רשות ני"ע: איליק רוז'נסקי ניפח שווי נכסי דלק נדל"ן בבריטניה

(עדכון) - הרשות: רוז'נסקי הציג הערכות שווי מוגזמות כחלק מהניסיון למכור את חברת רודשף ■ פרקליטיו: "הוא פעל בתום-לב" ■ פרשנות / עירן פאר: הדירקטוריון לא ידע, תשובה לא שמע

הרשות לניירות ערך העבירה היום (א') לפרקליטות מיסוי וכלכלה את חומר החקירה נגד הלל (איליק) רוז'נסקי, לשעבר מנכ"ל דלק נדל"ן. על פי החשד, רוז'נסקי הגיש דו"חות כספיים ותשקיף חברה מטעים. כמו כן הוא חשוד בקבלת דבר במרמה ובעבירות נוספות על חוק העונשין.

לדברי הרשות, במרכז החקירה עומדת דלק נדל"ן, חברה ציבורית הנסחרת בבורסת תל אביב ועוסקת ברכישה, החזקה וניהול נדל"ן מניב בחו"ל באמצעות החברה הבת דלק בלרון בינלאומי ובאמצעות חברת DGRE . דלק בלרון עצמה עוסקת בהפעלת תחנות שירות בצדי הדרכים המהירות באנגליה באמצעות חברה זרה באנגליה, תחת המותג רודשף. לחברה גם עסקי נדל"ן בישראל.

על פי ממצאי חקירת הרשות, רוז'נסקי, שכיהן כמנכ"ל דלק נדל"ן עד יולי 2009, פעל לשינוי הסיווג החשבונאי של רודשף בספרי דלק נדל"ן, וזאת כדי להימנע מרישום פחת שנתי של כ-125 מיליון שקל בדו"חותיה הכספיים של החברה. לשם השגת מטרה זו, טוענת הרשות, הוביל רוז'נסקי מהלך שבמסגרתו נחתם הסכם ניהול עם צד נוסף והוא שאפשר את שינוי הסיווג החשבונאי.

החקירה, שהחלה בדצמבר 2009, חודשים מעטים לאחר שעזב רוז'נסקי את תפקידו כמנכ"ל, העלתה כי במסגרת אותו הסכם לא נעשתה העברת ניהול וסיכונים אמיתית מדלק נדל"ן לצד הנוסף כפי שנדרש בתקן החשבונאי. עוד עלה מהחקירה כי לצורך הימנעות מרישום הפחת החשבונאי, הטעו דלק נדל"ן ורוז'נסקי את הרשות ואת רואי החשבון ויצרו מצגי שווא ביחס להסכם הניהול שנחתם.

עוד טוענת הרשות כי בנובמבר 2008, על רקע המשבר הכלכלי העולמי ולאור התחייבויותיה הרבות של דלק נדל"ן ומצב תזרים המזומנים הקשה שהיתה מצויה בו, החליטה החברה להעמיד את רודשף למכירה. לפי ממצאי החקירה, כדי למנוע פיחות בשווי רודשף בדו"חות הכספיים, טען רוז'נסקי בפני רואי החשבון של החברה, באופן כוזב, כי אחת מהצעות הרכישה שהוגשו לדלק נדל"ן משקפת את מחיר המכירה הצפוי, אף שדובר על הצעה ראשונית ולא מחייבת, שרוז'נסקי היה מעורב בניסוחה וירדה במהרה מסדר היום.

לטענת הרשות, המחיר שנקב רוז'נסקי הביא לכך ששווי החברה שנרשם בדו"חותיה הכספיים היה גבוה בכ-50 מיליון פאונד מהשווי האמיתי. כמו כן, אופן הצגת הדברים הכוזבים על ידי רוז'נסקי שיפר גם את דו"ח תזרים המזומנים הצפוי של החברה - מקור מהותי לעמידת החברה בהתחייבויותיה.

הצעת רכישה שלא היתה

מחקירת הרשות מתברר כי רוז'נסקי לא הסתפק בכך ופעל בדרכים שונות כדי לרשום ב-2008 את החניונים שבבעלות חברה נכדה של דלק נדל"ן (הנכס המהותי ביותר של החברה) בערך גבוה במאות מיליוני שקלים מערכם האמיתי. לטענת הרשות, רוז'נסקי עשה זאת במטרה ברורה ומכוונת למנוע הפחתה משמעותית בדו"חות הכספיים של החברה בשנת 2008, שהיתה גורמת פגיעה ניכרת בתוצאות הכספיות של החברה.

על פי ממצאי חקירת הרשות, בדומה לרודשף, גם במקרה זה פעל רוז'נסקי ליצירת מצג כוזב שלפיו היתה הצעת רכישה רצינית עבור החניונים. בחקירה התגלה כי לא היתה הצעה לרכישה משום גורם וכי רוז'נסקי הוא זה שלמעשה ניסח את ההצעה ואף קבע את מחירה. לטענת הרשות, פעולותיו המטעות של רוז'נסקי תרמו אף הם לחיזוק הערכת השווי הגבוהה של החניונים.

עוד מתברר, כי רוז'נסקי נתן הסברים מטעים ולא נכונים ביחס לסיבת החלפת מעריך השווי של החניונים. הסיבה האמיתית להחלפה, טוענת הרשות, שאותה הסתיר מהרשות, מרואי החשבון וממעריך השווי החדש, היתה ההערכה הנמוכה שנתן המעריך הקודם.

