מקורב למרקל: הפרלמנט הגרמני יאשר להאריך את הסיוע ליוון

פולקר קאודר, מנהיג הקונסרבטיבים בפרלמנט הגרמני: "עכשיו על היוונים לעשות את שיעורי הבית שלהם. לאחר מכן, הארכה של תוכנית הסיוע תאושר על ידי הבונדסטאג. יוון סוף סוף הבינה שהיא לא יכולה לעצום עיניים בפני המציאות"

אנגלה מרקל / צלם: רויטרס
אנגלה מרקל / צלם: רויטרס

הפרלמנט הגרמני צפוי לאשר את הארכת תוכנית המימון של יוון בארבעה חודשים, בתנאי שאתונה תציג רשימה של רפורמות שייושמו, כפי שסוכם. את הדברים אמר פולקר קאודר, מנהיג הקונסרבטיבים בפרלמנט הגרמני, בראיון שחלקו פורסם היום (שבת), מתוך העיתון Welt am Sonntag.

"עכשיו על היוונים לעשות את שיעורי הבית שלהם", אמר קאודר. "לאחר מכן, הארכה של תוכנית הסיוע תאושר על ידי הבונדסטאג. יוון סוף סוף הבינה שהיא לא יכולה לעצום עיניים בפני המציאות".

אתמול הוכרז כי הושג הסכם בין יוון לנושיה, שימנע פשיטת רגל של יוון ואת פרישתה מגוש האירו, כך ע"פ הודעה רשמית שפרסם דובר פורום ה"אירוגרופ". במרכז הפשרה שהושגה, נושיה של יוון יאריכו את חבילת החילוץ שלה למשך 4 חודשים בתמורה לשורת צעדי צנע שהיא תציג בשבוע הבא.

שרי האוצר של גוש האירו התכנסו אתמול בבריסל עם נציגי ממשלת יוון בניסיון אחרון להגיע לעמק השווה ולמצוא פשרה שתוביל להסדר חוב חדש ביוון. עד כה גרמניה הביעה התנגדות נחרצת להפסקת תוכנית הצנע של יוון ומנגד, שר האוצר היווני נשמע לוחמני לא פחות וטען כי הסכם יושג רק ללא תוכנית הצנע.

"הסכמנו על 4 חודשים תחת תנאים", אמר שר האוצר האוסטרי האנס ז'ורג-שלינג בתום פסגת ה"אירוגרופ" - פורום שרי האוצר של גוש האירו. "יוון התחייבה להציג ביום שני שורה של צעדי צנע כתנאי לקבלת הסיוע הפיננסי והמוסדות הפיננסים יבדקו אם הצעדים מספיקים מבחינתם", הוא הדגיש.

ההסכם הזמני מעניק ליוון ולגוש האירו מרווח נשימה ומסיר בינתיים את איום חדלות הפירעון של יוון ולפרישתה מגוש האירו. ללא הסכם, או סיוע פיננסי מיידי מגורמים אחרים, ממשלת השמאל היוונית בראשותו של אלכסיס ציפראס הייתה למעשה נכנסת למצב של פשיטת רגל, שכן תוכנית החילוץ של יוון מסתיימת ב-28 בפברואר. ציפראס מיאן עד כה להיענות לדרישות של גרמניה והבטיח לעמו לסיים את תוכנית הצנע. במקביל הוא ביקש בתחילת השבוע ממדינות גוש האירו הארכה של תוכנית החילוץ לשישה חודשים אך ללא הארכה של תוכנית הצנע. ממשלת גרמניה, כאמור, דחתה את ההצעה על הסף.

צרו איתנו קשר *5988