פרשת רשות המסים: 5 חודשי מאסר בפועל ליגאל סער

סער, לשעבר נציג רשות המסים בארה"ב, הורשע ב-3 עבירות של הפרת אמונים ■ ‎בניגוד לבכירי הרשות שהודו והורשעו בהסדרי טיעון, סער הוא היחיד שכפר באישומים

נאשם נוסף בפרשת רשות המסים נכנס לכלא: בית המשפט המחוזי מרכז בפתח-תקווה גזר היום (ה') 5 חודשי מאסר בפועל ושנת מאסר על-תנאי על יגאל סער, לשעבר נציג רשות המסים בארה"ב, שהורשע בחודש שעבר ב-3 עבירות של הפרת אמונים. בנוסף, בית המשפט קבע כי במעשיו של סער דבק קלון. סער יתחיל לרצות את עונשו בעוד 45 יום.

השופט זכריה כספי ציין כי "אם רוצים אנו לקיים בישראל חברה מתקדמת הבנויה על מינהל ציבורי תקין, על שלטון חוק ועל יחסי אנוש המעוצבים על בסיס של יושר, הגינות וטוהר המידות - עלינו לענוש ביד קשה את העבריינים שפגעו בשירות הציבורי... ופגעו ברצון לקיים בישראל חברה מתקדמת".

באשר לקלון ציין כספי כי דרגת החומרה במעשיו של סער "יוצרת לא רק דופי חוקי, אלא גם דופי מוסרי וערכי ועד כדי המטת קלון על העושה. כל שכן כך, כשמודבר בעובד ציבור כה בכיר".

סער הוא הנאשם השביעי בכתב האישום שהוגש לפני כשנתיים בפרשת רשות המסים. דינם של שאר הנאשמים, בהם בכירי רשות המסים לשעבר ג'קי מצא ואחרים, נגזר לאחר שהגיעו להסדרי טיעון עם הפרקליטות.

סער, שהואשם בקבלת שוחד, בסיוע למתן שוחד ובמירמה והפרת אמונים, היה היחיד שכפר באישומים נגדו וניהל הוכחות בתיק, ובסיומם אף זוכה מעבירות השוחד והסיוע למתן שוחד שיוחסו לו.

לפי כתב האישום, מינויו של סער לתפקיד נציג רשות המסים בארה"ב נבע מתכתיב של אנשי העסקים יורם קארשי וקובי בן-גור לג'קי מצא ונועד לרצותם. לפי האישום, סער ביקש להתמנות לסמנכ"ל למינהל ברשות המסים, וקארשי פעל עבורו בנושא כדי שירגיש מחויב כלפיו. מצא הבטיח למנותו אך בהמשך חזר בו, וקארשי הבהיר למצא כי עד שלא ימנה את סער - יעוכבו המינויים שמצא ביקש להביא לאישור השר.

עוד על-פי האישום, קארשי תבע ממצא הסברים באשר להפרת הבטחתו, ואף הודיע לו כי יבדוק "מי זה הבחור" שהוא מעדיף על פני סער. לבסוף נפגשו בן-גור, קארשי ומצא במסעדה בצומת שורש, שם סוכם כי סער ימונה לתפקיד אחר שיהיה מקובל עליו.

"במקום יושר וטוהר, הפגין הנאשם שחיתות מידות. במקום תקינות ותרבות ניהול ראויה, הרחיב הנאשם את התופעה הפסולה והעבריינית של הכנסת גורמים זרים לתוככי ארגון אכיפה גדול וחשובו ויזם את הפעלת השפעתם על הממונים עליו. במקום הקפדה על שורת הדין והכללים, סטה מן השורה", כתב השופט.

‎‎נאשם שלישי שנשלח לכלא

‏יגאל סער הוא הנאשם השלישי בפרשת רשות המסים שנשלח לכלא. במסגרת הסדרי הטיעון נידון ג'קי מצא לשנת מאסר בפועל (לפני מספר שבועות השתחרר מצא מהכלא, אחרי שריצה 8 חודשי מאסר - שני שלישים מהתקופה); יורם קארשי נידון ל-7 חודשי מאסר בפועל; ‏איש העסקים קובי בן-גור נידון ל-6 חודשי עבודות שירות (המדינה ערערה לעליון); על שמואל בוברוב, לשעבר סמנכ"ל למינהל ומשאבי אנוש ברשות, יוסי שטיינמץ, לשעבר מנהל תחום יבוא אישי ומכס ברשות, וגידי בר-זכאי, לשעבר סמנכ"ל לעניינים מקצועיים ברשות, הוטלו עבודות שירות ומאסרים על-תנאי.

בגזר הדין ציין כספי מספר פעמים כי מעשיו של סער חמורים ממעשיהם של כל אחד מיתר הנאשמים עובדי הרשות, למעט מצא. לכן, קבע, יש להטיל עליו עונש מאסר בפועל, אך אין להשוותו לעונשו של מצא, כפי שדרשה הפרקליטות.

סנגוריו של יגאל סער, עורכי הדין גיל דחוח וגלית רוטנברג, מסרו: "הפרשה, שהתחילה בקול תרועה רמה כ'פרשת השחיתות הגדולה מקום המדינה', הגיעה היום לאקורד הסיום שלה, שלא תואם את גובה הלהבות שליוו אותה בתחילתה. התקדמנו מאוד בזיכוי מעבירות השוחד, ואנחנו מאמינים שנמשיך להתקדם בבית המשפט העליון, שם תקבל הפרשה הזו באופן סופי את מקומה הראוי".

העונשים בפרשת רשות המסים
 העונשים בפרשת רשות המסים

צרו איתנו קשר *5988