טורקיה: "פיצויי המשט יעמדו לדיון בשבוע הבא"

סגנו של ארדואן, בולנט ארינץ', אישר היום בעיתון Today's Zaman את הדיווחים שלפיהם גורמים מישראל ינחתו באנקרה כדי לתאם את גובה הפיצויים למשפחות הרוגי משט המרמרה

העיתון הטורקי Today's Zaman ציטט היום את סגן ראש ממשלת טורקיה, בולנט ארינץ', שאישר את הדיווחים שלפיהם צפויה משלחת ישראלית לנחות באנקרה בשבוע הבא כדי לתאם עם הממשל במדינה את גובה הפיצויים למשפחות הרוגי משט המרמרה.

"כולם מדברים על סכומים שונים", אמר ארינץ'. "כדי לא למנוע אכזבות בעתיד - עדיף שלא לדבר על דברים שכאלה", הוסיף, וציין כי "העניין הזה צריך להיות נידון על ידי משפטנים".

שר החוץ הטורקי: "לפיוס אין קשר למצב בסוריה"

שבוע חלף מאז שהתקשר ראש הממשלה בנימין נתניהו למקבילו הטורקי ארדואן והתנצל על מותם של האזרחים הטורקים במהלך ההשתלטות על המרמרה - והיום טוענים בטורקיה כי בניגוד לפרסומים השונים - לפיוס לא היה קשר למצב המחמיר בסוריה והוא תוצאה של לחץ דיפלומטי כבד שהופעל על ישראל.

בריאיון לטלוויזיה המקומית אמר שר החוץ אהמט דבוטולו כי מדינתו אחראית באופן ישיר ללחץ הבינלאומי שהורגש בישראל בעקבות הסכסוך בין שתי המדינות. "היה עלינו להבטיח שישראל תחוש שהיא נמצאת תחת לחץ", הדגיש השר הטורקי הבכיר.

דבוטולו הבהיר כי מלחמת האזרחים בסוריה מטרידה מאוד את המשטר באנקרה, אך כי היא לא היוותה זרז לשיפור היחסים עם ישראל. "לא נישאר בשקט בשעה שנקבע עתידת של סוריה", טען דבוטולו שגם הדגיש עד כמה המצב במדינה מטריד את השלטונות בארצו.

בעוד רבים מברכים על סיום הסכסוך הארוך בין שתי המדינות, הושמעה בימים האחרונים גם ביקורת על המהלך. שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט טען לאחרונה כי "מאז שפורסמה ההתנצלות נראה שארדואן עושה הכל כדי לגרום לישראל להתחרט עליה", כך כתב בנט בעמוד הפייסבוק שלו.

הדברים הגיעו בתגובה לפרסום דבריו של ארדואן לפיהם השיחה בינו לבין ראש הממשלה הוקלטה, ואף כי תנאי הפיוס הוכתבו מראש לישראל. במקביל דווח כי טורקיה מנהלת משא ומתן מתקדם עם ישראל באשר לתשלום הפיצויים שיינתן למשפחות הרוגי המרמרה - מגעים שטרם הבשילו לכדי הסכם.

צרו איתנו קשר *5988