וינשטיין: אין מניעה לקידום המעורבים בהאזנות הסתר בתיק רמון

‎‎היועמ"ש הודיע כי החלקים הרלבנטיים מדו"ח המבקר יתויקו בתיקי 4 אנשי המשטרה והפרקליטות שבהם התמקד - רות דוד, אריאלה סגל-אנטלר, מירי גולן וערן קמין - אך לא ימנע את קידומם

‏‎‎דו"ח מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, בנושא האזנות הסתר שבוצעו במסגרת חקירת פרשת הנשיקה הכפויה של שר המשפטים לשעבר חיים רמון, איננו מונע את קידומם של אנשי המשטרה והפרקליטות שבעניינם הסיק המבקר מסקנות - כך הודיע היום (ג') המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני ייעוץ, עו"ד מייק בלס, שהוסמך על ידי היועץ המשפטי, עו"ד יהודה וינשטיין, לבדוק את ההשלכות העולות מדו"ח המבקר בפרשה.‏

בלס קבע כי החלקים הרלבנטיים מדו"ח המבקר ומחוות-דעתו שלו יתויקו בתיקיהם האישיים של 4 אנשי המשטרה והפרקליטות שבהם התמקד המבקר - פרקליטת מחוז תל-אביב לשעבר, רות דוד; התובעת בתיק רמון, עו"ד אריאלה סגל-אנטלר; ראש יאח"ה לשעבר, תנ"צ מירי גולן; וראש צוות החקירה בתיק, סנ"צ ערן קמין.

‏באשר לשניים מבין הארבעה שטרם פרשו והמועמדים לקידום - קמין וסגל-אנטלר - קבע בלס כי המידע בעניינם יובא בפני גורמי המשטרה השוקלים את קידומו של קמין ובפני ועדת המרכזים הבוחנת מועמדים לתפקיד פרקליט מחוז תל אביב, ואולם "אין מניעה משפטית לקידומם בתפקיד, אם יימצאו המתאימים ביותר לכך".

עוד קבע בלס כי אין מקום לנקוט צעדים מינהליים כלשהם נגד הארבעה או הליכים משמעתיים נגדם, בעקבות הממצאים שנמצאו נגדם.

‎‎רשלנות ממשית

‏ב‏‎‎דו"ח מבקר המדינה בפרשת האזנות הסתר שבוצעו בתיק רמון, שפורסם לפני כ-4 חודשים, נקבע כי "ממצאי הבדיקה מצביעים על ליקויים משמעותיים שגרמו לתקלה החמורה שבעטיה לא הועברו לרמון חומרים הנוגעים למשפטו שמקורם בהאזנות סתר. ליקויים אלה לא נבעו מכשל מערכתי או ארגוני - אלא בעיקר מכשל אישי של בעלי התפקידים שעסקו במלאכה ומאי-קיום הכללים על-ידי אותם בעלי תפקידים. תקלה זו היא בגדר רשלנות ממשית אף כי לא היה בה זדון, ובגינה יש לשקול אם יש להסיק מסקנות אישיות כלפי המעורבים".

המבקר ציין בחוות-דעתו כי הנהלים הנוגעים להאזנות הסתר הופרו, בכך שלא תומללו שיחות מסוימות, ולא הועברו "דפי הפקה" מהמשטרה לפרקליטות, ובכך שלא נמסר מידע רלוונטי לסנגוריו של רמון לפני המשפט, וגם לאחר שנעשו פניות מצד רמון במהלך המשפט.

אנשי הפרקליטות עצמם חולקים על הקביעה כי הפרו נהלים, ודוד וסגל-אנטלר אף הגישו עתירה לבג"ץ נגד המבקר, עתירה שעודנה תלויה ועומדת.

‎‎היעדר זדון

‏במשרד המשפטים הדגישו היום כי אף שלינדנשטראוס קבע כי מדובר ברשלנות ממשית מצד המעורבים, לא היה זדון בפעולתם - בדומה לקביעתו של השופט בדימוס שלום ברנר, שמונה על-ידי היועמ"ש דאז, מני מזוז, לבחון את הפרשה. גם בית המשפט, שדן באישומים נגד רמון, לא מצא לנכון לזכותו מהאישומים, עקב הליקויים שהתגלו בפעולת המשטרה והפרקליטות.

בלס מנמק בחוות-דעתו כי מאז מועד החקירה והמשפט, נבדקה הפרשה הן בידי השופט בדימוס ברנר, הן בידי מבקר המדינה, ובנוסף חלק מהמעורבים נחקרו במהלך ההליך המשפטי.

לאור חלוף הזמן ותקופת ההתיישנות בדין המשמעתי, העובדה שקוימו מספר הליכי בדיקה וכן הליכי הפקת לקחים שקיים פרקליט המדינה דאז, ערן שנדר, ביחד עם הפרקליטות, שכללו גם את חידוד הנהלים - קבע בלס כי אין מקום לנקוט הליכים משמעתיים נגד המעורבים. את המסקנה הזו חיזקה העובדה ששני המעורבים הבכירים יותר - גולן ודוד - פרשו זה מכבר מתפקידיהן בשירות הציבורי.

‏פרקליט המדינה, משה לדור, התבקש על-ידי בלס לברר את נושא קבלת דפי ההפקה של האזנות סתר בכל הפרקליטויות, מאחר שנמסר כי יש מקומות שבהם עדיין לא מתקבלים בפרקליטות דפי ההפקה מצוותי החקירה במשטרה.

לדברי משרד המשפטים, "מכיוון שקיימת אי-בהירות בין נהלי המשטרה לנוהלי הפרקליטות בנושא דפי ההפקה, נקבע בחוות-הדעת כי ראוי שהפרקליטות תגבש בהקדם הנחיה ברורה לפרקליטים בנושא זה".

מבקר המדינה מסר בתגובה כי אמר כבר את דברו בדו"ח שפירסם, וציין כי "יעיין בהקדם בהחלטת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה".

‏עד לפרסום הידיעה לא התקבלה תגובת המשטרה או המבוקרים להודעת המשנה ליועמ"ש. ‏

צרו איתנו קשר *5988