נפתח משפט צבי בר: מואשם בלקיחת שוחד בשורת פרשיות

ראש עיריית ר"ג לשעבר מואשם בלקיחת שוחד בשורת פרשות בהיקף כולל של כ-2 מיליון שקל, וכן במירמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט

"צבי בר היה ראש עיר פעיל, כריזמטי, ריכוזי, יש שיאמרו דורסני. כאשר בר רצה לקדם פרויקט, הוא ידע לרתום כל משאב שעמד לרשותו על מנת לקדמו..השילוב בין מעמדו, סמכויותיו ואישיותו של בר הציב אותו בעמדת המפתח בכל הנוגע לתוכניות הנדל"ן בעיר רמת-גן. בר הבין זאת היטב וכך גם הנאשמים האחרים, יזמי הנדל"ן שאול לגזיאל חיים גייר ודוד לוי. הבנה זו היא שעמדה בבסיס הקשר המושחת שנרקם ביניהם" - כך אמר היום (ג') התובע, עו"ד טל פרג'ון מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, בנאום של התביעה הפתיחה במשפטם של בר ושל יזמי הנדל"ן שנפתח בבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

"מאפיין ייחודי נוסף שהעצים את כוחו של בר כראש עיר היה אורך כהונתו", ציין עו"ד פרג'ון. "הוא לא היה אורח לרגע בלשכת ראש העיר, הוא כיהן בתפקיד במשך 25 שנים ברציפות, כמעט כרבע מאה. כהונתו הארוכה הבהירה לכל מי שהיה זקוק לקשרים בעיריית רמת-גן וזקוק לחסדיה כי בר הוא השקעה בטוחה בעניין זה".

בר מואשם בלקיחת שוחד בשורה ארוכה של פרשיות, בהיקף כולל של כשני מיליון שקל, וכן בעבירות של מירמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. כתב האישום נגד בר ונגד 3 יזמי נדל"ן נוספים הוגש על-ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

האישומים נגד בר מתייחסים לפעולות שביצע כראש עיר וכחבר במוסדות התכנון המקומיים והמחוזיים בשנים 2003-2008. לפי הראיות שבידי הפרקליטות, לקח בר שוחד, בתפקידו כראש העיר, מ-5 יזמי נדל"ן ברמת-גן ובמחוז תל-אביב, במסגרת 4 פרשיות שונות. בר מואשם שקיבל שוחד מלגזיאל, גייר ודוד לוי ומעמנואל ארביב, ותמורת שוחד זה פעל כדי לקדם את פרויקטי הנדל"ן שבהם היו מעורבים, תוך ביצוע עבירות של מירמה והפרת אמונים כעובד ציבור.

חלק מפרשיות השחיתות הנוגעות לבניינים ברמת-גן נחשפו לראשונה ב"גלובס".

בר מואשם בלקיחת שוחד 224 אלף דולר וקבלת טובות הנאה נוספות משני יזמים ברמת-גן בתמורה לקידום פרויקט "בית ליראור". על-פי כתב האישום, השוחד ניתן באמצעות החזר הלוואה שלקח בר בלונדון. כספי השוחד הולבנו באמצעות העברות כספים במזומן לחברות בחו"ל ומשם לחשבון ההלוואה של בר בלונדון.

לטענת הפרקליטות, עסקת "בית ליראור" כללה תשלום בסך 250 אלף דולר, שהוגדר על-ידי לגזיאל בפני ארביב כ"עמלה", ושהיה אמור להימסר לידי עו"ד גלוסקה במזומן, מחוץ לגבולות ישראל. אותה "עמלה" הייתה בעצם תשלום שוחד מוסווה שיועד לבר עצמו.

על-פי כתב האישום, באפריל 2005 נפגשו בר, לגזיאל וארביב במשרדו של בר, ובר פנה לארביב וביקש ממנו לסייע בנטילת הלוואה באנגליה, וכבטוחה להלוואה זו תשמש דירת מגוריו בלונדון הנמצאת בבעלות בר ורעייתו. ארביב הסכים להיות ערב לתשלומי הריבית, ולטענת הפרקליטות, "פעילותו של ארביב מול חברת גרוב תרמה תרומה מהותית לעצם הסכמת גרוב לתת את ההלוואה לבר ולרעייתו". לא זו בלבד, אלא שתשלומי הריבית על ההלוואה שולמו למעשה על-ידי ארביב עצמו.

האישום השני מייחס לבר לקיחת שוחד מהיזם לגזיאל שהעביר לבנו של בר מניות בחברה שהייתה בשליטת היזם. לגזיאל גם מינה את בנו של בר למנהל בחברה ללא תמורה, בתמורה לקידום פרויקט מגדלי התמרים המצוי בשטחה התכנוני של העיר. כמו כן פעל בר בניגוד עניינים עקב היותו שותף בחברה אחרת עם אותו יזם בעת שפעל לקידום הפרויקט.

האישום השלישי מייחס לבר לקיחת שוחד בסך 100 אלף דולר מגייר, שהיה בעל עניין בפרויקט חילופי שטחים בעיר רמת-גן בין הר נפוליאון לשכונת השקמה. השוחד הוסווה כהלוואה לתקופה של שנה שבר לא החזיר במועדה ולא נדרשה ממנו. כמו כן פעל בר בניגוד עניינים במסגרת תפקידיו השונים עקב קשריו החברתיים והכלכליים עם בעל העניין.

בנוסף מואשם בר בשיבוש מהלכי משפט במסגרת אישום זה.

האישום הרביעי מייחס לבר לקיחת שוחד בסך 465 אלף שקל וטובות הנאה נוספות מלוי, בעל עניין בפרויקט הילקרסט המצוי בשטחה התכנוני של העיר. זאת בתמורה לקידום הפרויקט והגדלה משמעותית בזכויות הבנייה בפרויקט.

האישום החמישי כולל עבירות מס הכנסה על סכומי השוחד שלקח בר ולא דיווח לרשויות המס. עם פרסום המלצות המשטרה לפני כשנה, הודיע בר כי הוא "מעולם לא קיבל שוחד מאף אדם, יזם או איש עסקים, גם לא בשקל אחד. הכול פרי דמיונם של חולה רוח ופוליטיקאי ששאיפותיו בעיר נדחקו לפינה, ושחברו יחד כדי להפליל את בר".

בר מיוצג בידי עורכי הדין נבות תל-צור וירון ליפשס ממשרד רם כספי ושות'; לגזיאל - בידי עו"ד פרופ' דוד ליבאי; גייר - בידי עו"ד גיורא אדרת; ולוי - בידי עו"ד רונן רוזנבלום.

צרו איתנו קשר *5988