החמאס הוציא להורג "סוכנים" בעזה ומאיים: "נדביר גם יהודים"

אחרי החיסולים של בכירי חמאס ברצועה הוציא הארגון להורג פלסטינים שהורשעו ככל הנראה בשיתוף-פעולה עם ישראל ■ הניה: "האויב ישלם מחיר כבד על החיסולים"

חמאס / צילום: רויטרס
חמאס / צילום: רויטרס

שעות ספורות אחרי שחמאס הוציא להורג 18 גברים שנחשדו בשיתוף-פעולה עם ישראל - תושבים רבים בעזה הביעו שביעות-רצון מהמעשה המחריד. עדי ראייה סיפרו כי שבעה בני אדם הוצאו להורג לעיני מתפללים מחוץ למסגד עומארי בכיכר פלסטין, אחת הכיכרות המרכזיות וההומות בעזה. מדובר בהוצאה להורג הפומבית הראשונה ברצועת עזה מאז שנות ה-90'. גורמים רשמיים בחמאס אמרו כי 11 בני אדם נוספים נורו למוות בתחנת משטרה נטושה בעזה.

"'ההתנגדות' החלה במבצע שנקרא 'חניקת צוואר' לאיתור משתפי פעולה שעוזרים לכיבוש, הורגים את אנשינו והורסים בתים", נכתב באתר אינטרנט המזוהה עם ארגון הטרור. מכתב מרשיע לכאורה, שעליו חתומה "התנגדות הפלסטינית", פורסם על קיר סמוך למקום ההוצאה להורג הפומבית. נכתב בו כי האנשים שנרצחו "סיפקו לאויב מידע על מיקומם של לוחמים, מנהרות התקפיות, פצצות, בתים של לוחמים ומיקומי רקטות. הכיבוש הפציץ את המקומות האלה והרג כמה לוחמים. לפיכך, נעשה צדק".

ראג'י א-סוראני, העומד בראש המרכז הפלסטיני לזכויות האדם, אמר בעקבות ההוצאות להורג: "אנו דורשים מהרשויות ומה'התנגדות' להתערב ולעצור את ההוצאות להורג, ללא קשר לסיבות ולמניעים שעומדים מאחוריהן".

לעומת זאת, פלסטינים רבים דווקא הביעו שמחה. מחמוד א-רוז, תושב עזה, הסביר: "הם הוצאו להרוג כי הם מרגלים. הם עזרו להרוג אנשים. היהודים לא יודעים שיש כאן התנגדות, משתפי הפעולה אומרים להם. אנחנו צריכים לנקות את האזור מהאנשים האלה לפני שאנחנו מדבירים אותו מיהודים". מוחמד אבו עמר, תושב אחר, אמר: "זה עונש ראוי עבורם. הם לא היו צריכים להיהרג בירייה, היו צריכים לשרוף אותם".

ההוצאות להורג בעזה באו למחרת התקיפה המוצלחת של צה"ל ברפיח, שבה נהרגו שלוש הדמויות הבכירות ביותר של חמאס בדרום הרצועה: ראאד אל-עאטר, מוחמד אבו שימאלה ומוחמד ברהום. יום קודם לכן הותקף בית בעזה שבו היה מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף. אשתו ווידאד ובנו התינוק עלי נהרגו בתקיפה, יחד עם כמה בני משפחת א-דלו שאירחו אותם. גורלו של דף עדיין לא ידוע.

צרו איתנו קשר *5988