היועמ"ש הורה רשמית: חקירה פלילית בנוגע למעונות רה"מ

הערכה: שרה נתניהו תזומן למסור עדות במשטרה ■ סמנכ"ל המבצעים במשרד רה"מ, עזרא סיידוף, הוא החשוד המרכזי באחריות לאי-הסדרים ■ חשוד נוסף הוא החשמלאי אבי פחימה, חבר מרכז הליכוד ■ החקירה תנוהל בלהב 433

בנימין ושרה נתניהו / צילום: רויטרס
בנימין ושרה נתניהו / צילום: רויטרס

האם שרה נתניהו תיחקר במשטרה בנוגע לפרשת ההוצאות במעונות ראש הממשלה בירושלים ובקיסריה, שנחשפו על-ידי מבקר המדינה?

לאחר בדיקה מקדימה של הנושא, היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום (ב') באופן רשמי כי החליט לאמץ את המלצת פרקליט המדינה וראש האגף לחקירות ולמודיעין במשטרת ישראל, לפיה יש מקום לפתוח בחקירה פלילית בנוגע למספר עניינים הקשורים בהתנהלות מעונות ראש הממשלה.

מי שנחשב בשלב זה כחשוד המרכזי באחריות לאי-הסדרים שהתגלו על-ידי המבקר הוא סמנכ"ל המצבעים במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, שממונה על כוח-האדם ותשלומי הכספים.

חשוד נוסף הוא החשמלאי אבי פחימה, חבר מרכז הליכוד, שלפי דוח המבקר עשה עבודות חשמל רבות בבית ראש הממשלה בקיסריה, אך הן התגלגלו על חשבון הציבור.

בשלב זה, ולמרות הביקורת שנמתחה בדוח, החשד אינו נופל על רעיית ראש הממשלה. עם זאת, סביר שנתניהו תזומן למסור עדות בנושא במשטרה.

ב-17 בפברואר 2015 פרסם מבקר המדינה, השופט יוסף שפירא, דוח חמור ביחס להוצאות הכספיות של הזוג נתניהו במעונות של ראש הממשלה בקיסריה ובירושלים.

"הוצאות הכלכלה של ראש הממשלה, משפחתו ואורחיו במעון הרשמי בבירה בשנים 2010-2012 לא עלו בקנה אחד עם עקרונות-היסוד של מידתיות, סבירות, חיסכון ויעילות", כתב שפירא.

לדבריו, "ניתן היה לצפות מנבחר ציבור, בכיר ככול שיהא, לגלות יתר רגישות ציבורית ולהקפיד לפעול במהלך כל שנות כהונתו לפי עקרונות של התנהלות ציבורית ראויה".

עם זאת, המבקר ציין לטובתו של נתניהו כי הוצאות המעונות ירדו בשנת 2013.

באותו הדוח נחשפה, בין היתר, פרשיית החשמלאי, והיועמ"ש וינשטיין, על דעת פרקליט המדינה שי ניצן, הורה על פתיחת בדיקה מקדימה של הנושא על-ידי המשטרה.

הממונה על הבדיקה היה תת-ניצב אפרים ברכה ז"ל, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה, שהתאבד בתחילת החודש. קודם לכן חשף עיתונאי "מעריב", אבירם זינו, את ברכה כמקור שלו. זינו מסר למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) התכתבות שלו עם תנ"צ ברכה בוואטסאפ, שבה מסר לו הקצין הבכיר מידע לכאורה על פרשת מעונות ראש הממשלה.

צרו איתנו קשר *5988