נערכים לוועדת חודק: המוסדיים ייעזרו באנליזה מגופים חיצוניים

בין הגופים שיספקו את השירות: קסלמן וקסלמן, גיזה זינגר אבן, תבור, דה-קאלו בן-יהודה, ופאהן קנה ■ מדובר בפיתרון בעיקר לגופים הקטנים-בינוניים

שבועות ספורים לפני כניסתן לתוקף של הוראות האוצר ליישום ועדת חודק בשוק האשראי החוץ בנקאי, והגופים המוסדיים נערכים. ל"גלובס" נודע כי מספר גופים שמספקים שירותים בשוק ההון, מציעים או בוחנים את האפשרות להצעת שירותי מיקור חוץ (אאוטסורסינג) לגופים המוסדיים לעמידה בהוראות חודק. מדובר בעיקר במתן שירותי אנליזה ומעקב אחרי חברות שניתן להן אשראי.

ל"גלובס" נודע כי קסלמן וקסלמן PWC, גיזה זינגר אבן וחברת תבור כלכלה ופיננסים של מיכאל תבור, ודה-קאלו בן-יהודה, כבר מציעים למוסדיים שירותי אנליזה ומעקב אחר אג"ח קונצרניות שכבר נרכשו.

בנוסף להם, גם שערי ריבית ופאהן קנה יספקו ייעוץ, כאשר שערי ריבית תתמקד במתן מידע לגבי נכסי החוב (שעבודים, בכירות החוב, סיווג בטחונות ועוד) ופאהן קנה תיתן שירותי אנליזה לפני השקעה.

כמו-כן, בשוק המוסדי מציינים כי גם חברת מדרוג בוחנת את האפשרות למתן השירותים, אם כי במקרה שלה מדובר בשירותים באמצעות חברה ייעודית שתהיה נפרדת מפעילות הדירוג. במדורג מסרו בתגובה ש"מדרוג אינה עוסקת בדברים אלה".

בעקבות ועדת חודק, צריכים הגופים המוסדיים להקים מערכי אנליזה גדולים בעלויות הגבוהות במיוחד לגופים קטנים ובינוניים. בעוד הגופים הגדולים בשוק ישתמשו במערך המחקר העצמאי שלהם, צפויים הגופים הקטנים יותר להעדיף ולהיעזר בשירותים של גופים חיצוניים.

אנליזה מעמיקה מינואר 2011

הוראות חודק נועדו להסדיר את מעורבות הגופים המוסדיים בשוק האג"ח הקונצרני - בשוק הראשוני ובשוק המשני, והן חלות על קופות הגמל, קרנות ההשתלמות, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה הקטנות, בדיוק כפי שהן חלות על הגופים המוסדיים הגדולים.

החל מאוקטובר הקרוב יחויבו כל הגופים המוסדיים לרכוש אג"ח קונצרניות בשוק הראשוני רק לאחר שיעמדו בהנחיות חודק. החל מינואר 2011 הם יחויבו לבצע אנליזה מעמיקה לכל אג"ח שירכשו בשוק המשני ולאג"ח שהונפקו מחוץ לישראל.

הוראות החוזר שהוציא הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, פרופ' עודד שריג, יחולו על כל רכישת אג"ח החל מהמועדים האמורים, גם במקרים של טיוטות תשקיפים שיהיו קיימות טרם תחולת החוזר, וגם לגבי אג"ח קונצרניות שכבר הונפקו ונסחרות בשוק המשני.

צרו איתנו קשר *5988