ח"כ כץ: "'שריפת הפרקליטים' נמשכת - וגם בה יהיו הרוגים"

יו"ר ועדת העבודה והרווחה בדיון על שביתת הפרקליטים: "כיבינו את השריפה בכרמל, אך 'שריפת הפרקליטים' עדיין נמשכת. אתם באוצר, אין לכם שום חזון ושום ראייה רחבה"

שר המשפטים, יעקב נאמן, תומך בדרישות הפרקליטים השובתים אך יוצא נגד החלטתם לשבות. "שביתת הפרקליטים גורמת להתמוטטות מערכת המשפט במדינת ישראל. הנזק למדינה הוא נוראי אך הפרקליטים עושים שימוש בכלים בלתי קונבנציונליים לבעיות שניתן לפתור בדרכים קונבנציונליות", אמר היום (ג') נאמן במהלך דיון בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, בנוגע לשביתה בה נוקטים פרקליטי המדינה כבר מזה כחודש, בדרישה לשיפור תנאי העסקתם בשרות המדינה.

"אני קורא לפרקליטים: סיימו מיד את השביתה ונפתור את הבעיות", הוסיף שר המשפטים, "נפגשתי עם ועד הפרקליטים 35 ימים לפני השביתה וכבר אז יעצתי להם לא להיכנס לשביתה אלא לשבת מידית עם משרד האוצר לדיון בתביעותיהם הצודקות. ב-1996 קראתי לפרקליטות 'סיירת מטכ"ל של מערכת הצדק במדינת ישראל" ולא שיניתי את דעתי עליהם עד היום. ביקשתי מהם לא לצאת לשביתה כי אני מכיר את משרד האוצר ויודע שהם יודעים לפתור בעיות. כשמתחילים בשביתה כל צד מתחפר בעמדותיו. אפשר לפתור את הבעיות תוך יום וחצי של משא ומתן ויפה שעה אחת קודם".

כזכור, בשבוע שעבר תקף ארגון פרקליטי המדינה את נאמן, בעקבות דרישתו שיפסיקו את שביתתם לפני שייכנס לתווך במו"מ בין הפרקליטים השובתים לאוצר. "אין היום בישראל שר משפטים - יש שר אוצר שני", אמר ל"גלובס" יו"ר ארגון הפרקליטים, עו"ד בעז גולדברג.

את דיון ועדת הרווחה שנערך היום פתח ח"כ חיים כץ, יו"ר הוועדה, בביקורת חסרת תקדים על התנהלות משרד האוצר. "כיבינו את השריפה בכרמל אך 'שריפת הפרקליטים' נמשכת וגם בה יהיו הרוגים. באוצר רואים הכול מהחור של הגרוש, ואין להם שום חזון ושום ראייה רחבה", אמר כץ. "ראיתי את הצעת האוצר לפרקליטים. אני כידוע בא מקרב אירגוני העובדים ואני חושב שההצעה הזו לא רצינית, פשוט לא רצינית", הוסיף.

"האוצר מתעסק עם האנשים שצריכים לתת ייצוג למדינה מול עוה"ד הטובים ביותר במשק ושמעתי את עו"ד ששי גז אומר שסנגור בינוני במשרד בינוני מרוויח הרבה, הרבה, הרבה מעבר לבכיר הפרקליטים. אני רוצה לנצח טובים ולא בינוניים. גם במשחק כדורגל כשאתה מנצח קבוצה מליגה ג' אתה לא מרוצה, אתה רוצה לנצח אלופה".

במהלך דבריו פנה ח"כ כץ לנציגי אוצר ואמר להם: "אתם עוזרים לסנגורים הזוטרים לנצח. אני אומר לכם - תהיו 'לארג'ים' בכסף קטן ותחסכו בכסף גדול. המדינה צריכה שמיטב הנוער ילך לפרקליטות ולא יהיה סנגור בינוני. מי שחושב בכסף קטן מגיע למדינה קטנה".

ממלא מקום ראש חטיבת החקירות במשטרה, מאיר דב ברקוביץ', ציין כי במשטרה רואים כי כתוצאה מהשביתה התמונה היא שחורה מאוד. "הסכנה שאנחנו רואים בהתמשכות שביתת הפרקליטים היא שעבריינים שביצעו עבירות מאוד חמורות כמו עבירות מין, סחר בסמים, אלימות חמורה, משתחררים כי אין מי שיגיש בקשה למעצר עד תום ההליכים. זו מציאות חמורה מאוד", אמר ברקוביץ'. נציגי המשטרה סיפרו גם על מקרים שבהם עבריינים שהתעללו בקשישים, סחרו בסמים וביצעו עבירות נוספות, שוחררו בעקבות השביתה.

נציג האוצר בדיון, אהרון עוזיאלי, סגן הממונה על השכר באוצר, בחר להאשים במהלכו את הפרקליטים כי על שנקטו בכלי השביתה. "אני מקווה שמדובר בדיון האחרון בנוגע לשביתה. צריך לזכור שמי שבחר בה הם הפרקליטים", אמר עוזיאלי. "הם יכלו להחליט שבנוגע למשפטים הכלכליים למשל, הם מתנהלים אחרת. צריך לזכור שבצד השני עומדת האחריות שלנו על קופת המדינה. הפרקליטים הם בנים מיוחדים של המדינה אך לא בניה היחידים. יש הרבה מאוד סקטורים שעמם אנחנו במשא ומתן לשיפור תנאי ההעסקה".

ח"כ כץ קטע את דבריו של עוזיאלי ואמר לו: "אם אתה יודע שאנסים ומוכרי סמים משתחררים ויש לך זמן לספר לי סיפורים אז כנראה שלא אכפת לכם מהמדינה". ב-16 בנובמבר הודיעו פרקליטי המדינה על שביתה כוללת, עד שישופרו תנאי העסקתם. עיקר דרישות הפרקליטים הן להעלאת שכר משמעותית, עדכון דרגות שכר, מתן פיצוי על איסור עבודה פרטית, מתן תנאים של טלפון ורכבים פרטיים, ביטול התקנים של חוזים מיוחדים וזמניים ומתן קביעות לכלל הפרקליטים.

צרו איתנו קשר *5988