עופר מנירב: שוקל הגשת קובלנה פלילית נגד ליאור חורב

עקב "חשיפת גלובס": מנירב שוקל גם הגשת תביעה אזרחית נגד כל המעורבים בשליחת האימיילים המכפישים בקמפיין לנשיאות לשכת רו"ח ■ בינתיים מתבררים פרטים חדשים: חורב נפגש עם האלוף אבי מזרחי בשירות המילואים

עופר מנירב עשוי לנקוט צעדים משפטיים נגד ארד תקשורת והמנכ"ל ליאור חורב בעקבות ההכפשות נגדו בזמן קמפיין הבחירות לנשיאות לשכת רואי החשבון.

"אני שוקל הן הגשת תביעה אזרחית נגד כל המעורבים בפרשת שליחת האימיליים המכפישים נגדי במהלך קמפיין הבחירות ללשכת רואי החשבון, והן הגשת קובלנה פלילית נגד ליאור חורב, שניהל את הקמפיין", אמר היום (א') מנירב ל"גלובס".

בסוף השבוע האחרון חשף "גלובס" כי מי שעמד מאחורי שליחת האימיילים האנונימיים המכפישים נגד מנירב במהלך קמפיין הבחירות לראשות לשכת רואי החשבון, שהתקיימו בספטמבר 2009, היה משרד ארד תקשורת, שייצג את רו"ח יגאל גוזמן המנוח.

מתצהיר ותכתובת מיילים שהגיעו לידי "גלובס", עולה כי ארד תקשורת שכרה את שירותיה של חברת אימייליון, המחזיקה בשרת בארצות הברית, כנראה במטרה להסוות את העובדה שהמשרד עומד מאחורי המיילים הפוגעניים. חברת ההפצה אף התבקשה להכחיש את הקשר שלה לשליחת המיילים.

מנירב הגיש תביעה נגד מנכ"ל חברת אימייליון, עופר האפרתי, ולאור המלצת נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז, הילה גרסטל, הגיעו הצדדים לפשרה. האפרתי החליט מרצונו לחשוף בתצהיר את העובדה כי ארד הזמינה את שירותיו וכן פרסם התנצלות בגין הפגיעה בשמו הטוב של מנירב.

"אין לי אחות"

"איסוף הפרטים לקח לי חודשים ארוכים והשלמת הנתונים היתה רק לפני כחודש ומחצה. בעקבות קבלת התצהיר ממנכ"ל אימייליון, עם כל הפרטים המצויים בו, אני שוקל את המשך הצעדים", מספר מנירב ונזכר בתקופה שבה נאלץ להתמודד עם ההכפשות שהוטחו בו.

"כמעט שאי אפשר להתמודד עם דבר כזה", אומר מנירב ומוסיף: "מה עוד שזה לא רק נשלח במייל לכל חברי לשכת רואי החשבון, אלא בארד דאגו גם להוציא את זה לעיתונות. בתקופה ההיא הייתי נתקל במבטים של אנשים, שראיתי שהם יודעים אבל לא נעים להם לשאול אותי, ונתקלתי בלקוחות שבחצי פה מנסים לברר מה קורה. כך מצאתי את עצמי מנסה להסביר לכולם שאין לי אחות".

הסוגיה המעניינת ביותר בפרשה היא ניסיון ההסתרה וההכחשה מצד משרדו של אייל ארד. עם פנייתו של עו"ד סביר רבין, המייצג את מנירב, לחברת אימייליון בדרישה לחשוף את מזמין השירות, פנה האפרתי, בחודש אוקטובר שעבר, לעו"ד לירן אלרם ממשרד ארד בבקשה להתייחסותו המיידית. בהתכתבות שהגיעה במלואה לידי "גלובס" עולה כי האפרתי כתב לאלרם: "נראה לי שאהיה חייב במוקדם או במאוחר לגלות מי הזמין את זה, אנא נסח לי מכתב תשובה. אני צריך כבר לענות לו".

התשובה שהתקבלה ממשרדו של ארד, על גבי נייר לוגו מסודר, הורתה לחברת אימייליון שלא לענות לעורך הדין. כותב עו"ד אלרם: "אנא אל תענה עדיין למכתב שקיבלתם. אני מתאם עם הלקוח (מטה הבחירות של יגאל גוזמן) תשובה כוללת על כל הנושא הזה. ייקח מספר ימים ואעביר לך תשובה מסודרת".

