציפי ליציאת המשט.

ילדרים עצמו הבטיח בסוף השבוע שעבר כי בקרוב מאוד יחודש המסע לעזה לא רק מהים: "גם שיירות דרך היבשה ייצאו לרצועה", הבטיח במהלך כינוס שנערך באיסטנבול. "בחודשים הקרובים ייצאו לעזה משטים נוספים, ושיירות נוספות דרך היבשה. זאת, לצד הפתעות רבות אותן נחשוף בקרוב", הצהיר.

בחודש שעבר הבטיח ילדרים בראיון שהעניק לאחד העיתונים הערביים כי "כל משפחות השהידים מהמשט הראשון לעזה רוצות ליטול חלק במשט הבא". ילדרים, שהיה עצמו על ספינת ה"מרמרה", הוסיף: "אנשים עוצרים אותי ברחוב ומבקשים ממני לרשום את שמותיהם למשט הבא". הוא הוסיף: "הפעם מספר המשתתפים יהיה גבוה יותר, וממדינות שונות בעולם".

צרו איתנו קשר *5988