רוז'נסקי מסתבך: הפרקליטות שוקלת להגיש נגדו כתב אישום

זאת בכפוף לשימוע ■ עפ"י החשד, רוז'נסקי ניפח שווי נכסי דלק נדל"ן בבריטניה כחלק מהניסיון למכור את חברת רודשף ■ חשוד בהגשת דו"חות ותשקיף מטעים וכן בקבלת דבר במירמה

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום (ה') כי היא שוקלת להגיש כתב אישום נגד איליק רוז'נסקי, לשעבר מנכ"ל דלק נדל"ן , החשוד בהגשת דו"חות כספיים ותשקיף חברה מטעים וכן בקבלת דבר במירמה ובעבירות נוספות לפי חוק העונשין - כך עולה מדיווח מיידי שהגישה דלק נדל"ן לבורסה.

בהתאם לחוק העבירה הפרקליטות לדלק נדל"ן הודעה בנוגע להתפתחויות האחרונות בנושא. העונש המירבי על העבירות בהן חשוד רוז'נסקי עולה על 3 שנות מאסר.

לפני כ-3 שבועות העבירה רשות ניירות ערך לפרקליטות מיסוי וכלכלה את חומר החקירה נגד רוז'נסקי. על-פי החשד, רוז'נסקי הגיש דו"חות כספיים ותשקיף חברה מטעים. כמו כן הוא חשוד בקבלת דבר במירמה ובעבירות נוספות על חוק העונשין. לדברי הרשות, במרכז החקירה עומדת דלק נדל"ן, שעוסקת ברכישה, החזקה וניהול נדל"ן מניב בחו"ל באמצעות החברה-הבת דלק בלרון בינלאומי ובאמצעות חברת DGRE.

דלק בלרון עצמה עוסקת בהפעלת תחנות שירות בצדי הדרכים המהירות באנגליה באמצעות חברה זרה באנגליה, תחת המותג רודשף. לחברה גם עסקי נדל"ן בישראל.

על-פי ממצאי חקירת הרשות, רוז'נסקי, שכיהן כמנכ"ל דלק נדל"ן עד יולי 2009, פעל לשינוי הסיווג החשבונאי של רודשף בספרי דלק נדל"ן, וזאת כדי להימנע מרישום פחת שנתי של כ-125 מיליון שקל בדו"חותיה הכספיים של החברה. לשם השגת מטרה זו, טוענת הרשות, הוביל רוז'נסקי מהלך שבמסגרתו נחתם הסכם ניהול עם צד נוסף, והוא שאיפשר את שינוי הסיווג החשבונאי.

החקירה, שהחלה בדצמבר 2009, חודשים מעטים לפני שעזב רוז'נסקי את תפקידו כמנכ"ל, העלתה כי במסגרת אותו הסכם לא נעשתה העברת ניהול וסיכונים אמיתית מדלק נדל"ן לצד הנוסף כפי שנדרש בתקן החשבונאי. עוד עלה מהחקירה כי לצורך הימנעות מרישום הפחת החשבונאי, הטעו דלק נדל"ן ורוז'נסקי את הרשות ואת רואי החשבון ויצרו מצגי-שווא ביחס להסכם הניהול שנחתם.

עוד טוענת הרשות כי בנובמבר 2008, על רקע המשבר הכלכלי העולמי ולאור התחייבויותיה הרבות של דלק נדל"ן ומצב תזרים המזומנים הקשה בו היתה מצויה, החליטה החברה להעמיד את רודשף למכירה.

לפי ממצאי החקירה, כדי למנוע פיחות בשווי רודשף בדו"חות הכספיים, טען רוז'נסקי בפני רואי החשבון של החברה, באופן כוזב, כי אחת מהצעות הרכישה שהוגשו לדלק נדל"ן משקפת את מחיר המכירה הצפוי, אף שדובר על הצעה ראשונית ולא מחייבת, שרוז'נסקי היה מעורב בניסוחה וירדה במהרה מסדר היום.

לטענת הרשות, המחיר שנקב רוז'נסקי הביא לכך ששווי החברה שנרשם בדו"חותיה הכספיים היה גבוה בכ-50 מיליון פאונד מהשווי האמיתי. כמו כן, אופן הצגת הדברים הכוזבים על-ידי רוז'נסקי שיפר גם את דו"ח תזרים המזומנים הצפוי של החברה - מקור מהותי לעמידת החברה בהתחייבויותיה.

מחקירת הרשות מתברר כי רוז'נסקי לא הסתפק בכך ופעל בדרכים שונות כדי לרשום ב-2008 את החניונים שבבעלות חברה-נכדה של דלק נדל"ן (הנכס המהותי ביותר של החברה) בערך גבוה במאות מיליוני שקלים מערכם האמיתי.

לטענת הרשות, רוז'נסקי עשה זאת במטרה ברורה ומכוונת למנוע הפחתה משמעותית בדו"חות הכספיים של החברה בשנת 2008, שהיתה גורמת פגיעה ניכרת בתוצאות הכספיות של החברה. על-פי ממצאי חקירת הרשות, בדומה לרודשף, גם במקרה זה פעל רוז'נסקי ליצירת מצג כוזב, שלפיו היתה הצעת רכישה רצינית עבור החניונים.

בחקירה התגלה כי לא היתה הצעה לרכישה משום גורם, וכי רוז'נסקי הוא זה שלמעשה ניסח את ההצעה ואף קבע את מחירה. לטענת הרשות, פעולותיו המטעות של רוז'נסקי תרמו אף הם לחיזוק הערכת השווי הגבוהה של החניונים.

עוד מתברר, לטענת הרשות, כי רוז'נסקי נתן הסברים מטעים ולא נכונים ביחס לסיבת החלפת מעריך השווי של החניונים. לטענת הרשות, הסיבה האמיתית להחלפה, שאותה הסתיר רוז'נסקי מהרשות, מרואי החשבון וממעריך השווי החדש, היתה ההערכה הנמוכה שנתן המעריך הקודם.

צרו איתנו קשר *5988