דמי תיווך | לפני כולם

נתן אשל יגרוף מיליונים על עסקה שתפר למקורות?

אשל, מקורבם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, תיווך בין מקורות לבין ועדת המים הלאומית של מקסיקו בעסקה לטיהור מי תהום מזוהמים ■ היקף העסקה עשוי להגיע למאות מיליוני שקלים

נתן אשל, מקורבם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, עשוי לגרוף מיליוני שקלים כעמלת תיווך על עסקת ענק של מקורות לטיהור מי תהום מזוהמים במקסיקו.

ל"גלובס" נודע כי אשל תיווך בין מקורות לבין ועדת המים הלאומית של מקסיקו, בראשותו של דויד קורנפלד, בהסכם שהיקפו הכספי הכולל עשוי להגיע למאות מיליוני שקלים. עמלת התיווך המקובלת עבור עסקאות כאלה נעה בין 5% ל-8% מהתמורה. אשל סירב להגיב לידיעה בנימוק שאינו נוהג למסור פרטים על עסקיו הפרטיים.

אשל עבר לעסקים פרטיים בתחילת 2012 לאחר שנאלץ לעזוב את עבודתו כראש הסגל בלשכת ראש הממשלה על רקע פרשה מביכה. אשל נחשב מקורב במיוחד לאשת ראש הממשלה ועל פי פרסומים הוא ממשיך לסייע לבני הזוג בדרכים שונות, לאחרונה בנושא הבחירות לנשיאות המדינה.

ההסכם בין מקורות למשרד לסביבה ולמשאבים טבעיים של מקסיקו נחתם במהלך ביקורו של נשיא המדינה שמעון פרס במקסיקו בנובמבר האחרון. על ההסכם חתמו מנכ"ל מקורות שמעון בן-חמו ודויד קורנפלד, יו"ר ועדת המים הלאומית של מקסיקו המכונה "לה קונגואה", LA CONAGUA, לשיקום מי התהום במקסיקו. העסקה שהוגדרה "היסטורית" היא אחת הגדולות ביותר שחתמה מקורות בשנים האחרונות.

לפי מתווה ההסכם, בשלב הראשון של הפרויקט יתבצע סקר והמלצות לטיהור האקוויפרים בעלות של כ-20 מיליון שקל, שמתוכם ההכנסה למקורות מוערכת בכ-4 מיליון דולר. בשלב השני יתבצעו פיילוטים להוכחת תהליכי הטיפול ולבסוף יוקמו מתקני הטיפול עצמם.

קבוצת מקורות אמורה לאבחן את גורמי הזיהום ב-10 מאגרי התהום הנבחרים, לקבוע אם מדובר בזיהומים הפיכים ולהמליץ על אסטרטגיות השיקום. מומחי מקורות יתבקשו גם לקבוע אם לאחר יישום האסטרטגיות ניתן יהיה לצרוך את המים ולחלופין שיהיה צורך בתהליכי טיהור.

התוכנית השאפתנית מתבססת על 10 מאגרי מי תהום מזוהמים שנפגעו ממגוון של פגיעות כגון המלחת מי התהום, זיהומים לא אורגניים מעשי ידי אדם, העמסת יתר במי קולחין, זיהום באזורים חקלאיים עקב חלחול של חומרי הדברה, זיהומי נפט או זיהומים באזורים אסטרטגיים לניצול גז.

ממקורות נמסר בתגובה כי "החברה, אשר הוסמכה על ידי הממשלה לבצע פרויקטי מים בעולם, מאפשרת פעילות בתחום, באמצעות החברת הבת, על ידי סוכנים, בדומה לנעשה בתעשיות אחרות בחו"ל, לרבות התעשיות הביטחוניות ובהתאם לחוזים סטנדרטיים המקובלים בסוג זה של פעילות".

הבוננזה של המתווכים

דבר ההתקשרות בין מקורות ייזום לנתן אשל נחשף בתחילת החודש ב"ידיעות אחרונות". בפרסום נטען כי שמירת ההתקשרות עם מקורבו של נתניהו בחשאיות היא בעייתית משום שכחברה ממשלתית מקורות מחויבת לכללי שקיפות ואולי אף לחוק חובת המכרזים. במקורות טענו בתגובה כי אשל אינו מועסק בחברה במישרין או בעקיפין וכי אינו מקבל שכר כלשהו מהחברה.

חברת מקורות נעזרת לא פעם בשירותיהם של סוכנים שתפקידם להביא לחברה פרויקטים בתמורה לעמלת תיווך היכולה לנוע בין 5% ל-8% מהיקף ההכנסה למקורות.

ההתקשרות עם הסוכנים נעשית באמצעות החברת הבת של מקורות, מקורות ייזום, שמרכזת את פעילות החברה בחו"ל.

הפעילות העיקרית של מקורות ייזום עד היום הייתה בהקמת שני מתקני התפלה בקפריסין המספקים כ-40% ממי השתייה של האי. בנוסף פעילה מקורות ייזום בארגנטינה בפרויקט לטיפול במי שפכים בעיר לה-פלאטה, ומנהלת מגעים לכניסה לפרויקטים באזרביג'אן. בפרסום בידיעות נטען כי אשל ניסה לסייע למקורות לזכות בפרויקט באפריקה. מקורות נזקקת לאישור הממשלה, באמצעות רשות החברות הממשלתיות, לכניסה להשקעה בפרויקט בחו"ל - ואישורים כאלה ניתנים במשורה, מתוך חשש מהסתבכויות שיחשפו את המדינה לתביעות ולהפסדים.

במקרה של מקסיקו כאמור, מבצעת מקורות בשלב זה רק סקר ראשוני, שאמור להניב לה הכנסות של כ-4 מיליון דולר. זכייתה בפרויקט הגדול של הקמת מתקני הטיפול במי התהום רחוקה מלהיות מובטחת.

צרו איתנו קשר *5988