"יש לישראלים הון שחור של 12 מיליארד שקל בחו"ל"

משה אשר: "למרות שמבצע 'גילוי מרצון' של רשות המסים חשף הון של 12 מיליארד שקל, מדובר רק בקצה הקרחון" ■ רשות המסים תקים יחידת אנליסטים לצורך איתור הון שחור בחו"ל ותרחיב את מקורות המידע על ישראלים בחו"ל

"למרות שמבצע 'גילוי מרצון' של רשות המסים חשף הון של 12 מיליארד שקל, מדובר רק בקצה הקרחון. אנחנו בקשר רציף עם גורמים שונים על מנת לקבל רשימות נוספות של פעילות ישראלים בחו"ל" - את הדברים האלה אמר היום (ג') מנהל רשות המסים, משה אשר, בכנס STEP השנתי.

אשר הגיב לחשיפת רשימת מקלטי המס של הישראלים בחו"ל ואמר כי מבצע "גילוי מרצון" של רשות המסים אינו מספיק לאיתור ההון השחור העצום הקיים בחו"ל.

"אנחנו שוקדים על חשיבה מחודשת לעדכון הנוהל של 'גילוי מרצון', מעבר למבצע הספציפי", אמר אשר וקרא לבעלי ההון: "אם יש לכם כסף שחור בחו"ל - זה הזמן לדווח".

על-פי אשר, רשות המסים שוקדת על הרחבת מקורות המידע על ישראלים בארץ ובחו"ל: "הרשות מקדמת הליכי חקיקה להחלפת מידע אוטומטי עם מדינות שאין איתם אמנת מס, מפעילה מאמצי מודיעין לאיתור נכסים והון של ישראלים בארץ ובחו"ל, ומקדמת תהליך של העברת מידע במסגרת ה-FATCA האמריקני (חוק התאמת המיסוי הזר)".

בנוסף, אשר הצהיר כי רשות המסים תקים יחידת אנליסטים לצורך איתור הון שחור בחו"ל, אשר תעבה את מערך המודיעין של הרשות.

"יש הון יהודי עצום בגולה"

עו"ד מאיר לינזן, שותף מנהל במשרד עורכי הדין הרצוג-פוקס-נאמן, מנהל מחלקת המסים במשרד ויו"ר STEP ישראל, הסכים כי ישנם עשרות מיליארדים של הון שחור בחו"ל, אך טען כי מתכונתו של חוק ההסדרים המוצע, על ההחמרות במיסוי הכלולות בו, הוא בגדר "מקרים קשים יוצרים דין רע".

עוד הוסיף לינזן כי חובת הדיווח על הכנסות, אשר רשות המסים מציעה להשית על עולים חדשים, שעד כה היו פטורים מכך בהתאם לתיקון 168 לפקודת מס ההכנסה, הינה שפיכת התינוק עם המים.

לדבריו, "יש הון יהודי עצום בגולה. יש לעודד הכנסת ממון לישראל מעל השולחן ולא מתחתיו".

בהקשר להחמרות המס הצפויות על נאמנויות המוקמות על-ידי תושבי חוץ עבור נהנים בישראל, טוען עו"ד לינזן כי "חוק ההסדרים המוצע פוגע בפטור בהעברת הון של יהודים מהגולה לקרוביהם בישראל. אני מתריע על נזק שעשוי להיגרם מהפסקת העברת כספים של בעלי הון לישראל".

"קללת מסים"

עו"ד פיני רובין, ראש משרד עורכי הדין גורניצקי ושות', מתח ביקורת נוקבת בנוגע להחמרות המתגבשות במיסוי נאמנויות.

לדבריו, "יוצרי הנאמנות לטובת נהנים ישראליים מבינים כעת שהדבר אינו מביא ברכת מסים אלא קללת מסים, ולכן הם יהססו להעביר כספים לנאמנויות בהן ישנם נהנים ישראלים (גם אם הם נמנים על בני משפחתם).

"היוצר הזר צריך לתכנן כעת מחדש, איך הוא מעביר את נכסיו לילדיו מבלי לשלם מס על נאמנות, וכיצד לכלכל את צעדיו ביחס לנאמנויות קיימות, והאם להדיר מהן את הנהנים הישראלים או לבקשם לעקור את מקום מושבם לניכר".

לגבי הנהנים הישראליים עצמם, טוען עו"ד רובין כי "יש עכשיו יציאת ירושלים - הנהנים הישראלים של נאמנויות זרות עושים פעמיהם לניכר. אני כואב את השינוי אשר פוגע בכלכלה הישראלית".

רובין סבור כי חובת הדיווח החדשה שצפויה להיות מושתת על עולים חדשים, צפויה לפגוע בעלייה לישראל, ובכך ייגרם נזק נוסף לכלכלה המקומי.

לדבריו, "עד היום היה פטור מדיווח, והנה חקיקה חדשה שטרפה את הקלפים בהקשר הזה. יש בכך הרבה היבטים שליליים שבעטיים אנשים לא יעלו לישראל. יתרה מכך - אלה שהגיעו לישראל עלולים לעזוב עקב כך".

צרו איתנו קשר *5988