פרשת ההתעללות בירושלים: "קשרו אותי עירום ברצועה כמו כלב"

מעדותו של ג' בן ה-14 עולה תמונה קשה של מסכת התעללויות אכזרית במיוחד מצד חבריו ללימודים: "הם השאירו אותי עירום בפח, השתינו עליי, כיבוי עליי סיגריות וקשרו אותי עם רצועה"

מסכת התעללות מחרידה נחשפה שלשום (ד'), עם מעצרם של שני נערים כבני 15 מירושלים ומעצרו אתמול (ה') של נער שלישי, החשודים כי במשך שנתיים התעללו באכזריות בחברם ללימודים והשפילו אותו, תוך שהם סוחטים ממנו סכומי כסף גדולים.

ג' בן ה-14 העז שלשום להתלונן נגד 3 הנערים שמיררו את חייו בשנתיים האחרונות. לאחר שאימו יצאה מחדר החקירות, לבקשתו, סיפר לחוקרי הנוער של מרחב מוריה במשטרת ירושלים על הזוועה, שהתרחשה בדרך-כלל בביתו.

הנער סיפר לחוקרים כי נהג להיפגש עם החשודים מחוץ לשעות בית-הספר. "פעם אחת הם קשרו אותי לסורגים כשאימא לא היתה בבית, והרביצו לי עם פטיש של שניצלים בידיים וברגליים", סיפר לחוקרים, כפי שפורסם הבוקר (ו') בעיתון "מעריב". "פעם הם ירו עליי ברובה אוויר, ואיימו שאם לא אביא להם כדורים נוספים הם יירו בי".

תיאורי ההתעללות של ג' קשים. "פעם אחת הם השאירו אותי עירום בפח אשפה בגן, השתינו עליי, כיבוי עליי סיגריות וקשרו אותי עם רצועה כמו כלב. במקרה אחר א' התחיל לאונן והכריח אותי לשתות את הזרע".

"נהייתי חולה מזה. יום אחד עשיתי את צרכיי במכנסיים, והם צילמו את זה והפיצו בכל בית-הספר. כולם צחקו עליי. לא יכולתי להישאר שם יותר וביקשתי לעזוב", סיפר במשטרה.

האכזריות התרחשה לעיתים אף כשאימו של הנער היתה בבית. "המילה 'מזועזעת' היא מילה לא מספיק חזקה לתאר את התחושה שחשתי כשנודע לי על מה שקרה", סיפרה האם ל"מעריב" עם חשיפת הפרשה. "אנחנו רק בתחילת הדרך, והבן שלי צריך לעמוד בזה".

מעורבים נוספים צפויים להיעצר

הפרשה נחשפה לאחר שהתלמיד, ששוהה במסגרת לימודית בשעות אחר-הצהריים, שיתף את המדריך בקבוצה בהתעללות שעבר, שכללה לדבריו גם מעשים מיניים משפילים. התלמיד סיפר כי אחרי תקופה ממושכת שבה סבל מהתעללות במהלך שעות הלימודים ואחריהן, הוא אף החליט לעזוב את בית-הספר שבו למד.

במשטרה נמנעים מלחשוף את פרטי המעורבים בפרשה בגלל גילם הצעיר, אך לדברי גורמים המעורבים בחקירה, ככל הנראה ישנם מעורבים נוספים בפרשה, והם צפויים להיעצר בהמשך.

"הופתעתי לחלוטין, זה אירוע חריג ונדיר ברמה הלאומית, וכל שכן במוסד חינוכי כמו שלנו", אמר אמש מנהל בית-הספר בזעזוע. לדבריו, לא היה כל סימן מקדים שיכול היה לרמוז על המתרחש. "זה ילד שמוכר לנו, דיברנו עם אמו וביקשנו ממנה לעבוד עמו.

"זיהינו בעיות - אבל לא ידענו שזו בעיה כל-כך חמורה וחריגה, שחלקה התרחשה בתוך המוסד", סיפר, והוסיף כי האם והנער נפגשו עם היועצת, "אבל עדיין, כשהילד שותק, וכשילדים מציקים לו וגורמים לו לא לדבר - זה מקשה על כל העניין. אני קורא לכל הילדים לשתף את ההורים לפני שמגיעים לרמות כל-כך קשות".

איך מתמודדים?

המנהל מדגיש כי אם היה שומע על המקרה, היה פונה מיד לרשויות. "לא הייתי מהסס פעמיים", הוא מבהיר. "לצערי, אף אחד מהילדים שידעו לא דיווח על המקרה. אנחנו מוסד מכובד, אבל אנחנו עדיין בבואה של החברה הישראלית".

הנער בן ה-14 לא סיפר לאיש על ההתעללות, אך היא נחשפה לאחר שלמדריכו בתנועת הנוער נודע עליה. "מדובר באכזריות לשמה", הדגישו חוקרי המשטרה, והוסיפו כי הנערים קושרים את עצמם למעשים.

כעת מנסים במוסד להבין איך ממשיכים הלאה. "נקיים שיחות עם התלמידים", מספר המנהל. "המחנכות יקבלו הנחיות, היועצות יהיו בתוך הכיתות - וכבר מחר נחל להתמודד".

צרו איתנו קשר *5988