חיזבאללה: לא ירינו את 4 הקטיושות לעבר הגליל העליון

(עדכון) - יוניפי"ל וצבא לבנון מצאו 2 משגרי רקטות מהן בוצע השיגור לעבר יישובי הצפון אמש ■ חיזבאללה מסר לרדיו "קול לבנון" כי לארגון אין כל קשר לירי, והאשים את ישראל ב"תגובה תוקפנית"

צבא לבנון וכוחות יוניפי"ל איתרו בשעה האחרונה שני משגרים שבאמצעותם נורו אמש ארבע הקטיושות לעבר הגליל המערבי - כך מאשרים גורמים ביטחוניים במדינה. על פי הדיווחים בכלי התקשורת הלבנוניים, שני המשגרים אותרו באזור ואדי עין אבל בדרום לבנון.

בעקבות הממצאים הצבא מנהל חקירה כדי להתחקות אחר חברי החוליה ששיגרו את הטיל הזה, וגם כדי לסתום פרצות שעלולות לאפשר למבצעים לחזור ולירות על ישראל.

קודם לכן מסרו מקורות בחיזבאללה לתחנת הרדיו "קול לבנון", כי אין לארגון שום קשר לירי הרקטות הלילה לעבר ישראל, והוסיפו כי הארגון יפרסם בהמשך ידיעה בנושא. הבוקר דיווחה תחנת הטלוויזיה של חיזבאללה על התקרית ומסרה כי התגובה הישראלית היא תוקפנות נגד לבנון.

וילנאי: ממשלת לבנון נושאת באחריות לירי לבנון הודיעה כי תחקור את ירי הקטיושות לתוך שטח ישראל אמש. בהודעת הצבא הלבנוני נמסר, כי הרקטות ששוגרו לישראל נורו מאזור הסמוכים לכפרים רמש וחנין בדרום לבנון. צה"ל הגיב בירי ארטילרי לאזור הכפר עייתא שעב, חנין ורמש.

גורמים צבאיים מסרו לחדשות 2 באינטרנט, כי "זהו אירוע שמיני של ירי מגבול הצפון מאז מלחמת לבנון השנייה. על פי הערכות לא מדובר בירי לצורך חימום הגזרה". עוד נאמר, כי "מדי פעם יש אירועים כאלה, אין לייחס להם חשיבות מיוחדת, צה"ל ימשיך להגן על אזרחי המדינה ויפעל לשמירת השקט בגבול הצפון".

השר להגנת העורף מתן וילנאי אמר בריאיון לתכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל "איננו יודעים מי שיגר את הקטיושות, אך אנחנו חייבים לתבוע תשובות". לדבריו של השר וילנאי, "ממשלת לבנון אחראית לכל מה שקורה בלבנון, מקווה שבשעות הקרובות נפענח את זה".

רכז ביטחון באחד היישובים שרקטה נפלה בשטחו אמר, כי יש להציב מערכת התרעה לשיגור טילים בדומה לזאת שמותקנת בדרום: "בשנים האחרונות הזניחו את יישובי הגדר, צריך להחזיר לתודעה שקיימת רצועה שנקראת גדר ביטחון".

הבוקר הודיע כוח יוניפי"ל המוצב בגבול ישראל-לבנון כי הוא פועל למניעת מתיחות בגבול. הכוח הבינלאומי החל בחקירת האירוע והודיע כי הוא "לא יאפשר להפר את החלטה 1701 של מועצת הביטחון", אשר התקבלה בתום מלחמת לבנון השנייה. במקביל דווח בלבנון כי מפקדי כוח יוניפי"ל קיימו הבוקר דיון דחוף עם קצינים בכירים בצבא לבנון ובצה"ל על מנת למנוע הסלמה של המצב בצפון.

4 רקטות שוגרו, נזק נגרם למבנים

ארבע קטיושות נורו אמש מלבנון לעבר שטח ישראל, לא היו נפגעים מהירי. שתיים מהקטיושות נפלו בתוך יישוב בגליל העליון שם נגרם נזק לשני מבנים, שתי קטיושות נוספות נפלו בשטחים פתוחים. בנוסף, נשמעו פיצוצים עזים באזור סמוך למעלות ולכפר ורדים.

סמוך לשעה 00:45 נשמעו שני פיצוצים עזים באזור כפר ורדים ומעלות שבגליל העליון. מיד לאחר מכן נורו ארבע קטיושות מלבנון לעבר שטח ישראל; שתי רקטות נפלו בתוך יישוב בגליל העליון, שתיים נוספות נפלו בשטחים פתוחים סמוך לגבול לבנון. לא היו נפגעים מהירי, אך נגרם נזק למבנים בתוך אחד היישובים. תושבי הצפון הונחו הבוקר להתנהג באופן שגרתי.

פיצוצים עזים נשמעו מעבר לגבול

רסיסים מאחת הרקטות שלא התפוצצה פגעו בצובר גז. הרסיס גרם להתלקחות הצובר, וכוחות כיבוי אש שהוזעקו למקום השתלטו על האש. רסיסים מאותה קטיושה פגעו במבנה סמוך לצובר הגז וגרמו לו לנזק כבד. טפסר אמיר לוי, מפקד שירותי כיבוי והצלה גליל מערבי סיפר לחדשות 2 כי רסיס שפגע בצובר גרם להתלקחותו. "האירוע יכל להיגמר אחרת לחלוטין, אנחנו שמחים שהוא נגמר כפי שהוא נגמר", סיפר לוי.

בנוסף לירי, תושבים מאזור מעלות וכפר ורדים מדווחים על פיצוצים עזים שנשמעו באזור. מבדיקות ראשוניות עולה כי מקור הפיצוצים הוא מעבר לגבול, מלבנון, אך הנושא עדיין נבדק על ידי צה"ל. המשטרה עורכת סריקות נרחבות באזור לאיתור נפלים נוספים, אם נורו, וחבלנים מנטרלים את הרקטה שנמצאה אך לא התפוצצה.

מדובר צה"ל נמסר כי נורו לפחות שתי רקטות לעבר הגליל המערבי, אין נפגעים. צה"ל השיב באש תותחים לעבר מקורות הירי. בצה"ל מתייחסים לאירוע זה בחומרה ומדגישים כי רואים את ממשלת לבנון וצבא לבנון כגורם אחראי למניעת ירי לעבר ישראל. עוד נמסר כי פיקוד הצפון נמצא בהיערכות מלאה ומקיים הערכת מצב שוטפת לאור האירועים.

צרו איתנו קשר *5988