26 שנות מאסר בפועל לשלושת מבצעי הלינץ' באריק קרפ

(עדכון) - בית המשפט המחוזי בת"א נתן הבוקר את גזר הדיון במשפט ההריגה של אריק קרפ ז"ל ■ העונש שניתן הוא המקסימלי בגין עבירת ההריגה (20 שנה), ו-6 השנים הנוספות הן בגין עבירות נוספות

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (ג') עונש של 26 שנות מאסר על ג'מיל עדס (25), עבד אל-רחמן עדס (21) וקטין בן 17 מג'לג'וליה, שהורשעו בהריגתו של אריק קרפ בן ה-59 בחוף תל-ברוך בתל-אביב לפני כשנה וחצי. בנוסף, נגזרו על התוקפים עונשי מאסר על-תנאי ונקבע כי כל אחד מהם יפצה את משפחתו של קרפ המנוח ב-100 אלף שקל.

בכך, נענו השופטים נורית אחיטוב, מרים דיסקין ורענן בן-יוסף לבקשת הפרקליטות, לגזור על מבצעי הלינץ' המזעזע בקרפ ז"ל ענישה מחמירה ש"תכה גלים" ותעביר מסר הרתעתי לנאשמים פוטנציאליים שנוקטים אלימות כה קשה. זאת, למרות שהתוקפים הורשעו בהריגה ולא ברצח. העונש שניתן הוא המקסימלי בגין עבירת ההריגה (20 שנה), ו-6 השנים הנוספות הן בגין העבירות הנוספות.

באפריל השנה החליטו שופטי המחוזי להרשיע את התוקפים בהריגה ולא ברצח וההחלטה זכתה לביקורת ציבורית קשה. את החלטתם נימקו השופטים בין היתר בכך ש"הנאשמים קשרו את עצמם למקום ולזמן, אך נותרה מחלוקת בשני מישורים: פן אחד נוגע לשאלות על אופי האירוע, מעורבות הנאשמים ולעוצמת המכות שספג קרפ; ואילו הפן השני עוסק בקשר שבין המהלומות לבין מותו של קרפ".

בנוסף, נימקו השופטים את ההחלטה בכך ש"במהלך התקיפה לא השתמשו הנאשמים בכלי נשק קטלני מסוג כלשהו, ואף אין כל ראיה המלמדת כי הנאשמים כיוונו מכותיהם דווקא אל אזורים רגישים בגופו של המנוח. כמו כן, כתבו כי אין כל עדות על כך שבסמוך לאירוע, נשמעו מפי מי מהנאשמים אמרות מהן ניתן ללמוד על רצונם במות המנוח ועל ההחלטה שגמלה בליבם להמיתו".

יתר על כן, כתבו השופטים, תקיפתו של קרפ הסתיימה כאשר המנוח עזב את זירת האירוע בהליכה או ריצה ובכוחות עצמו. הנאשמים ראו אותו עוזב את המקום ולא רדפו אחריו, אלא מיהרו להגיע אל רכביהם, פן ייתפסו בידי המשטרה ויאלצו ליתן את הדין על מעשיהם.
"במצב דברים זה, בו ברור ומוסכם שהנאשמים בסופו של דבר הניחו למנוח להימלט, ובאין כל אינדיקציה אחרת היכולה ללמדנו על רצונם בתוצאה הקטלנית, הרי שאין בידנו לקבוע, ודאי לא ברמת הוודאות הנדרשת בפלילים, כי אכן גמלה בליבם של הנאשמים ההחלטה להמית, כפי משמעה על-פי דין".

לינץ' מזעזע

האירוע המזעזע התרחש כזכור לפני כשנה וחצי. קרפ טייל עם אשתו ובתו בחוף תל-ברוך, כשלפתע ניגשה אל המשפחה חבורת צעירים והחלה להכות את קרפ, מבלי שהתגרה בהם, ורק משום שסירב "לסדר" את אשתו או את בתו לאחד הצעירים שפנה אליו. אנשי החבורה המשיכו לאחר המעשים לבילוי ביער חורשים, במהלכו המשיכו לשתות אלכוהול.

בעקבות המקרה הגישה הפרקליטות כתבי אישום נגד 3 ממשתתפי הלינץ' בגין רצח ונגד 4 נוספים בגין אי-מניעת רצח. במאי אשתקד החליט בית המשפט להפסיק את הדיונים במשפטם של הנאשמים ברצח, מאחר שסנגוריהם ביקשו לבדוק צילומים חדשים שהגיעו לידיהם, ובהם נראה קרפ כ-20 דקות אחרי שהותקף, נמלט מפני 3 אנשים שאינם הנאשמים במשפט. צוות ההגנה הביא טענות של מומחה לפתולוגיה, שטען כי ייתכן שקרפ לא מת מהמכות שניתנו לו, אלא מטביעה.

בחודש מארס השנה הורשעו הצעירה אור לוי ו-3 צעירים מג'לג'וליה, שהשתייכו לחבורת המתעללים, באי-מניעת רציחתו של קרפ. מכתב האישום נגד לוי עלה כי היא ראתה את חבריה מבצעים לינץ' בקרפ ולא עשתה דבר למנוע זאת. בית המשפט קבע כי "הנאשמים התבוננו בנעשה ולא פעלו כדי להפסיק את תקיפתו והמתתו של קרפ".

צרו איתנו קשר *5988