הפיוס קרוב? ארדואן: "הגענו להסכם פיצויים עם ישראל"

ראש הממשלה הטורקי חשף בריאיון לעיתונאי האמריקני צ'ארלי רוז כי ירושלים ואנקרה הגיעו להסכמה בנושא פיצויים למשפחות הרוגי המשט ■ ארדואן הודה לאובמה: "בזכותו נתניהו התנצל" ■ גורמים מדיניים בירושלים: טרם הושגה הסכמה

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר בריאיון לעיתונאי האמריקני צ'רלי רוז בתכנית "60 דקות" ברשת CBS כי הוא מעוניין בפיוס עם ישראל ורמז כי הדבר קרוב מתמיד. "אני מודה לאובמה ידידי על מאמציו, כי בזכותו התאפשרה ההתנצלות מצד ראש הממשלה נתניהו", אמר ארדואן. "יש עוד את סוגיית הפיצויים למשפחות הרוגי המשט, ואפשר להגיד שהגענו לסיכום בנושא הזה".

בישראל מיהרו לצנן את ההתרגשות. גורמים מדיניים בירושלים אמרו לחדשות 2 Online כי טרם הושגה הסכמה בין שתי המדינות.

אתמול דיווח העיתון הטורקי "הורייט" מפי מקורות דיפלומטיים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו דווקא "מעכב את חתימת הסכם הפיוס עם טורקיה, בשל חששות פוליטיים מהשלכות המהלך". לפני כחודש דיווחו כלי תקשורת בטורקיה על התקדמות משמעותית במגעים בין ירושלים לבין אנקרה. על פי הדיווח, הצדדים הסכימו על פתיחה מחודשת של השגרירויות בשתי המדינות.

ההסכמות, כך דווח בטורקיה, הושגו במהלך פגישה בין דוד מידן, שליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לבין חקאן פידאן, ראש ועדת האנרגיה והביטחון של טורקיה. על פי הפרסומים, במהלך הפגישה דנו השניים באפשרות שראש ממשלת טורקיה, ארדואן, יגיע לביקור בישראל בחודשים הקרובים.

"טורקיה מקווה שהפרק של משבר היחסים עם ישראל שניצת עם אירועי המרמרה בשנת 2010 - תם", הדגיש אז אהמט דבוטאולו, שר החוץ הטורקי בדברים שאמר לכתב סוכנות הידיעות AFP. "ההבדלים בציפיות של שני הצדדים הולכים ומצטמצמים, השגנו התקדמות עצומה אך צריך להיפגש ולסכם על ההבנות".

בשיחה עם חדשות 2 Online הכחיש גורם מדיני ישראלי רשמי את הדיווחים בכלי התקשורת הטורקיים. על פי הגורם, לא זאת בלבד שלא הוסכם על פתיחת השגרירויות או על ביקור ארדואן, אלא שכלל לא התקיימה פגישה בין מידן לבין פידאן.

צרו איתנו קשר *5988