עיתון "הארץ" | לפני כולם

שוקן לעובדים: "אם גורלו של 'הארץ' להיסגר, שייסגר עכשיו"

מו"ל עיתון "הארץ" עונה לעובדים: "הפיטורים נכפו עלינו; המציאות העסקית שבה אנחנו פועלים עדיין לא הופנמה על-ידיכם" ■ "עדיף שהעיתון לא ייסגר בעוד כמה חודשים כמו 'מעריב'. מי שלא מבין את זה, קשה להבין מה הוא עושה בעיתונות"

מו"ל עיתון "הארץ", עמוס שוקן, תוקף את ועד העובדים במכתב דרמטי שהוציא היום (ד') אחר-הצהריים, לפני ישיבתם המתוכננת בשעה הקרובה. במכתב טוען שוקן כי הוועד משקר ואינו מבין את המציאות בה הוא פועל.

"בשנים האחרונות אני עושה מאמץ עצום כדי להבטיח את קיומו של 'הארץ'", כתב שוקן, "את יכולתו להמשיך למלא את תפקידו הייחודי בחברה הישראלית ואת היותו מקום עבודה סביר לעובדיו.

"אנחנו לא מחפשים את הפיטורים האלה, ואתם יודעים את זה (אגב, שיעורם אינו גבוה יותר ממה שנאלץ ה'ניו-יורק טיימס' לעשות ושמר על איכותו), הם נכפו גם עלינו. בכדי לשמור על 'הארץ' נדרשים צעדים קשים שאינם משמחים איש.

"חבל שגם לאחר ששוחחנו על כך פעמים רבות (שלא לדבר על מה שאנחנו קוראים בעיתון שאתם כותבים), עדיין לא הופנמה על-ידיכם המציאות העסקית שבה אנחנו פועלים, אשר השתנתה ללא היכר ומחייבת אותנו לפעולה.

"אבל אם גורלו של 'הארץ' להיסגר, אז עדיף שהוא ייסגר עכשיו, כדי שלא ייסגר בעוד כמה חודשים כמו 'מעריב', ומי שלא מבין את זה, קשה להבין מה הוא בכלל עושה בעיתונות".

במכתבו כותב שוקן לוועד העובדים כי "בשלב מסוים של השיחות אתכם, שנמשכות כבר מספר חודשים רב, הבנו שלא משנה איזה מידע עסקי סודי ניתן לכם, שלא משנה מה יהיה תוכן הדיונים בינינו, שלא משנה שנסכים לבקשות שונות שלכם - בסוף יש רק עניין אחד מבחינתכם: הקפאת תוכנית הפיטורים.

"שקר הוא שהצגנו לכם רק נתונים חלקיים. באופן חסר תקדים ומבלי שיש לנו מחויבות לעשות זאת, הצגנו לכם נתונים מלאים על התוצאות הכספיות הצפויות בעיתון בשנת 2012, הצגנו לכם נתונים מלאים על התפתחות הכנסות העיתון מפרסום ומתפוצה, נתנו לכם מידע מהותי מתוך מאזן החברה, והצגנו לכם (בניגוד למה שאתם כותבים) את הצעדים להקטנת הוצאות שנקטנו בחלקים אחרים של החברה, צעדים שאינם מבוטלים כלל.

"לא מקרה הוא שאיש המקצוע שהבאתם עמכם לפגישה, היחיד שמסוגל כנראה להבין את הדברים האלה, שאל אותי אחר 10 דקות של פגישה: 'עמוס, איך אתה מתכוון לממן את תשלום המשכורת הבאה?'.

"אבל אתכם זה לא מעניין. אתם בארכיאולוגיה: מאזני 2009 מעניינים אתכם, ומאזני 2010 מעניינים אתכם, ומאזני 2011 מעניינים אתכם. גם זה שקר. הם לא מעניינים אתכם. אמרנו לכם שנשקול בחיוב להציג לכם אותם (זה אמנם היה לפני מספר חודשים, כאשר חשבנו שאתם באמת מתעניינים במצב החברה), אבל ברור שאחרי הפגישה איבדתם עניין בנתונים. התברר לכם שאינם משרתים את העניין היחיד הרלוונטי לכם: הקפאת תוכנית הפיטורים, ולא שמענו מכם יותר בעניין זה.

"בניגוד לעמדתנו הראשונה, הזמנו אתכם להציג בפני מועצת המנהלים של החברה את האסטרטגיה שלכם ('תוכנית החירום להגדלת הכנסות הקבוצה', כפי שאתם מכנים אותה). זה היה אירוע מכמיר-לב, אלמלי היה כל-כך מביך. יושב חבר מועצת המנהלים, ד"ר קליין, מנהל הכספים המנוסה של חברת המו"לות הגדולה מקלן שמפיצה מעל מיליון עותקים ביום, ושומע נאום נלהב של אורי תובל על עתידו הגדול של הפרינט. בפרינט העתיד, בפרינט הכסף.

"אתם אומרים שלדידנו הפורשים מרצון לא מקזזים ממספר המפוטרים. גם זה שקר. יש לנו יעד ברור לרמת הוצאות בעיתון בשנת 2013, ואמרנו לכם בדיוק מה היעד הזה, והוא לא יעד שמאפשר יותר מאשר תקציב מאוזן. ברור שהפרישה מרצון מצמצמת את הצורך בפיטורים, ולכן נענינו להצעתכם בעניין זה.

"ושקר הוא שהפרנו איזו שהיא חובה כלפיכם או שלא ניהלנו עמכם משא-ומתן. נפגשנו איתכם אין ספור פגישות, קיבלנו חלק מהצעותיכם, אמרנו שאנו נכונים לבדוק אחרות, אבל בכל אלה לא הבאתם שום רעיון שמאפשר להיכנס לשנת 2013 ברמת ביטחון כלשהי, שהעיתון יוכל להתקיים".

מוועד העובדים של "הארץ" נמסר: "במכתב של שוקן יש דברים לא נכונים עובדתית, ונגיב עליהם. בשורה התחתונה, דרישת הסף שלנו היא לעצור את הפיטורים".

צרו איתנו קשר *5988