מנהל רשות המים: "ישראל לא מתייבשת, אך המים לא יוזלו"

צפו באלכסנדר קושניר ב"ברקוד" ■ למה יש מע"מ על המים? "זה לא בסמכות שלי, אשמח אם יבוטל" ■ המחירים לא יירדו לעולם? "נמשיך לשלם מחיר דומה" ■ ומה עם הגשמים שירדו? "עם כל ההתלהבות, עדיין חסרים מעל מיליארד מ"ק מים"

מחירי המים לא יירדו בקרוב למרות הגשמים העזים והתמלאות מאגרי המים, אולם תוכנית ההתייעלות בתאגידי המים עשויה להוביל להוזלה בטווח הארוך יותר - כך אומר מנהל רשות המים, אלכסנדר קושניר, בראיון לתוכנית "ברקוד" בגלובס TV.

"ישראל באמת כבר לא מתייבשת, והתקופה של הבצורת החריפה הסתיימה בערך לפני שנתיים", אומר קושניר. "אנחנו נמצאים במסלול יציאה מהתקופה של הבצורת והתייצבות של משק המים סביב אספקת מים יציבה לטווח של 10-15 השנים הקרובות".

עם זאת, קושניר מסייג ואומר כי "עם כל ההתלהבות שלנו מהגשמים ומהסערה ומהשצף-קצף שראינו, עדיין במאגרי המים הטבעיים של המדינה חסרים מעל מיליארד מ"ק מים, ומשק המים שלנו היום זה לא מה שפעם התרגלנו - הוי כנרת כנרת, מוביל ארצי וסה טו. היום לפחות חצי מכמויות המים שנצרכות במשק המים מיוצרות באופן תעשייתי".

קושניר אמר כי הסיבה למחירי המים הגבוהים היא מתקני ההתפלה שהוקמו, אשר רשות המים משלמת להם 1.25 מיליארד שקל בשנה. הוא התייחס גם לסוגיית המע"מ שהוטל על המים ואמר: נושא המע"מ לא בסמכויות שלי... אם מישהו יבטל את המע"מ, אז המחיר יירד... אני אשמח מאוד לכל החלטה שתוריד את מחיר המים, אבל מכיוון שנושא של המע"מ זה אחריות של משרד האוצר, ומכיוון שאני כמו כל אזרח נורמטיבי יודע שלמשרד האוצר יש לא מעט בעיות עם התקציב ועם מקורות תקציביים, זה לא יהיה אחראי מצידי אם אני אגיד תבטלו את המע"מ".

- לעולם המחירים לא יוזלו?

"נמשיך לשלם מחיר דומה. אבל זה לא היה רציני מצידנו אילו לא היינו מסכימים עם המצב הנוכחי ולא עובדים על תהליכי שיפור והתייעלות".

- נשלם מתישהו פחות?

"אני מניח. נציג בקרוב למועצת רשות המים תוכנית לצמצום כמות תאגידי המים מ-55 תאגידים לכ-15-17. אם נצליח להוביל וליישם את הצמצום הזה, נחסוך 150-200 מיליון שקל. אני לא רוצה להבטיח ירידה דרמטית, בגלל שההתפלה תישאר, וההובלה תישאר, אבל זו אחת מהחלופות שאנחנו בוחנים על מנת למתן את התעריף הנוכחי".

צפו בראיון המלא בסרטון המצורף.

צרו איתנו קשר *5988