אלרם מוסיף ומעדכן את האפרתי: "בכל מקרה - אל חשש, זה בטיפול - הוא שולח מכתבים עכשיו לכל העולם ואשתו לאור ההפסד שלו בבחירות". בסוף המייל פונה אלרם בשאלה להאפרתי: "שאלתי היא כזו: האם אתם אכן מחויבים לחשוף מי הלקוח? האם לא עומדת לכם הגנה שהמיילים נשלחו משרת בחו"ל ולכן אין לו סמכות על כך?"

עפ"י תצהירו של האפרתי, במשך כחודש וחצי התעלמו ארד תקשורת מפניותיו. בדצמבר פנה פעם נוספת ודרש מענה. בעקבות כך, העביר לו אלרם את נוסח התגובה לאימייליון ועל פיו מתבקשת החברה לכתוב למנירב כי טענותיו מוכחשות. האפרתי עידכן את אלרם, כי הוא אינו יכול להכחיש את העובדות. בתגובה, ביקשו בארד תקשורת למתן את התגובה ולהכחיש שהמייל שנשלח הוא בבחינת הוצאת דיבה. האפרתי העדיף בסופו של דבר לא לשלוח את התשובה האמורה לעו"ד רבין, עד אשר נאלץ לבסוף בשל התביעה המשפטית לחשוף את מזמין שילוח הודעות הדואר האלקטרוני בהסכם הפשרה.

"התגברנו על משקעי העבר"

מנשיא לשכת רואי החשבון, דורון קופמן, נמסר בתגובה: "הפרטים שהתפרסמו בסוף השבוע הם חמורים ביותר ומצדיקים את טענותיי וטענות עופר מנירב לאורך הקמפיין ואחריו. כמי שנפגע ממסע ההכפשות, אני שמח ש"גלובס" חשף את האמת וגרם לצדק להיראות. אני סבור שלשכת רואי חשבון צריכה לקיים חשיבה ודיון מקיפים בנושא ניהול מערכות בחירות עתידיות כדי לשמור על האופי המקצועי ועל היושרה הבסיסית שצריכים לדעתי להתקיים בארגון מקצועי עם כללי אתיקה ברורים".

קופמן הוסיף: "כיום, הצלחנו להתגבר על משקעי העבר והלשכה חזרה לעסוק בעניינים מקצועיים ובקידום האינטרסים של כלל החברים. נראה לי שיש מקום למחשבה על אופן ניהול מערכות הבחירות הבאות, כך שנוכל לשמור כבודה של הלשכה ועל כבודם של כלל החברים".

ליאור חורב נפגש עם האלוף אבי מזרחי בשירות המילואים

אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, נפגש עם מנכ"ל ארד תקשורת ליאור חורב לפגישת עבודה אחת בזמן ששירת במילואים. כך נודע ל"גלובס". עוד נודע שחורב ייעץ למזרחי בעת שכיהן כראש מטה מפקדת זרוע היבשה, וגם זאת במסגרת שירות המילואים שלו. מזרחי מועמד לתפקיד רמטכ"ל, אך מעריכים כי הוא בעל הסיכויים הקלושים ביותר לזכות בתפקיד.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בצה"ל וביחידת דובר צה"ל משרתים עשרות אנשי מקצוע מתחומי העיתונות, הדוברות וכיוצא בזאת. פעילותם של אנשי המילואים הללו מוסדרת ומפוקחת, והמלצותיהם המקצועיות מועברות לאישורו של דובר צה"ל. שירות זה דומה במהותו למשפטנים המשרתים במילואים ובפרקליטות הצבאית ולרופאים המשרתים במיל' בחיל הרפואה".

דובר צה"ל הדגיש בתגובתו כי אנשי המילואים הללו אינם משמשים יועצים אישיים, אלא עוסקים אך ורק בתחום האחריות של החייל, הפיקוד או הזרוע הרלוונטיים. "ליאור חורב שירת במילואים במדור הדוברות של מפקדת זרוע היבשה. במהלך שירות המילואים שלו השתתף חורב בכמה פגישות שבהן השתתפו גם ראש הזרוע ודוברת הזרוע".

דובר צה"ל התייחס גם לשירותו של חורב בפיקוד מרכז, שעליו מופקד מזרחי: "כיום מוצב חורב בפיקוד המרכז ובמסגרת תפקידו נפגש עם מפקד הפיקוד ועם נציג דובר צה"ל בפיקוד לפגישת עבודה אחת ובה נדונו ענייני פיקוד המרכז בלבד".

מארד תקשורת נמסר בתגובה: "ליאור חורב שימש כחייל מילואים ותיק במפקדת זרוע היבשה במשך כמה שנים, ובאשר לפרטים על שירותו אנחנו מפנים לדובר צה"ל".

צרו איתנו קשר *5988