שערוריית הבינלאומי-פסגות-אדרי

כיצד קרה שהבנק העניק 460 מיליון לסוחר שכיר בלי שזה ידליק אצלו נורות אדומות

דוד אדרי, לשעבר מנהל הנוסטרו של בית ההשקעות פסגות, הוא איש בר מזל. ילד הפלא ואלוהי האג"ח, כך כינו אותו, התברך בכישרון נדיר בטקטיקות מסחר שמניבות רווחי עתק תוך זמן קצר, עד שברשות לניירות ערך החליטו לפשפש בטקטיקות הללו ומצאו דברים לא לגמרי כשרים.

כתב האישום נגדו על הרצת ניירות ערך עוד יתגלגל בבית המשפט, פסק הדין יינתן, זכאי או אשם, אבל עובדה מדהימה אחת כבר עולה מטיוטת כתב האישום: ילד הפלא קיבל מהבנק הבינלאומי בחשבונו הפרטי אשראי בהיקף של כ-460 מיליון שקל(!).

אל תהססו לפעור את הפה בתדהמה, זו הייתה גם התגובה שלנו למגה-האשראי שקיבל ילד בשנות השלושים לחייו לרכישת מק"מים. בבינלאומי מנסים למזער את השערורייה, כאילו מדובר באשראי סטנדרטי לנכס חסר סיכון יחסית. אבל רמת הסיכון אינה תירוץ לשערוריית הבינלאומי-אדרי-פסגות-בנק ישראל.

קשה לנו להאמין שיש עוד אדם פרטי בגיל כה צעיר שקיבל אשראי בסדר גודל כזה בישראל לצורך ספסרות בניירות ערך, ועוד בשיאו של משבר האשראי, בשלהי 2008. קשה להבין כיצד מעניק אחד הבנקים הכביכול שמרנים בארץ אשראי ענק למנהל נוסטרו שכיר, כשברור לו שפעילותו הפרטית של אדרי עשויה להיקלע לניגוד עניינים מול פעילותו כמנהל בפסגות.

רגע, רגע, מה בעצם לא ברור פה? כנראה שאנחנו נאיביים. ברור שמנהלי הבינלאומי, אלו שפיזרו על ראשו של אדרי מאות מיליונים שקלים באשראי, ידעו על שני כובעיו - וזו בדיוק הסיבה שהם הפציצו אותו בכסף: הם ראו יתרון גדול בעבודה האישית איתו, כיוון שחשבו על היתרון בעבודתם, במקביל, עם הנוסטרו של פסגות.

בקיצור, בשבילם יש רווח כפול בהכנסות מריביות על הלוואות קצרות מועד לעסקי אוויר, בשבילנו יש פה שערורייה ענקית של שיקול דעת לא ראוי, עצימת עין, הן של מנהלי הבינלאומי הן של בנק ישראל, שקיבל דיווח על האשראי העצום ודפדף הלאה.

הנה שלושה טיפוסים שמעוניינים לקבל מהבינלאומי אשראי כמו אדרי. הם פונים לצדיק בינו, בעל השליטה בבנק, דירקטור בבנק והאיש שעל-פיו יישק דבר בבנק, ולסמדר ברבר-צדיק, מנכ"לית הבנק. שכן אשראי בסדר גודל כזה, שלא יהיה לכם ספק, מגיע לדרגים הגבוהים ביותר בבנק:

