אימרו "לא" לפחד

השווקים רועדים, אך אל תתנו לפחד להוביל אתכם. דווקא עכשיו - קנו מניות

הסיפור האמיתי של סוף השבוע האחרון בוול סטריט הינו לא רק סביב ה"התפרקות" שנצפתה ביום חמישי בה צנחו המדדים המובילים בשיעור של עד 5%, אלא דווקא רכבת ההרים של יום שישי בה במחזור גבוה שלא נראה כבר זמן רב שינו המדדים כיוון לא פחות מ- 6 פעמים (!) במהלך המסחר.

התנודתיות החדה במחזור מסחר ער מצביעה יותר מכל על העצבנות בשווקים, אשר מכניסה עניין רב לשוק דווקא באמצע עונת המלפפונים, כאשר סף העצבנות צפוי להמשיך לעלות גם במהלך השבוע הבא בעקבות ההחלטה חסרת התקדים של S&P להוריד את דירוג האשראי המושלם לאג"ח של ארה"ב.

מי שמחפש ביטחון עשוי למצוא אותו בזהב (ועל כך פרטים בהמשך). למי שיש "בטן חזקה" צריך לנצל כעת את הירידות ולקנות מניות, אך קחו בחשבון שהתנודתיות שליוותה אותנו בימים האחרונים - תימשך.

רכבת הרים

השוק מחפש ביטחון; ביום חמישי, כאשר מדדי המניות עסקו בצניחה חופשית, ירדה התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים ל-2.44% (המשמעות שמחירי אג"ח אלו עלו בחדות, כמובן) וזאת למרות החרב שהייתה מונחת על ממשלת ארה"ב מצד סוכנויות הדירוג אשר החלטותיהן אמורות לערער את הדולר. הסיבה לעלייה בתשואה באג"ח ביום חמישי הצביעה ככל הנראה על חוסר אמון המשקיעים בהורדת הדירוג שצפויה לבוא, אך לא פחות חשוב - על היעדר אלטרנטיבה להשקעה.

המסחר החריג ביום שישי נפתח במסכים ירוקים עם נתוני תעסוקה מעודדים שהגיעו מארה"ב, אך החגיגה לא נמשכה זמן רב והחששות מהנעשה באירופה החזירו את הצבע האדום למסכים כבר לקראת סוף שעת המסחר הראשונה. משעמם לא היה ביום שישי, ולאחר תיקון קל זמן קצר לאחר מכן המדדים צללו עמוק לטריטוריה השלילית, אשר לא החזיקה זמן רב עם הגיען של חדשות מעודדות מאירופה ובשינוי כיוון חד השוק עבר לעליות של עד 1%.

השוק המשיך לרקד עד סיום המסחר, עם חזרה לטריטוריה השלילית במחזורי מסחר גבוהים בכדי לסיים במגמה מעורבת. וואו! הרבה זמן לא נראה יום מורט עצבים שכזה על המסכים. לאחר 2 ימי המסחר הסוערים, טוב שהגיעה מנוחת השבת, אך עושה רושם כי אין מנוחה ליגעים ובשבת נחתה מכה קשה נוספת שמערערת את השווקים. החרב על הצוואר החלה לחתוך וסוכנות הדירוג S&P החליטה בהחלטה חסרת תקדים להוריד את הדירוג לארה"ב.

מה עושים עכשיו?

אם כן, לאן פנינו מועדות? בשילוב העובדה כי האג"ח של ממשלת ארה"ב מהוות אלטרנטיבה גרועה למדי להשקעה, אך ישנו היעדר אלטרנטיבה ראויה גם באג"ח של ממשלות רבות אחרות כנכס חסר סיכון, שוקי המניות מהווים אפשרות שפויה בהחלט למי שמחפש היום השקעה ארוכת טווח, כאשר יחס הסיכון-סיכוי נראה בהם עדיף, תחת בחירה קפדנית.

עם זאת, בטווח הקצר הייתי נזהר; השוק ללא ספק איננו מקום לבעלי לב חלש ולמי שזקוק לכספו נזיל בתקופה הקרובה יוכל אולי למצוא מקלט זמני דווקא בזהב, אליו ניתן להיחשף בצורה טובה גם באמצעות קרן הסל GLD, הנסחרת בארה"ב.

לעומת זאת, אם הטווח הארוך כן עומד לנגד עיניכם ואינכם נמנים עם אלו שכל תנודה בשווקים מדירה שינה מעיניהם, הרי שבסביבת הריביות הנמוכה והיעדר אלטרנטיבה חסרת סיכון להשקעה, ניתן לבחון בזהירות את העובדה כי רבעון אחר רבעון בשנתיים החולפות מתפרסמים דוחות טובים של חברות, למרות המצב המקרו-כלכלי העגום, כך שלטווח הארוך ניתן למצוא חברות אטרקטיביות להשקעה ברמת המחירים הנוכחית. זאת, כמובן, עם דגש חשוב על סקטורים דפנסיביים כפי שכתבתי במדור זה לפני כחודשיים תחת הכותרת "הסקטור הנכון להשקעות עכשיו", הלוא הוא סקטור שירותי הבריאות. כדאי להימנע בתקופה הקרובה מהמגזר הפיננסי בארה"ב, שממשיך להיחבט בעוצמה רבה.

השוק מחפש ביטחון, חיפוש שהופך קשה מיום ליום, אך אם אופק ההשקעה לפניכם הינו לטווח הארוך, ניצול ההזדמנות של הירידות האחרונות לחשוף באופן הדרגתי את תיק ההשקעות שיושב כעת על הגדר גם למניות, עשוי להיות צעד נכון.

אולי זה הזמן להיזכר שוב לרגע דווקא עכשיו בדבריו של גורו ההשקעות בעל הקבלות, וורן באפט, אשר חקוקים בי היטב: "כשכולם חמדנים אני פחדן וכשכולם פחדנים אני נהיה חמדן"; אל תתנו לפחד להוביל אתכם לצעדים לא מושכלים.

*** אין לראות בנכתב בכתבה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

צרו איתנו קשר *5988