בכיר בג'יהאד האיסלמי: "ייתכן שנפסיק את האש בלי הסכם"

חבר במשלחת הפלסטינית לשיחות בקהיר מציג את ישראל כקשוחה ועקשנית במו"מ להסדר קבע בעזה ■ לדבריו, אם ההסכם שיגובש יהיה רע לפלסטינים, הם ישקלו להכריז על הפסקת אש בלי הסדרה

צוק איתן / צילום: רויטרס
צוק איתן / צילום: רויטרס

האש תופסק ללא הסכם קבוע? המצרים ממשיכים במאמציהם להביא להסכם רגיעה קבוע בין ארגוני הטרור בעזה לישראל, אבל חלק מהמשתתפים בשיחות פסימיים למדי. חאלד אל בטש, בכיר הג'יהאד האסלאמי וחבר המשלחת הפלסטינית בקהיר‬ האשים הלילה (ו') את ישראל בעקשנות ואמר: "אם לא נגיע להסכם שיענה על דרישותינו, ייתכן שנלך להפסקת אש בלבד מבלי הסכם של הסדרה".

מבחינת הג'יהאד האסלאמי, עדיף לא להגיע להסכם בכלל מאשר לחזור הביתה עם הסכם שבגללו הם ירגישו מוחלשים. אל בטש הסביר בריאיון לרשת לבנונית כי הפלסטינים "לא מוכנים לוותר לעם הישראלי על חשבון הקורבנות שהקרבנו". בכיר הג'יהאד האסלאמי סיפר על מו"מ קשה עם ישראל. "ישראל החלה אותו בדרישות מופרזות ביותר", אמר. "הם דרשו דרישות שבכלל לא היינו מסוגלים לשמוע, ובלמנו אותן בכוח".

בהמשך, הוא טען כי ישראל ניסתה למשוך זמן. "הם עברו לטקטיקה אחרת והתחילו לבזבז זמן כדי ליצור לחץ ציבורי עממי על ההתנגדות לוותר", אמר. "גם זה לא קרה. להיפך, הופעלו לחצים פנימיים על נתניהו מצד בנט וליברמן".

בגדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, ניסו לשדר אתמול עוצמה מול ישראל. "כאשר ההתנגדות נושאת ונותנת עם האויב, היא נושאת ונותנת מעמדה של כוח ועוצמה משום שיד שמאל שלה נמצאת על השולחן, אך יד ימין נמצאת על ההדק", נכתב בחשבון הטוויטר של הארגון.

המשלחת הישראלית צפויה לחזור לדיונים בקהיר רק במוצאי השבת. על פי ההסכם המתגבש, על בסיס הבנות "עמוד ענן", הצדדים יכריזו על הפסקת אש, המעברים לעזה ייפתחו והמשכורות בעזה ישולמו.

צרו איתנו קשר *5988