  • שלום צדיק, שלום סמדר. מדבר אסי כהן, הקומיקאי מ"ארץ נהדרת" והפרזנטור שלכם. הפרסומות בכיכובי מככבות בראש דירוג הפרסומות האהובות של "גלובס". אבל במקום להסתלבט בפרסומת על סחורות כמו בדי לבד החלטתי ללכת על סחורות קצת יותר רציניות, ולנסות לעשות "מכה" אמיתית שתגמד את השכר שאתם משלמים לי: מדובר בנפט, נחושת, תירס, בצל ופולי סויה, למשל. אני קורא בעיתונות הכלכלית שהסחורות שוברות שיאים, שפגעי הטבע מסביב לעולם העלו את המחיר, שמעמד הביניים המתרחב במדינות המתפתחות משדרג את הרגלי הצריכה שלו ולכן ההיצע בשוק הסחורות קטן מהביקוש. חשבתי לקחת חצי מיליארד שקל אשראי לרכישת תעודות סל על סחורות. זה נראה לי נכס חסר סיכון יחסית, הרי מחירי הסחורות רק יעלו. כביטחון אעמיד לכם את שווי החוזה הבא שלי איתכם. זה הולך להיות יקר יותר מהקודם לאור ההצלחה. אני מקווה שאתם לא חושבים שמדובר בבדיחה, בדיוק כמו שלא צחקתם כשהענקתם אשראי דומה לבחור פחות מוכשר ממני מפסגות.
  • שלום צדיק, שלום סמדר, אני איש היי-טק, מעדיף להישאר בעילום שם, מייצג את מעמד הביניים ההולך ונשחק של ישראל. יש לי חשבון אצלכם, בפלוס, קצת חסכונות, לא סיפור גדול. מדי פעם בפעם אני משקיע מחסכונותיי במניות, הצלחתי קצת עם הגז, אני מעודכן בכל הטרנדים הטכנולוגיים, מצויד באייפד, מעריץ את אפל וסטיב ג'ובס. עוד לפני ההודעה על חופשת המחלה של ג'ובס קראתי מאמר ב"וול-סטריט ג'ורנל" על האפשרות שמניית אפל תגיע ל-1,000 דולר. כרגע נעה מניית אפל סביב 330-340 דולר, מחיר שמשקף שווי שוק של כ-310 מיליארד דולר. 1,000 דולר למניה משקפים שווי שוק של 900 מיליארד דולר ולפי המכפיל הנוכחי היא תצטרך למכור ב-240 מיליארד דולר ולהרוויח 53 מיליארד דולר כדי להצדיק את השווי הדמיוני. האם זה אפשרי? המאמר אינו נוקט עמדה חד משמעית, במיוחד לאחר שמניית אפל הכפילה את עצמה בשנה וחצי האחרונות. ובכל זאת, האנליסטים מצפים להכנסות של 89 מיליארד דולר בשנת 2011 ו-104 מיליארד בשנה שלאחריה, עם רווח של 18 מיליארד דולר ו-22 מיליארד בהתאמה. כלומר, יש בסיס לאופטימיות וזו סיבה רצינית דיה להעניק לי אשראי של חצי מיליארד שקל לרכישת מניית אפל, סטייל אדרי. מה, לא תסכימו לקבל כביטחונות את המניות הנהדרות של ג'ובס?
  • שלום צדיק, שלום סמדר, אני בחורצ'יק בן 25 שמעדיף להישאר אנונימי. אציג את עצמי: שחקן פוקר מקוון כבר שנים. הצלחתי להרוויח עשרות אלפי דולרים מהשקעה של סכומים נמוכים בכל משחק. אל תטעו, פוקר זה לא רק מזל, אלא גם כישרון וניסיון, בדיוק כמו הכישרון של אדרי למסחר במק"מים. אני משחק באמצעות האתר של חברת 888 ולהפתעתי התברר שהיא ישראלית ואפילו מציעה את עצמה למכירה. כשחקן משופשף בעל כישרון תכנות, יש לי כמה רעיונות מצוינים איך לשפר את האתר כדי לגרום לגולשים להוציא יותר כסף. חשבתי לגייס מהבינלאומי אשראי של חצי מיליארד שקל כדי להשתלט על החברה. קראתי שגם טדי שגיא מתעניין בחברה. אלך איתו ראש בראש, אם רק תתנו הזדמנות לבחור מוכשר כמוני, לא מקושר אמנם כמו אדרי, אבל בעל פוטנציאל.

הטמבלים נשארים עם הלבד

נחזור לעולם ה"אמיתי", העולם שבו, מצד אחד, שוקי ההון משופעים במכשירים מורכבים, עתירי אשראי, נגזרים על נגזרים, מסחר ארביטראז' ומסחר ספקולטיבי. זה עולם שבו ספקולנטים מרוויחים לעתים סכומים בלתי נתפסים תוך זמן קצר - אפילו תוך כמה ימים, כמו אדרי.

מהצד השני יש אנשי עסקים שמקבלים אשראי נדיב לעסקאות ממונפות מסוג נון-ריקורס (רק הנכס הנרכש משועבד). כך או אחרת, מדובר במאות יחידי סגולה, שהמערכת הבנקאית של צדיק וסמדר נותנת להם הזדמנות להתעשר עוד ועוד, בסוג של מנגנון משוכלל להעברת עושר למעטים, בלי שהטמבלים שמייצג אסי כהן בפרסומת לבינלאומי יוכלו לקבל אשראי על בדי לבד.

צרו איתנו קשר *5988