הקפאת הליכים | לפני כולם

מגדל שוקי הון יוביל נציגות האג"ח של אייס דיפו

למחזיקי האג"ח טענות נגד דיבידנדים שחילקה הרשת הקורסת ותשלומים לחברות פרטיות של הבעלים

יממה לאחר שרשת אייס אוטו דיפו קיבלה צו הקפאת הליכים עד יום חמישי הבא, התכנסו היום מחזיקי האג"ח של החברה כדי לגבש את עמדתם ולמנות רשמית את נציגות מחזיקי האג"ח, בראשות מגדל שוקי הון.

בהמשך להצהרותיה של הנהלת החברה, כי ההחלטה לפנות לבימ"ש "התקבלה לאחר מאמצים ופעולות רבות למציאת פתרונות חלופיים, ונועדה לנסות להגן על החברה לטובת הנושים ובעלי המניות", סבורים בעלי האג"ח כי "אייס הגיעה להקפאת הליכים לא מתוך דרישה של נושיה, אלא מכך שבעלי השליטה בה התנערו מהתחייבויותיהם כלפיה", אמר היום אחד ממחזיקי האג"ח של החברה.

חילקה דיבידנדים ב-52 מיליון שקל

רשת ה"עשה זאת בעצמך" של משה גאון ושלמה זבידה חייבת לנושיה כ-450 מיליון שקל, מהם 83 מיליון שקל למחזיקי האג"ח (הנסחרות בתשואה של 227%). את החודשים ינואר-ספטמבר 2011 סיימה אייס בהפסד של 40 מיליון שקל, ויש לה גירעון של 18.3 מיליון שקל בהון. לאור מצבה, התחייבו גאון וזבידה להעניק לה הלוואת בעלים של כ-20 מיליון שקל עד סוף החודש הנוכחי, אך זו טרם הועמדה למועד הקפאת ההליכים.

מחזיקי האג"ח טוענים, כי בעוד שמצבה של החברה הלך והידרדר, חילקה הרשת דיבידנדים מצטברים של כ-52 מיליון שקל בשלוש השנים האחרונות, כאשר חלקם של בעלי השליטה בה - גאון וזבידה - עמד על 90%. מחזיקי האג"ח טוענים עוד, כי חלוקת הדיבידנדים נעשתה מתוך תמורת ההנפקה שביצעה אייס ב-2007, בהיקף של קרוב ל-200 מיליון שקל, במקום שזו תשמש לפיתוח וחיזוק החברה.

טענות מחזיקי האג"ח לא נגמרות בכך. הם טוענים גם, כי בעלי השליטה נהנו מהכנסות נוספות. עסקים פרטיים שבהם שותפים גאון וזבידה נהנו במהלך 2008-2010 מהכנסות של עשרות מיליוני שקלים מקופת הרשת, מעבר לדמי ניהול שנתיים של כ-1.4 מיליון שקל. אייס רכשה מחברות של זבידה בתקופה זו מוצרי רכב בסך של 56.5 מיליון שקל, שהיוו 22%-34% מסך הרכישות שביצעה בתחום זה, ו-4%-5% מכלל הרכישות שלה.

גם משה גאון נהנה מהכנסות דרך משרד הפרסום של אייס - באומן בר ריבנאי - שבו הוא שותף ב-24% מהמניות. בין השנים 2008-2010 שילמה אייס לבאומן בר ריבנאי כ-67 מיליון שקל בגין שירותי פרסום ורכש מדיה (כך שרוב הסכום לא נשאר במשרד הפרסום). זאת מכוח הסכם ריטיינר שהיה לאייס עם משרד הפרסום, תמורת 116 אלף שקל בחודש.

צרו איתנו קשר *5988