עורכות הדין נוית נגב וגל הררי-גולדמן ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגות את איליק רוז'נסקי, מסרו בתגובה: "אנחנו חולקים לחלוטין על המסקנות שהציגה הרשות, שכן איליק פעל בתום לב, באופן תקין, נהוג ומקובל. במציאות של היום, השאלות המתעוררות בנושאים כלכליים הן מורכבות מאוד. למרות זאת, הרשויות באות וקובעות אמות מידה באופן רטרואקטיבי ובכך גורמות חוסר ודאות, לחשש מקבלת החלטות ולקושי מקבלת חוות דעת מקצועית. אנחנו מאמינים שהפרקליטות תבחן את העניין ותבין שאין מקום להעמיד לדין במקרה זה".

רוז'נסקי עצמו מסר בתגובה: "רשות ני"ע ביצעה את תפקידה על הצד הטוב ביותר תוך כדי שיתוף פעולה מלא שלי לגילוי האמת והעובדות. לצערי ממצאי החקירה והעובדות שעולות מטענות הרשות ומהודעתה אינם מקובלים עליי ואינם נכונים. בטוחני שלאחר שהנושא ייבדק בפרקליטות, המסקנות יובילו לאמת ולסגירת תיק החקירה".

המבחן הגדול של בית המשפט הכלכלי

ב-15 בדצמבר יפתח בית המשפט הכלכלי את שעריו ויעסוק בין השאר בעבירות ניירות ערך. אם תחליט פרקליטות מיסוי וכלכלה במחוז תל אביב, שאליה הועברו מסקנות חקירת הרשות בפרשת דלק נדל"ן, להגיש כתב אישום נגד איליק רוז'נסקי, מנכ"ל החברה לשעבר, יהיה זה התיק הגדול הראשון והמשמעותי ביותר שבו יעסוק בית המשפט הכלכלי.

אם יגובש כתב אישום, הרי ששופטי בית המשפט ובעיקר, ככל הנראה, השופט חאלד כבוב המתמחה במשפט פלילי ודן בעבר בתיקי עבירות ניירות ערך, יממשו בדיוק את חזונו של זוהר גושן, יו"ר רשות ניירות ערך, באשר לייעודו ומומחיותו של בית המשפט הכלכלי. זה יהיה גם המבחן האמיתי של גושן באשר למידת נחיצותו של בית המשפט המיוחד.

בית המשפט הכלכלית אמור לדון בכל תיקי העבירות בתחום ניירות ערך, גם בתיקים שהיו בעבר בסמכות בית משפט השלום. על פי החוק, סעיף העונש המרבי יישאר על כנו, אך ערעור על פסק דין יוגש מעתה לבית המשפט העליון ולא למחוזי. הדבר אמור להוביל לקיצור הליכים ולמניעת סחבת בתיקים כלכליים גדולים דוגמת פרשת דלק נדל"ן. 2

איך זה שכוכב אחד נופל

איליק רוז'נסקי, הנדל"ניסט של יצחק תשובה, הוא אחד מסממני בועת הנדל"ן של משבר האשראי האחרון. הקיבוצניק לשעבר, שהיה בצעירותו רכז ענף הבננות בקיבוץ מסדה, עלה לגדולה לאחר שתשובה החליט לפתח את פעילות הנדל"ן של קבוצת דלק באירופה.

ההתחלה של דלק נדל"ן ושל רוז'נסקי, מנכ"ל החברה, היתה מבטיחה. החברה החלה לרכוש נכסים מפה עד הודעה חדשה, הגאות במחירי הנדל"ן עשתה רק טוב למאזניה ולשווייה וכן לכיס הפרטי של רוז'נסקי, שהיה לאחד השכירים המתוגמלים במשק הישראלי. די במקרה - ובסיוע משבר האשראי - התפוצצה הבועה ששמה "איליק רוז'נסקי", ונסיגת דלק נדל"ן מרכישת הענק של נכסי ילמולי השווייצית היתה לסיכה הראשונה שנתקעה בה. תדמיתם של רוז'נסקי ושל תשובה ניזוקה ולכולם היה ברור כי מדובר רק בעניין של זמן עד שרוז'נסקי יפנה את לשכתו.

ואכן, לפני כשנה פרש רוז'נסקי מתפקידו ונותר לכהן בחברה כיועץ בחצי משרה עם תנאי שכר מפנקים לא פחות מאלה שנהנה מהם בשבתו כמנכ"ל. רוז'נסקי החל לפתח קריירה שנייה (רכש את גרעין השליטה בשלד הבורסאי גאון נכסים עם שלמה שמלצר), אך ההריסות שהותיר אחריו בחברת דלק נדל"ן דלקו אחריו.

איליק רוז'נסקי חשוד שניפח את שווי נכסי החברה באנגליה, שבה התרכז עיקר פעילותה, וגם אם חשדות אלו יתבררו בסופו של דבר כחסרי בסיס, תדמיתו של אחד האנשים העשירים בארץ ואחד המנכ"לים הכי מתוקשרים נפגמה קשות. ספק אם המנכ"ל שכוכבו דרך בתחילת דרכו יוכל לשחזר בעתיד את ימי התהילה שלו.

צרו איתנו קשר *5988