ג'יימס ריצ'רדסון: לעצור מכרז להפעלת חנות דיוטי פרי בנתב"ג

ג'יימס ריצ'רדסון טוענת כי תנאי המכרז קיצוניים ובלתי סבירים ■ בכיר ברש"ת: "החברה חוששות לאבד את הזיכיון ולכן מנסה להפחיד מתעניינות אחרות במכרז"

חברת ג'יימס ריצ'רדסון עתרה היום (ב') לבית המשפט המחוזי בתל-אביב נגד רשות שדות התעופה (רש"ת) בבקשה לעצור מכרז חדש להפעלת חנות דיוטי פרי בנתב"ג, בטענה כי תנאיו קיצוניים, בלתי סבירים ומהווים סיכון כלכלי.

גורם בכיר ברש"ת הגיב לעתירה ואמר כי "החברה חוששות לאבד את הזיכיון ולכן מנסה להפחיד מתעניינות אחרות במכרז".

בחודש ינואר השנה פרסמה רש"ת מכרז חדש להפעלת חנות פטורה ממכס ("דיוטי פרי") לממכר קוסמטיקה, אלכוהול וטבק בנתב"ג. זאת לאחר שתקופת הזיכיון של חברת ג'יימס ריצ'רדסון, המפעילה הנוכחית של החנות האמורה בנתב"ג, צפויה לפוג באוקטובר 2014.

ג'יימס ריצ'רדסון מפעילה את החנות מאז פתיחת טרמינל 3 לפני כ-9 שנים. כמו כן מפעילה החברה את חנויות הדיוטי פרי במסופים טאבה ונהר הירדן.

המכרז האמור נחשב למכרז היוקרתי, החשוב והמשמעותי ביותר של רש"ת, ולא בכדי. מדובר בחנות המהווה כ-25% מסך ההכנסות של רש"ת, שהסתכמו בשנת 2011 ב-1.168 מיליארד שקל מפעילות מסחרית בשטחה (הרשות הכניסה באותה שנה סכומים נוספים של 932 מיליון שקל מאגרות ושירותים לנוסעים ו-368 מיליון שקל מאגרות ושירותים למטוסים).

דמי הזיכיון במכרז החדש עומדים על סכום אדיר של 150 מיליון דולר לשנה, והחברה המפעילה שתגיש את ההצעה הגבוהה ביותר תזכה, בתנאי שתעמוד בתנאי המכרז.

"להפחיד ולהרתיע"

כאמור, גורם בכיר ברש"ת אמר ל"גלובס" כי ג'יימס ריצ'רדסון מנסה, בעצם פנייתה לבית המשפט, להפחיד ולהרתיע מתמודדות אחרות במכרז. "מדובר בשיטה קבועה של ג'יימס ריצ'רדסון. כך היא פעלה גם במכרזים קודמים להפעלת חנויות דיוטי פרי במתקני הרשות. היא מנסה לזרוע חשש בקרב אלה שרכשו את טפסי החוזה, כאילו לכאורה ישנן בעיות חוזיות כאלה ואחרות בתנאי המכרז, וזה נובע מהחשש לאבד את הזיכיון".

לטענת הגורם ברש"ת, דמי הזיכיון עומדים על 150 מיליון דולר לשנה, משום שהזיכיון צפוי להקנות לחברה זוכה הכנסה מוערכת של למעלה מ-3.5 מיליארד דולר לתקופת החוזה המלאה הנמשכת כעשור.

עוד לדבריו, במכרז, שצפוי להיסגר להגשת מועמדות ביוני השנה, מתעניינות מספר חברות מישראל ומחו"ל, מהמובילות בתחום הפעלת חנויות דיוטי פרי.

מג'יימס ריצ'רדסון נמסר בתגובה: "מדובר בעתירה עניינית לחלוטין הנובעת מתנאי מכרז בלתי סבירים וקיצוניים ומבקשת לתקנם. טענות רש"ת הן חסרות בסיס".

צרו איתנו קשר *5988