מרקל "לא רואה סיבה" למחיקת חלק מהחוב של יוון

הבנק האירופי המרכזי מצטרף לקו הנוקשה ומאיים להפסיק המימון ליוון אם תסרב לחדש את חבילת החילוץ שלה

אנגלה מרקל / צלם: רויטרס
אנגלה מרקל / צלם: רויטרס

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שללה היום (ש') אפשרות של מחיקת חוב ליוון, ובכיר בבנק האירופי המרכזי איים להפסיק את המימון לבנקים היווניים במקרה שאתונה לא תסכים לחדש את חבילת החילוץ שלה.

גרמניה, האחראית על התשלומים בגוש האירו והבנק המרכזי האירופי (ECB) נוקטים קו נוקשה מול ממשלתה השמאלנית החדשה של יוון, שמנהיגה הוביל לניצחון ביום ראשון האחרון תוך שהוא מבטיח כי "חמש שנים של צנע, השפלה וסבל באו לקצן".

אלכסיס ציפרס הבטיח גם לנהל מו"מ מחדש על ההסכמים מול ה"טרויקה" של הנציבות האירופית, ה-ECB וקרן המטבע הבינלאומית (IMF), ולמחוק חלק גדול מהחוב של יוון בסך 320 מיליארד אירו (360 מיליארד דולר), שמהווה יותר מ-175 אחוז מהתוצר המקומי הגולמי, ואת החוב הגדול ביותר בעולם אחרי זה של יפן.

מרקל דחתה מפורשות אפשרות כזו. "יוון כבר זכתה למחילת חובות של מיליארדי דולרים מצדם של בנקים; איני רואה תספורת נוספת של חובות", אמרה מרקל לעיתון הגרמני "די וולט" בראיון שהתפרסם במהדורת יום שבת של העיתון.

"אירופה תמשיך להפגין סולידריות כלפי יוון, כמו כלפי מדינות אחרות שנפגעו קשות מהמשבר, אם המדינות הללו ייצאו ברפורמות ובתוכניות חיסכון משלהן", הוסיפה מרקל באיום מרומז כלפי אתונה.

ללא סיוע מצדם של מלווים בינלאומיים, יוון תמצא עצמה עד מהרה שוב במשבר פיננסי חריף.

צרו איתנו קשר *5988