משרד הגנת הסביבה מציג: התוכנית למלחמה בזיהום האוויר

אנשי המשרד להגנת הסביבה מציגים מתווה חדש למהלך שנועד להפוך את האוויר שאנו נושמים לנקי יותר, ובמקביל לחסוך לנו הוצאות ■ המשק צפוי לחסוך 1.5 מיליארד שקל בשנה

המשרד להגנת הסביבה משיק היום את התכנית הלאומית לצמצום ולמניעת זיהום האוויר. יישום המהלך אמור להקטין את היקף התחלואה והתמותה וכן לחסוך למשק הישראלי מדי שנה כ-1.5 מיליארד שקלים. עלות התכנית תעמוד על 690 מיליון שקלים שיוקצו לטובתה בין 2011-2020.

לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, עומדת עלות הנזק הבריאותי הנגרם בשל חשיפה לאוויר מזוהם על 7.8 מיליארד שקלים ב-2015, ול-8.5 מיליארד שקלים מדי שנה, החל מ-2010 ואילך.

בין ההחלטות שמעגנת התכנית, גם אישרור המהלך להפעיל את תחנת הכוח באשקלון על בסיס גז טבעי בלבד, במקום הפחם המזהם. נוסף על כך, צפוי להשתנות תעריף החשמל למשקי הבית כך שצריכה מוגברת בשעות הלילה תזכה לתעריף מוזל.

משקיעים גם באכיפה

באשר לשינויים הצפויים באשר לתעשייה, תעגן התכנית תקנים מחמירים להגבלת על פליטת גופרית דו-חמצנית ון תחייב את שיפור איכות הדלקים כדי להפחית את רמת הזיהום הנפלטת כתוצאה מהשימוש בהם.

נוסף על כך, תוגבר האכיפה בנושא באצמעות שמונה תקנים חדשים של כוח אדם שיאוישו בבעלי תפקידים שירחיבו את הפיקוח על בתי החרושת בכל הקשור לצמצום זיהום האוויר.

מתווה המהלך תוכנן על-ידי אנשי אגף איכות אוויר במשרד להגנת הסביבה, במסגרת חוק אוויר נקי, הקובע כי על השר לגבש תכנית לאומית. בשנתיים האחרונות עמלו על הכנתה, בין היתר באמצעות חברות ייעוץ בינלאומיות שסייעו בגיבושה.

צרו איתנו קשר *5988