התיקון לחוק האנג'לים אושר בוועדת השרים לחקיקה

במסגרת החוק תעניק המדינה תמריצי מס למשקיעים שישקיעו בחברות סטארט-אפ הנמצאות בשלב הראשוני של מחקר ופיתוח (seed) וזקוקות למימון בכדי להתפתח

נפתלי בנט ויאיר לפיד / צילום: אוריה תדמור
נפתלי בנט ויאיר לפיד / צילום: אוריה תדמור

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת שר האוצר יאיר לפיד ושר הכלכלה נפתלי בנט, לתיקון חוק האנג'לים במטרה לעודד ההשקעות בחברות היי-טק צעירות. התיקון המוצע הוגש לאישור ועדת השרים לקראת ישיבת הממשלה לאישור תקציב המדינה שתיערך מחרתיים. מדובר בחידוש של הנוהג שהיה קיים עד היום שלפיו הועברו הצעות חוק לוועדת השרים לחקיקה רק לאחר אישור התקציב בממשלה.

במסגרת החוק תעניק המדינה תמריצי מס למשקיעים שישקיעו בחברות הזנק (סטארט-אפ) הנמצאות בשלב הראשוני של מחקר ופיתוח (seed) וזקוקות למימון בכדי להתפתח. לצד הטבות המס מתכננת המדינה רפורמה במבנה יחידת המדען הראשי של משרד הכלכלה שתהפוך לרשות לחדשנות ויזמות.

באוצר מעריכים כי אישור התיקון לחוק האנג'לים יביא להגדלה משמעותית של היקף ההון הזמין להשקעה בחברות הזנק וישמר את היתרון היחסי של מדינת ישראל בתחום התעשיות עתירות הידע. תיקון החוק אושר במסגרת התכנית הכלכלית לשנת 2015 כחלק ממנועי הצמיחה של המשק.

במסגרת החוק יקבלו משקיעים שישקיעו בחברות חדשניות, אשר אושרו על ידי לשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה כ"חברות מטרה", הטבת מס משמעותית, כאשר יוכלו להפחית מהכנסותיהם החייבות במס את הסכומים שהושקעו בחברות הזנק צעירות.

במסגרת התיקון צפוי להתווסף מסלול חדש לקבלת ההטבות לצד הארכת תוקפו של המסלול הקיים כיום בחוק. המסלול החדש יגביר את האטרקטיביות של ההשקעות בחברות הזנק צעירות בקרב משקיעים על ידי יצירת ודאות למשקיע כך שיידע על זכאותו להטבות בעת ביצוע ההשקעה. התיקון צפוי גם להפחית בצורה ניכרת את הסרבול הביורוקרטי שחל על חברה המבקשת כיום לקבל השקעות מוטבות.

שר האוצר לפיד אמר כי "באמצעות החוק נעודד משקיעים להשקיע בחברות הצעירות, שהן הגלגלים המניעים את עתיד תעשיית ההיי-טק הישראלית, ומדינת ישראל תמשיך להיות מהמדינות המובילות בעולם בתחום החדשנות״. שר הכלכלה נפתלי בנט אמר כי "חוק האנג'לים יבטיח שהשנה החדשה תהיה שנת יזמות ועידוד השקעה בהיי-טק. כסף שיושקע בחברות הזנק במקום בנדל"ן יזרים אנרגיה עצומה לשוק וייצור מנוע צמיחה עצמתי למשק הישראלי".

צרו איתנו קשר *5988